به نوشته خبر آنلاین، قرص‌هایی از کاغذ صافی با کارایی بالا می‌تواند روش تشخیص عفونت‌ها را تغییر دهد. برای نمایش قدرت این رویکرد که شامل تعبیه کردن دی.ان.ای عروس دریایی و دیگر جانداران در داخل این کاغذ است، پژوهشگران توانسته‌اند دو سویه (نوع) ویروس ابولا را با استفاده از این روش شناسایی کنند.

هرچند این شیوه هنوز برای آزمایش مظنونین به ابتلای بیماری در غرب آفریقا آماده نیست، صفحات کاغذی تشخیص‌دهنده ویروس برای استفاده بالقوه به‌عنوان روشی ساده برای شناسایی افراد بیمار، در دست تولید است.

به گزارش نیوساینتیست، جیم کالینز از مرکز مهندسی زیستی Wyss دانشگاه هاروارد می‌گوید: «این روش، زیرساختی برای نوع جدید تشخیص بیماری است و هم‌چنین کاربرد تجربی بسیار مهمی از زیست‌شناسی سنتزی که راه را برای نسل کاملی از فن‌آوری‌های جدید تشخیص عفونت باز می‌کند».

راز دست‌یابی به این فن‌آوری در توانایی چاپ توالی‌های دی.ان.ای روی کاغذ نهفته است که پس از انجماد خشک روی قرص‌های کاغذی، در دمای اتاق ذخیره می‌شوند. با اضافه کردن آب، دی.ان.ای دوباره فعال می‌شود و اگر هدف انتخاب‌شده‌ای همانند یک قطعه از آر.ان.ای ویروس ابولا در آب وجود داشته باشد، رنگ کاغذ تغییر می‌کند.

آزمایش رنگین‌کمان
بخش هدف با چسبیدن به ژنی خاص در این دی.ان.ای، فرآیند تولید ماده‌ای رنگی را آغاز می‌کند؛ شبیه به پروتئینی که عامل اصلی تابش سبز عروس‌های دریایی زیر نور فرابنفش است. رنگ جدید کاغذ نشان می‌دهد که کدام پاتوژن‌های هدف شناسایی شده‌اند.

کالینز می‌گوید: «ما داریم مفهوم کاغذ لیتموس (کاغذ تورنسل، نوعی آشکارساز شیمیایی که با تغییر رنگ در تماس با محلول، میزان اسیدیته را مشخص می‌کند) را به واکنش‌های شیمیایی تعمیم می‌دهیم و قدرت زیست مولکولی را روی کاغذ می‌آوریم. در عمل کار بسیار ساده‌ای است».

یکی از همکاران کالینز به نام کیث پاردی، عملکرد آزمایش را با قرار دادن کلیدهای ژنی مخصوص بهبود بخشید.
این کلیدهای ژنی مخصوص باعث می‌شوند تغییر رنگ فقط وقتی اتفاق بیفتد که یک مولکول خاص در نمونه وجود داشته باشد.. این کلیدهای سنتزی که گیره انگشتی نامیده می‌شوند، به کاغذ امکان می‌دهند که همزمان 24 ناحیه متفاوت آر.ان.ای ویروس را آزمایش کنند (خیلی بیشتر از چیزی است که در صورت استفاده از توالی طبیعی دی.ان.ای امکان‌پذیر است). با این دستاورد، پژوهشگران توانستند ابزاری برای تشخیص تفاوت بین یک گونه ترکیبی از ویروس ابولای سویه زئیر (که عمده مبتلایان همه‌گیری اخیر ابولا در غرب افریقا به آن مبتلا شده‌اند) و سویه سودان ویروس ابولا فراهم کنند.

این آزمایش، ویروس را در عرض 30 دقیقه شناسایی کرد که با شیوه‌های گران‌قیمت‌تر و پیچیده‌تر مبتنی بر استفاده از پادتن‌ها قابل‌رقابت است. طبق برآورد کالینز، هزینه تولید این کاغذ لیتموس زیستی تنها 21 دلار است که آن هم هزینه خرید توالی ژنی دی.ان.ای شده که آر.ان.ای ویروسی را تشخیص می‌دهد. کل فرایند تولید این کاغذ تنها 12 ساعت به طول انجامید.

چاپ مولکول‌ها
با داخلی‌سازی مدارهای دی.ان.ای، هزینه ساخت هر کاغذ به تنها 2 تا 4 سنت (تقریباً بین 50 تا 100 تومان) کاهش می‌یابد. کالینز می‌گوید: «این قانون پول است. مزایای شیوه ما شامل هزینه پایین، عدم نیاز به دستگاه‌های خنک‌کننده و خروجی سریع است».

البته هنوز کارهای زیادی لازم است تا آزمایش را به‌گونه‌ای بهبود بخشید که هم توان تشخیص مقادیر بسیار کمتر مولکول هدف را داشته باشد و هم درصد نتایج اشتباه مثبت و منفی با استانداردهای الزامی برای شیوه‌های تشخیص بیماری، سازگار باشند.

پل فریمونت از ایمپریال کالج لندن می‌گوید: «زیبایی این کار این است که نسخه‌ای زیستی از کاغذ لیتموس تولید کرده است». او سرپرست گروهی است که در شیوه‌ای مشابه، زیست‌حسگری برای تشخیص پزودوموونال آروگینوسا (باکتری خطرناکی که معمولاً منجر به عفونت در بیماران مبتلا به فیبروز کبدی می‌شود) تولید می‌کند. او می‌گوید: «کار روی ابولا خیلی جالب است و راه را برای توسعه این زیست‌حسگرها باز می‌کند».

