توليد پادزهر از 6 نوع عقرب در خوزستان 
    تقوي مقدم ادامه داد:با توجه به فراواني مشکل عقرب زدگي در استان هاي جنوبي کشور ساخت چنين مرکزي در اهواز ضرورت داشت.خوزستان 20 نوع عقرب دارد که تنها از 6 نوع آنها عليه سم پادزهر توليد مي شود چراکه ديگر عقرب ها يا حفار بوده و در زير زمين زندگي مي کنند و يا سم خطرناکي ندارند.
     رئيس آزمايشگاه توليد پادزهر موسسه رازي اهواز افزود: بر اساس تحقيقات انجام شده عقرب زدگي در مناطق فقيرنشين چهارمين عامل مرگ و مير در اطفال به شمار مي رود. عقربي با نام گاديم در کشور وجود دارد که به جرات مي توان گفت 25درصد از گزش ها مربوط به آن بوده و 99 درصد آنها منجر به فوت مي شود.
    
     لزوم آشنايي خانواده ها با عقرب زدگي 
    وي تاكيد كرد: درخوزستان مشکلات عديده اي درخصوص عقرب زدگي داريم. در برخي موارد پس از عقرب زدگي، خانواده ها بيمار را سريع به بيمارستان منتقل نمي کنند. نکته حائز اهميت ديگر اين است که متاسفانه برخي از پزشکان پادزهر را در عضله تزريق مي کنند در حالي که ترزيق پادزهر عقرب ورديدي است. به دنبال بازديدهاي زيادي كه در اين باره از روستاها داشتيم و با مردم و پزشکان منطقه به گفت وگو نشستيم، خوشبختانه در 4 سال گذشته ميزان مرگ و مير ناشي از عقرب زدگي در استان به طور چشمگيري کاهش يافته است.
    
     يک پنجم نياز کشور به پادزهرعقرب در اهواز توليد مي شود 
    تقوي مقدم اعلام كرد: آمارها نشان مي دهد نياز کشور به پادزهر عقرب 100 هزار ويال در سال است که از اين ميزان 70 هزار ويال در خوزستان و ديگر استان هاي جنوبي کشور مصرف مي شود. موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي اهواز سال گذشته توانست با در اختيار داشتن 8 راس اسب، يک پنجم نياز کشور به اين آنتي سرم را توليد كند. خوزستان پس از تهران دومين استان توليد کننده پادزهر از سم عقرب است و اگر امسال تعداد اسب ها در موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي اهواز به 20 راس برسد، اين مرکز توانايي توليد تمام نياز کشور به آن را خواهد داشت. تقوي مقدم در تشريح چگونگي توليد پادزهر عنوان كرد: پس از در اختيار داشتن عقرب، با دادن شوک الکتريک بين 6 تا 12 ولت به وسيله دستگاه الکترو شوک، عقرب ها سم گيري مي شوند. سم تهيه شده مايع غليظي است که بايد به وسيله دستگاه خشک کن انجمادي به صورت پودر خشک در بيايد. اين دستگاه به طور مستقيم در خلا، سم مايع را از حالت انجماد خارج کرده و آب سم را تبخير مي کند که در نهايت مواد پروتئيني سم اوليه به صورت پودر خشک باقي مي ماند. از آنجايي که اسب از لحاظ خوني به انسان نزديک بوده و به دليل عظيم الجثه بودن توانايي خونگيري را دارد، آنتي ژن تهيه شده در مقادير کم به اسب تزريق مي شود. اين تزريق 5 هفته به طول مي انجامد و پس از استراحت يک هفته اي به فاصله سه روز، 3 واحد پنج ليتري از اسب خونگيري مي شود. خون بدون حرکت به مدت 24 ساعت در يخچال با دماي 4 درجه سانتيگراد قرار داده شده و روز بعد پلاسماي آن جدا و به آزمايشگاه منتقل مي شود. پس از گذشت يک ماه از خونگيري، دوباره مراحل تهيه پادزهر آغاز مي شود. 120 نوع پروتئين در خون اسب وجود دارد که از اين تعداد تنها يک نوع يعني گاماگلوبولين مورد نياز براي تهيه پادزهر است. اسب بهترين حيوان براي توليد پادزهر بوده اما تنها مشکل آن حساسيت برخي افراد به سرم اسبي است.
    
     توليد پادزهر از سم مار در آينده اي نزديک در خوزستان 
    رئيس آزمايشگاه توليد پادزهر و فرآورده هاي بيولوژيک موسسه رازي اهواز بيان داشت: در خوزستان 4 نوع مار سمي نيز وجود دارد و هدفگذاري ما در آينده توليد پادزهر از سم مار است که در صورت فراهم سازي امکانات لازم تا پايان سال 92 اين امر محقق مي شود.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : شنبه ششم خرداد ۱۳۹۱ | 22:24 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
.: Weblog Themes By SlideTheme :.