روث مک‌نرنی از دانشگاه درمان‌های استوایی و بهداشتی لندن می‌گوید: «این روش ازنظر قابلیت‌ها بسیار جالب‌توجه است، ولی تفاوت زیادی است بین کاری که در آزمایشگاه انجام می‌دهید و این‌که بتوانید آن را در مقیاس صنعتی و مطابق با استانداردهای لازم برای درست کار کردن در شرایط واقعی تولید کنید». او اشاره می‌کند که آزمایش باید درصد بسیار پایینی از پاسخ‌های اشتباه مثبت و منفی داشته باشد تا از قرار دادن افراد سالم در خطر گرفتن بیماری از مبتلایان خودداری شود.

کالینز و همکارانش علاوه بر تشخیص گونه‌های ابولا، آزمایش‌های دیگری هم برای تشخیص ژن‌های باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک ساخته‌اند؛ و ازآن‌جا‌که مدار مولکولی را می‌توان روی بافت فیبری هم چاپ کرد، این امکان وجود دارد که این آزمایش‌ها را به باندها و لباس‌هایی که خدمه بهداشتی می‌پوشند، اضافه کرد تا در صورت تماس با باکتری‌های خطرناک، تغییر رنگ دهند.


موضوعات مرتبط: اخبار ، بیماریها
برچسب‌ها: ابولا

تاريخ : چهارشنبه هفتم آبان 1393 | 15:10 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

تشخیص به موقع سرطان با این دستگاه+عکس

تشخیص و درمان به موقع سرطان یکی از راه حل‌های موثری است که می‌تواند مانع از پیشرفت این بیماری شود. محققان دستگاه جدیدی را تولید کرده‌اند که در مدت یک ساعت می‌تواند سرطان و هر گونه عملکرد نامناسب بدن را شناسایی کند.

به گزارش فرهنگ نیوز ، محققان امریکایی موفق به ساخت دستگاهی شده اند که با قرار دادن قطره خونی روی آن می توان اطلاعاتی از بیماری های احتمالی یا سرطان شخص را در اختیار داشت. سرطان، یکی از بیماری های عصر مدرنیته است که هر ساله قربانیان بسیاری را به خود اختصاص می دهد. پزشکان معتقدند در صورتی که این بیماری به موقع تشخیص داده شود، می توان به درمان بیمار امیدوار بود. اما معمولا این بیماری زمانی تشخیص داده می شود که تومورهای سرطانی رشد و گسترش پیدا کرده اند و در نتیجه متخصصان به شیمی درمانی برای درمان بیمار روی می آورند.

اکنون محققان امریکایی موفق به ساخت دستگاهی شده اند که با قرار دادن قطره خونی روی آن می توان اطلاعاتی از بیماری های احتمالی یا سرطان شخص را در اختیار داشت. زمانی که قطره خونی روی نمونه های خونی قرار گرفته و وارد این دستگاه می شود پس از گذشت حدودا یک ساعت و آنالیز قطره خون نتایج کاملی از احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را به پزشکان نشان می دهد. میزان مولکول های microRNA کمک می کند تا سلول ها مقدار انواع پروتئین های تولیدی را کنترل نمایند. میزان غیرعادی یک microRNA خاص می تواند نشانه ای از سرطان باشد.

محققان معتقدند اختراع چنین دستگاهی برای سنجش سلامت افراد سالم نیز می تواند مفید باشد. از سوی دیگر، اکثریت پزشکان می توانند این دستگاه کوچک را به دلیل قیمت نازل آن خریداری کرده و در مطب های خود قرار دهند تا به سادگی بتوانند نتایج دقیقی از پیشرفته ترین بیماری های مراجعه کنندگان خود را در اختیار داشته باشند. این دستگاه در کالیفرنیا، آلمان و مکزیک توزیع خواهد شد.


موضوعات مرتبط: اخبار ، بیماریها
برچسب‌ها: سرطان

تاريخ : چهارشنبه بیست و سوم مهر 1393 | 18:17 | نویسنده : كيوان پورسعيد |


ويروس «کرونا» به عنوان عامل اين بيماري به سيستم تنفسي حمله مي کند و به تدريج اين سيستم را از کار مي اندازد و از علائم اين بيماري مي توان به سرفه، تب شديد که به التهاب ريه و نارسايي کليه منجر مي شود، اشاره کرد، اما تاکنون واکسني براي جلوگيري از ابتلاي به آن ساخته نشده است.
    ويروس کرونا، ويروسي که اکثر افراد در طول زندگي شان به آن مبتلامي شوند.
    ويروس هاي انساني کرونا معمولامنجر به بيماري هاي خفيف تا نيمه شديد شبکه تنفسي فوقاني مي شوند.
    ويروس هاي کرونا به خاطر تيغ هاي تاج مانند روي سطح آنها به اين نام شناخته شده اند و سه زير گروه اصلي براي ويروس ها وجود دارد، با عنوان «آلفا، بتا، گاما» و يک گروه چهارم که به تازگي بوجود آمده، با عنوان «دلتا».
    ويروس هاي کرونا براي اولين بار در اواسط دهه 60 شناسايي شدند. پنج ويروس کورونا که مي تواند افراد را مبتلاکند، عبارتند از ويروس کوروناي آلفا NL63، 229E و ويروس کروناي بتا HKU1 OC43 و SARS-CAV ويروس کورونا مي تواند به سندرم تنفسي حاد منجر شود.
    ويروس هاي کرونا ممکن است حيوانات را نيز مبتلاکند، اکثر اين ويروس هاي کرونا معمولاتنها يک گونه جانور را مبتلامي کنند از جمله ميمون ها، گربه هاي هيماليايي، سگ هاي راکون، گربه ها سگ ها و جوندگان.


موضوعات مرتبط: بیماریها
برچسب‌ها: ویروس

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه سیزدهم خرداد 1393 | 19:59 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

از بين 4 فرد مشکوک به ويروس کرونا يا بيماري MERS ابتلاي 2 نفر آنها قطعي است که حال يکي از آنها وخيم گزارش شده است. محمدمهدي گويا، رئيس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت با تشريح آخرين وضعيت بيماري کرونا در کشور، خاطرنشان کرد: ويروس کرونا از طريق تنفس نزديک با فرد مبتلاو ناقل اين بيماري منتقل مي شود، اين بيماري تاکنون در 18 کشور دنيا 672 نفر را مبتلاکرده و جان 207 نفر را گرفته است. بيشترين موارد اين بيماري در عربستان بوده که با ابتلاي 562 نفر در اين کشور، 179 مورد مرگ را در بر داشته است.
    وي به فارس گفت: وزارت بهداشت براي کنترل و پيشگيري از بروز موارد اين بيماري از حدود 5/1 سال گذشته بيش از 900 مورد مشکوک را در آزمايشگاه مرجع کشور بررسي کرده تا اينکه اولين موارد مشکوک هفته گذشته در کرمان تاييد شد. گويا افزود: موارد مشکوک 4 خواهر از اعضاي يک خانواده در کرمان هستند که در يک بيمارستان با يک زائر عربستان که همراه يک بيمار ديگر بوده است در يک اتاق بوده اند. تاکنون وجود اين ويروس در 2 نفر آنها تاييد قطعي شده است و هنوز ابتلاي 2 خواهر ديگر تاييد نشده است. به گفته رئيس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت، هر 4 خواهر اکنون در بيمارستان به صورت ايزوله تحت مراقبت هستند اما حال يکي از آنها بشدت وخيم است و در آي سي يو بستري شده است. وي اظهار داشت: انتقال انسان به انسان اين بيماري به آساني بيماري آنفلوآنزا نيست و به طور معمول موارد ابتلادر بيمارستان و در صورت ارتباط نزديک تنفسي رخ مي دهد. گويا اضافه کرد: اين بيماري هم اکنون علاوه بر عربستان در کشورهاي امارات، قطر، کويت و اردن نيز مشاهده شده است اما تاکنون موردي از اين بيماري در کشور عراق مشاهده نشده است. رئيس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت با همکاري سازمان حج و زيارت و مرکز پزشکي حج و زيارت هلال احمر تمهيدات گسترده اي را براي پيشگيري از ابتلاي ايرانيان به اين ويروس اجرا مي کند، تمام زائران به عربستان تحت آموزش مراقبتي قرار مي گيرند و تيم هاي تخصصي نيز در عربستان حضور دارند که هر مورد مشکوک را به سرعت بررسي مي کنند و در صورت لزوم به بيمارستان هاي عربستان ارجاع مي دهند. گويا بيان داشت: هر يک از زائران ايراني که به عربستان سفر مي کنند اگر تا 14 روز پس از بازگشت به کشور علامت بيماري در خود ديدند به سرعت به يکي از مراکز بهداشتي درماني وزارت بهداشت مراجعه کنند.
    


موضوعات مرتبط: اخبار ، بیماریها
برچسب‌ها: بیماری

تاريخ : پنجشنبه هشتم خرداد 1393 | 22:33 | نویسنده : كيوان پورسعيد |


ايرنا| رييس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت نسبت به بازگشت بيماري گواتر در كشور در پي عرضه نمك هاي تقلبي بدون يد با عنوان «نمك دريا» هشدار داد. زهرا عبداللهي تصريح كرد: نمك هاي غيراستاندارد توسط افراد سودجو و بي وجدان به صورت زيرپله يي، زيرزميني و قاچاقي تهيه مي شود، به طور مثال افرادي با بيل نمك هاي درياچه خشك شده اروميه را در گوني ريخته و به نام نمك دريا مي فروشند كه البته به طور قطع با اين متخلفان برخورد قانوني مي شود. عبداللهي، نمك دريا را مورد تاييد وزارت بهداشت ندانست و افزود: آناليز اين نوع نمك ها در آزمايشگاه مشخص كرده كه يد ندارد، ناخالصي دارند و آلوده به فلزات سنگين مانند سرب، آرسنيك و كاديوم هستند. عبداللهي افزود: منظور از استفاده از نمك يددار، مصرف زياد نمك نيست زيرا اكنون سه برابر حد استاندارد در كشور نمك مصرف مي شود و كشور با بيماري هاي قلبي و عروقي و پرفشاري خون روبه رو است. نياز بدن به يد، كمتر از يك قاشق چايخوري در كل عمر است به آن معنا كه هر روز بدن به اندازه يك سر سوزن به يد نياز دارد اما نقش آن در سلامتي بسيار حياتي است.


موضوعات مرتبط: اخبار ، بیماریها
برچسب‌ها: گواتر

تاريخ : چهارشنبه سی و یکم اردیبهشت 1393 | 20:10 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
EB یا «اپیدرمولیزیس بولوزا» بر اساس بروز جهش ژنی در پروتیین‌های لایه های مختلف پوست ایجاد می شود که در 3 خصوصیت مشترک هستند. این خصوصیات عبارتند از: 1- توارث ژنتیکی 2- شکنندگی پوست در اثر ضربات ناچیز وارده به پوست که در شرایط و افراد طبیعی ایجاد نمی‌شود 3- تشکیل تاول در محل ها‌یی که ضربات ناچیزی به پوست وارد شده است. در کشور ما میزان بروز EB بطور دقیق مشخص نیست. معمولا بلافاصله پس از تولد با بروز تاول و شکنندگی پوست (که میتواند حتی با بغل کردن نوزاد به‌وجود آید) مشخص می‌شود. ضایعات این بیماری می‌تواند بر روی سطح پوست یا داخل حفره دهان و دستگاه گوارشی یا تنفسی و سایر اندامهای بدن ایجاد شود و در دراز مدت منجر به زخم های متعدد در سطح پوست و چسبیدگی انگشت‌ها، اندامها و از بین رفتن ناخن‌ها و نیز بروز عفونتهای پوستی شود. در مواردی که قسمتهای دیگر بدن نظیر دستگاه گوارش یا تنفس درگیر باشند ایجاد مشکل در تغذیه ، جذب غیر مناسب مواد غذایی و در نتیجه بروز اختلال در نمو کودک، به‌تدریج در رشد سایر اندامهای داخلی نظیر سیستم قلبی و عروقی و دستگاه تنفسی تاثیر منفی خواهد گذاشت. از آنجا که این گروه از بیماری‌ها با الگوهای مختلف توارثی از نسلی به نسل دیگر انتقال می‌یابد و می‌تواند موجب درگیری بخش های مختلف بدن شود جهت پیشگیری از بروز آنها نیاز به مشاوره ژنتیکی با والدین، علی‌الخصوص در زمان تصمیم به ازدواج می‌باشد. در نهایت اقدامات مراقبتی باید بدرستی به والدین این کودکان آموزش داده شود چرا که در حال حاضر راه‌های درمانی موثر جهت این گروه از بیمارها وجود ندارد و اقدامات فعلی در جهت کاهش مصایب بیماران می‌باشد. در کشورهای دیگر انجمن‌های حمایتی جهت این بیماران تشکیل شده‌است که خود می‌تواند اقدامی موثر در کاهش مشکلات و نیز حمایت‌های مالی – روحی از این بیماران و خانواده هایشان باشد. رودبار جنوب مکان وقوع این بیماری ژنتیکی در جیرفت می‌باشد. رودبار جنوب یکی از روستاهای شهرستان جیرفت در استان کرمان است. این روستا در منتهی‌الیه جنوب شرقی استان قرارگرفته‌است که از شمال با بم و عنبرآباد جیرفت از شرق با استان سیستان و بلوچستان از جنوب با قلعه گنج و از غرب با کهنوج همسایه است. یلدا ، حمیده ، زینب ، زهرا و دانیال از کودکان مبتلا به EB در این روستا هستند.
http://media.isna.ir/content/402jiroft.jpg/4

http://media.isna.ir/content/400jiroft.jpg/4

موضوعات مرتبط: بیماریها
برچسب‌ها: بیماری

تاريخ : یکشنبه چهارم اسفند 1392 | 15:6 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
نرم افزاری برای راهنمایی و اطلاع رسانی درباره ایدز طراحی شده است که راه های پیشگیری از این بیماری را ارائه می کند و در نهایت ابزاری است جهت تشخیص کلی بیماری و لزوم مراجعه به پزشک است.
 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ برنامه رایگان «آگاهی بخشی ایدز» تاکنون بیش از ۵هزار بار دانلود و روی موبایل ها نصب شده است.

هدف از طراحی این نرم افزار، ارائه تعریف درستی از بیماری HIV/ایدز در محیطی کاملا چند رسانه ای، ارائه راه های پیشگیری و در نهایت ابزاری جهت تشخیص کلی بیماری و لزوم مراجعه به پزشک است.

طراحان این نرم افزار می گویند تلاششان بر آن است که در یک محیط گرافیکی ساده، جذاب و کاربرپسند، اطلاعات مناسبی از بیماری قابل پیشگیری ایدز به جامعه ارائه دهند: قصد داریم ضمن کمک به افراد سالم در جلوگیری از ابتلا، به افراد مبتلا نیز اطلاعات و کمک های لازم را ارائه دهیم.

نرم افزار آگاهی بخش ایدز امکاناتی نظیر: تعریف بیماری، علت، روند و عوامل تشدید کننده، آموزش راه های پیشگیری بیماری، تست ابتلا به بیماری، روش های درمان و کند کردن روند بیماری، آدرس و تلفن مراکز درمانی در سراسر کشور دارد.

لازم به ذکر است به زودی اطلاعات دقیق مختصات مراکز درمانی جهت نمایش دقیق آدرس در نقشه، در آپدیت قرار خواهد گرفت. البته این برنامه فعلا فقط برای گوشی های آندرویدی طراحی شده است.

منبع : خبرآنلاین


موضوعات مرتبط: اخبار ، بیماریها
برچسب‌ها: ایدز , آزمایشگاه

تاريخ : پنجشنبه هفدهم بهمن 1392 | 21:42 | نویسنده : كيوان پورسعيد |


مديرکل انتقال خون استان تهران به مردم توصيه کرد چکاپ دوره اي را به طور استاندارد و به فاصله هاي زماني مشخص انجام دهند.
    دکتر فاطمه نادعلي دبير علمي ششمين کنگره بين المللي آزمايشگاه و بالين ضمن تاکيد بر اهميت چکاپ هاي دوره اي و آگاهي از وضعيت سلامتي گفت: در فاصله بين چکاپ ها ممکن است يک بيماري براي فرد پيش آمده باشد که علامت باليني خاصي نداشته باشد و فرد با مراجعه به آزمايشگاه متوجه تغييري در انديس ها و فرمول خوني شده باشد که در اين صورت به وجود يک مشکل در سيستم بدنش پي مي برد.
    وي ادامه داد: به عنوان مثال ما دو نوع سرطان خون نوع مزمن داريم که در 25 درصد موارد به صورت اتفاقي در پي همين آزمايش هاي دوره اي کشف مي شوند. تشخيص زودهنگام به روند درمان و نجات افراد از بيماري بسيار کمک کننده است.
    عضو هيئت مديره جامعه علمي آزمايشگاهيان توصيه هايي براي کنترل بيماري ديابت داشت و گفت: کساني که قند خون بالادارند ولي هنوز علامت هاي ديابت را در خود مشاهده نکرده اند با چکاپ دوره اي زودتر متوجه خواهند شد و کنترل بيماري برايشان راحت تر خواهد بود.
    وي ادامه داد: البته اهميت چکاپ هاي دوره اي نبايد مردم را دچار وسواس و حساسيت کند. چکاپ دوره اي را به طور استاندارد و به فاصله هاي زماني مشخص انجام دهند که اين فاصله هاي زماني براي افراد مختلف متفاوت است.
    نادعلي با اشاره به اينکه چکاپ اغلب شامل آزمايش خون و ادرار است عنوان کرد: براي انجام آزمايشات تخصصي، کشور ما کمبود تجهيزات ندارد. بلکه به عقيده بنده از تجهيزات به خوبي نگهداري نمي شود و از حيث سلامت دستگاه ها دچار مشکل مي شويم.


موضوعات مرتبط: بیماریها
برچسب‌ها: سرطان خون , دیابت , آزمایش

تاريخ : پنجشنبه سوم بهمن 1392 | 19:1 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

نويسنده: زهرا سادات صفوي سهي

نتيجه آزمايش ها نشان داده در ادرارش پروتئين وجود دارد و آن قدر ترسيده که جرات نمي کند برود پيش دکتر، مبادا به او بگويند بيماري کليوي دارد يا کليه هايش از کار افتاده است، اما وجود پروتئين در ادرار مي تواند اينقدر وحشتناک باشد؟
    دکتر محمدرضا صفري نژاد، متخصص اورولوژي در اين باره به جام جم مي گويد: يکي از مهم ترين نشانه هاي بيماري کليوي وجود پروتئين در ادرار است که البته در شرايط طبيعي خود بيمار نمي تواند آن را تشخيص دهد، مگر اين که پيشرفت کند. به گفته او، به وجود پروتئين در ادرار «پروتئينوري» گفته مي شود. البته در واقع آلبومين در ادرار است چون آلبومين که نوعي پروتئين است، وارد ادرار مي شود.
    در بافت کليه ها عضوي وجود دارد که مانع ورود محتويات خون که يکي از آنها پروتئين است به ادرار مي شود و مانند فيلتر عمل مي کند. دکتر صفري نژاد با بيان اين مطلب مي افزايد: نام اين فيلترها گلومرول هاست که اگر دچار مشکل شوند يا به هر دليل آسيب ببينند، پروتئين از خون خارج و وارد ادرار مي شود که نوعي بيماري محسوب مي شود. او ادامه مي دهد: در نتايج آزمايش ادرار معمولي، ممکن است گزارش شود پروتئين ادرار بيمار مثبت است و ميزان اين پروتئين براي پزشک اهميت دارد.
    
    وجود پروتئين در ادرار نشانه دارد
    دکتر صفري نژاد مي گويد: حداکثر ميزان قابل قبول پروتئين در ادرار 24 ساعته يک فرد طبيعي، 150 ميلي گرم است و نبايد بيشتر از آن شود. او درباره نشانه هاي دفع پروتئين در ادرار توضيح مي دهد: در مراحل اوليه فرد به هيچ وجه نمي تواند به وجود پروتئين در ادرارش و دفع آن پي ببرد و اين موضوع فقط با مشاهده نتيجه آزمايش قابل تشخيص است. اين متخصص کليه و مجاري ادرار ادامه مي دهد: اگر ميزان آلبومين ادرار از مقادير مشخصي بيشتر شود، هم ادرار کف آلود مي شود و هم بدن بيمار شروع مي کند به ورم کردن به طوري که دست ها، پاها، صورت و ساق پاها دچار تورم خواهد شد.
    
    چه کساني بيشتر دچار پروتئينوري مي شوند؟
    دکتر صفري نژاد به اين پرسش اين گونه پاسخ مي دهد: سردسته آنها مبتلايان ديابت هستند. چه ديابت نوع 1 و چه ديابت نوع 2. دومين گروه، افراد دچار فشارخون هستند و سومين گروه کساني که سابقه بيماري کليوي دارند. به گفته اين استاد دانشگاه، افراد دچار بيماري هاي التهابي گلومرول ها هم مستعد اين هستند که پروتئين از خون به ادرارشان برود. البته بيماري هاي زيادي هستند که مي توانند باعث دفع پروتئين در ادرار شوند.
    
    ديابتي ها بيشتر در معرض خطرند
    به گفته اين متخصص کليه، بهترين نشانه چگونگي عملکرد کليه در بيماران ديابتي، وجود پروتئين در ادرار است. او با اشاره به اين که يکي از شايع ترين علل نارسايي مزمن کليه که منجر به پيوند کليه مي شود ديابت است، مي گويد: انجمن ديابت آمريکا توصيه مي کند، ديابتي ها مرتب آزمايش ادرار دهند تا مشخص شود پروتئين دفع مي کنند يا نه. هر قدر ميزان پروتئين ادرار با گذشت زمان بيشتر شود، نشان مي دهد کليه ها بيشتر آسيب ديده اند.
    
    تشخيص دفع پروتئين با آزمايش ادرار 24 ساعته
    مي توان گفت وجود پروتئين در ادرار نشانه مهمي است که معلوم مي کند کليه ما بيمار است. دکتر صفري نژاد مي گويد: نتيجه آزمايش ادرار ساده نمي تواند وجود آلبومين يا پروتئين را در ادرار نشان دهد. روش مهم، جمع آوري ادرار بيست و چهار ساعته است. براي انجام اين آزمايش، آزمايشگاه به بيمار ظرفي مي دهد که طي ساعت ادرارش را جمع کند و بعد ميزان پروتئين ادرار دقيق اندازه گيري مي شود.
    اين استاد دانشگاه توضيح مي دهد: امروزه اين کار سخت، کمتر انجام مي شود و به جاي آن ميزان پروتئين و کراتينين را در هر نمونه از ادرار بيمار و نسبت پروتئين به کراتينين ادرار را اندازه مي گيرند. اگر اين ميزان بيشتر از 30 باشد، نشان دهنده وجود پروتئينوري يا وجود مرضي پروتئين در ادرار است و اين بيماران بايد بيشتر مراقب سلامتشان باشند. او ادامه مي دهد: کراتينين خون نشانه دقيقي است که عملکرد کليه را نشان مي دهد و با اندازه گيري آن مي توانيم به ميزان خوني که کليه ها در هر دقيقه از مواد زائد تصفيه مي کنند، پي ببريم. اگر اين ميزان کمتر از 60 ميلي ليتر در دقيقه باشد، نشان دهنده آسيب شديد کليوي است.
    
    بيمار دچار دفع پروتئين چه کند
    به گفته دکتر صفري نژاد، بيماران دچار دفع پروتئين، يا ديابتي هستند يا فشارخوني يا بيماران ديابتي اي که دچار فشارخون هستند. قند و فشارخون اين بيماران بايد کاهش يابد و داروهاي مخصوصي استفاده کنند تا هم فشارخون و هم ميزان دفع پروتئين از کليه هايشان کنترل شود. اين داروها مي توانند جلوي پيشرفت پروتئينوري را در اين افراد بگيرند.
    
    نکته هايي که بايد به آن دقت کرد
    دفع پروتئين، نشانه يک بيماري است و خودش بيماري محسوب نمي شود، بنابراين بايد دنبال اين بگرديم که چرا پروتئين از طريق ادرار دفع مي شود. دکتر صفري نژاد با بيان اين مطلب مي افزايد: ممکن است علت آن ديابت يا يک بيماري مزمن کليوي باشد. اين بيماري مزمن کليوي هم ممکن است ناشي از ديابت يا فشارخون بالاباشد. او تاکيد مي کند: دفع پروتئين از ادرار در افراد مسن، با وزن بالا، ديابتي، دچار فشارخون و با سابقه بيماري کليوي در خانواده و سياهپوست ها بيشتر اتفاق مي افتد و خطرناک تر است.
    
    اگر پروتئينوري درمان نشود
    دکتر صفري نژاد تاکيد مي کند: اگر ادرار کسي داراي پروتئين باشد و اين ميزان به صورت پيش رونده زياد شود، نارسايي کليه ايجاد خواهد کرد و فرد به مرحله اي مي رسد که نارسايي کامل کليه اتفاق مي افتد و کار به دياليز و پيوند مي کشد. پس اگر به وجود پروتئين در ادرار اهميت داده نشود، پيشرفت مي کند. اين متخصص کليه مي گويد: حتي اگر مقدار کمي پروتئين در ادرار باشد، به بيمار توصيه مي شود براي بررسي آن شش ماه ديگر آزمايش ادرار دهد و اگر ببينيم باز هم پروتئين در ادرار وجود دارد يا حتي اگر ببينيم پروتئين به مقدار مختصر در حال افزايش است، نشانه مهمي از وجود بيماري مهم کليوي محسوب مي شود.
    

موضوعات مرتبط: بیماریها
برچسب‌ها: پروتئین , ادرار , آزمایش

تاريخ : پنجشنبه نوزدهم دی 1392 | 21:59 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

نويسنده: سميه قنبري

فرهنگي که مي گويد «عقد دخترعمو پسرعمو تو آسمون بسته شده»، مروج ازدواج هاي فاميلي است و نتيجه آن براي خانواده، تولد فرزنداني با انواع معلوليت هاي ذهني، جسمي حرکتي، ناشنوايي و نابينايي است. اين فرهنگ که مدتي کمرنگ شده بود اما دوباره با اين توجيه که جامعه چندان قابل اعتماد نيست، پرطرفدار شده است. هر چند حاصل اين ازدواج ها افزايش تعداد معلولان در جامعه است اما اين روزها براي بسياري از پزشکان و آزمايشگاه هاي ژنتيک، به تجارتي پرسود و منفعت تبديل شده که از اين بي اطلاعي نهايت سوءاستفاده را به دليل نظارت ضعف نهادهاي مربوطه مي برند؛ يعني به جاي انجام مشاوره و آزمايش ژنتيک ازدواج، به غلط، آزمايشِ بي فايده «کاريوتايپ» انجام مي شود.
    ياسر و الهام يکي از صدها و شايد هزاران زوجي هستند که حاصل ازدواج فاميلي شان، تولد دو فرزند معلول است. داشتن دو فرزند معلول ذهني گذر آنها را به يکي از مراکز مشاوره ژنتيک سازمان بهزيستي انداخته است. اگر آنها قبل از ازدواج يا دست کم، قبل از تصميم به بچه دارشدن به اين مرکز سر زده بودند، احتمالاامروز هر کجاي ديگري بودند به جز مرکز مشاوره ژنتيک بهزيستي.
    بتول آزاده، پزشک متخصص و مشاوره ژنتيک مي گويد: «روزانه تعداد زيادي از مراجعات مرکز را زوج هايي تشکيل مي دهند که قبل از ازدواج يا قبل از بارداري مشاوره ژنتيک را انجام نداده و متاسفانه داراي فرزند معلول هستند؛ معلولاني که درصد قابل توجهي از آنها حاصل ازدواج فاميلي هستند.»
    آزاده معتقد است با توجه به افزايش آمار ازدواج هاي فاميلي در کشور، لازم است تا درخصوص بروز معلوليت هاي حاصل از ازدواج هاي فاميلي اطلاع رساني درست شود. اين پزشک متخصص ژنتيک با بيان اينکه آگاهي کم جامعه و زوج هاي جوان درخصوص بيماري هاي ژنتيک يکي از علت هاي اصلي بالابودن درصد معلوليت در کشور است، مي گويد: «متاسفانه بسياري از پزشکان و مراکز آزمايشگاهي هم، براي سود و منفعت مالي و به دليل ضعف نظارت يا وجود رابطه هاي خاص، از اين بي اطلاعي سوءاستفاده مي کنند.» حاصل اين تجارت، تولد يک فرد معلول، تباه شدن يک زندگي و واردکردن هزينه هاي فراوان به خانواده و دولت، براي نگهداري از فرد معلول است. آزاده درخصوص سوء استفاده برخي از پزشکان و آزمايشگاه ها مي گويد: «در حال حاضر به اشتباه، آزمايش کاريوتايپ به عنوان آزمايش ژنتيک براي ازدواج هاي فاميلي در جامعه و حتي از طريق رسانه ملي در ميزگرد هاي تخصصي يا سريال هاي تلويزيوني تبليغ مي شود.»
    آزمايش کاريوتايپ در واقع آزمايشي است که در آن تعداد کروموزوم ها که جايگاه استقرار ژن ها هستند، شمارش مي شود و اگر فرد دچار اختلالات عددي کروموزومي باشد، از طريق اين آزمايش قابل تشخيص است. اما به هيچ عنوان نمي توان از طريق آزمايش کاريوتايپ، اختلالات را که در سطح ژن ها وجود دارد، تشخيص داد. همين اختلالات ژنتيکي هستند که سبب بروز معلوليت در ازدواج هاي فاميلي مي شوند. اين مساله تا جايي روشن است که حتي در برگه آزمايش کاريوتايپ به انگليسي و گاهي به فارسي نوشته شده است: «اين آزمايش اختلالات ژنتيکي را نشان نمي دهد.»
    با اين وجود، بسياري از پزشکان به دليل آگاهي نداشتن يا سود شخصي، انجام آزمايش کاريوتايپ را به زوج هاي جواني که با يکديگر نسبت فاميلي دارند، توصيه مي کنند و آزمايشگاه بدون توضيح به مراجعه کننده درخصوص اينکه اين آزمايش قادر نيست مشکلات ژنتيکي احتمالي را که ممکن است فرزند با آن متولد شود پيش بيني کند، با دريافت هزينه اي بالاانجام مي دهند و برگه آزمايشي را پس از دو ماه که روي آن نوشته شده «تعداد کروموزوم 46 xx و تعداد کروموزم 46 yx» به مراجعه کننده تحويل مي دهد؛ در صورتي که اين کاملاطبيعي است که يک مرد و يک زن سالم داراي 46 کروموزوم xy و 46 کروموزم xx باشد. اين موضوع حتي از روي شکل ظاهري افراد جامعه هم قابل مشاهده و تشخيص است. يک نوع از اختلالات عددي کروموزومي که سبب بروز معلوليت مي شود، داشتن يک کروموزوم بيشتر است؛ يعني فرد به جاي 46 کروموزوم، داراي 47 کروموزوم باشد. اين دسته افراد، مبتلابه «سندرم داون» هستند که شکل ظاهري آنها يکسان است؛ سر نسبتا گرد، قد کوتاه، انگشتان پهن و زبان نسبتا بزرگ.
    زوجي که اقدام به انجام آزمايش کاريوتايپ کرده و آزمايشگاه تعداد کروموزوم آن را شمارش مي کند و عدد 46 xx را براي خانم يا 46 xy را براي آقا اعلام مي کند، با اين اطمينان غلط که فرزند آنها معلول نخواهد شد، بچه دار مي شوند.
    آزاده با بيان اينکه انجام آزمايش کاريوتايپ در مواقعي لازم و توصيه مي شود، مي گويد: «مشکل مشاوره ژنتيک با اين آزمايش از آنجا شروع مي شود که متاسفانه بسياري از پزشکان، بدون اطلاع اين آزمايش را به عنوان آزمايش ژنتيک ازدواج فاميلي و به جاي انجام مشاوره ژنتيک به زوجين توصيه مي کنند و زوجين با انجام اين آزمايش ازدواج، اقدام به بچه دارشدن مي کنند در صورتي که احتمال معلوليت فرزندانشان بسيار بالاست.»
    اين متخصص مشاوره ژنتيک، بدترين بخش قصه را زماني مي داند که پزشک با توجه به اينکه مي داند مراجعه کننده اش حداقل يک يا دو فرزند معلول دارد، براي احتمال پيش بيني و پيشگيري از تولد فرزند معلول ديگر، والدين را به انجام آزمايش کاريوتايپ توصيه مي کند؛ آزمايشي که نتيجه آن نهايتا اين خواهد بود که زوجين از نظر کروموزومي داراي 44 کروموزوم غيرجنسي و دو کروموزوم جنسي (xx و xy) هستند و هيچ کمکي به احتمال بروز اختلالات ژنتيکي در بارداري بعدي ندارد.
    پيشنهاد دکتر آزاده به ياسر و الهام و همه زوج هايي که قصد ازدواج يا بچه دارشدن دارند، اين است که قبل از هر تصميم به خصوص زوج هايي که داراي نسبت فاميلي هستند، با صرف کمترين هزينه به يکي از مراکز خصوصي يا دولتي مشاوره ژنتيک سري بزنند چرا که تنها راه حل جلوگيري از تولد فرزند معلول، انجام مشاوره ژنتيک است. او مي گويد: «در مشاوره ژنتيک، ابتدا از مراجعه کنندگان شرح حال گرفته مي شود. البته اين شرح حال درخصوص همه افراد فاميل و بررسي ازدواج هاي فاميلي و نسبت هاي آنها است. در مرحله دوم، افراد معلول فاميل و والدين آنها شناسايي مي شوند و شجره نامه خانواده ترسيم مي شود. سپس بررسي ژني و آزمايشگاهي روي بيماري فرد مورد نظر انجام و جهش آن بررسي مي شود. در نهايت، بررسي مي شود که آيا مراجعه کنندگان مي توانند ناقل ژن معيوب شناسايي شده باشند يا نه.» اگر زوجين ناقل بودند، در گام نخست، تلاش مي شود از ازدواج منصرف شوند. در صورتي که ازدواج اتفاق بيفتد، از نظر بروز بيماري ژن شناسايي شده با انجام آزمايش هاي قبل و حين بارداري، تحت مراقبت قرار مي گيرند و اگر نتيجه آزمايش نشان داد که جنين مبتلابه ژن معيوب است، مادر براي انجام سقط درخصوص معلوليت هايي که مجوز سقط آنها از طريق مراجع قضايي و علما صادر شده است، به پزشکي قانوني معرفي و با سقط جنين از تولد يک فرد معلول جلوگيري مي شود.
    با اين توضيحات، مشخص است که انجام آزمايش کاريوتايپ در تشخيص بروز بيماري هاي ژنتيکي هيچ نقشي ندارد. عقدي که بر اساس يک باور غلط فرهنگي در آسمان ها بسته شده، اگر روي زمين و قبل از انجام آن زوجين اقدام به مشاوره ژنتيک نکنند، به احتمال بسيار زياد براي خانواده هايي چون ياسر و الهام، نتيجه اش نه يک زندگي شاد بلکه داشتن فرزند يا فرزنداني معلول خواهد بود.
    


موضوعات مرتبط: بیماریها
برچسب‌ها: معلولیت , ژنتیک , ازدواج فامیلی , آزمایش

تاريخ : سه شنبه هفدهم دی 1392 | 19:54 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

نويسنده: زهرا سادات صفوي سهي

وجود خون در ادرار به دو صورت مشخص مي شود؛ يا فرد با چشم خودش مي بيند ادرارش خوني است يا بيمار خوني در ادرار نمي بيند، ولي وقتي به عللي به آزمايشگاه مراجعه مي کند، گزارش مي شود در ادرارش خون وجود دارد.
    دکتر محمدرضا صفري نژاد، ارولوژيست در اين باره به جام جم مي گويد: وجود خون در ادرار چه در خانم ها و چه در آقايان اهميت زيادي دارد. حتي اگر در حد يک گلبول قرمز باشد، اما روش تشخيص خون در ادرار بسيار مهم است و اين به عهده پزشک است که با توجه به وضع، سن، جنس، پيشينه بيماري ها، شرح حال و داروهايي که مصرف مي کند، دليل وجود خون در ادرار را پيدا کند.


موضوعات مرتبط: بیماریها

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه سی ام شهریور 1392 | 18:30 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
نويسنده: نيلوفر اسعدي بيگي

به محض اين که مادر حضور جنين را احساس مي کند، نگراني هاي مادرانه هم شروع مي شود و ده ها فکر و خيال مختلف، ذهنش را درگير مي کند. براي همين هم بيشتر خانم هاي باردار دائم از خودشان مي پرسند اگر جنين سالم نباشد، چه اتفاقي مي افتد؟ اگر بچه دچار عقب ماندگي ذهني شود، چطور؟ از طرفي، نگران استرس ها هم هستند و مي خواهند اين دغدغه هاي ذهني را به حداقل برسانند؛ اما مگر مي شود؟
    شايد در گذشته چنين فکر و خيال هايي راه حل نداشت، اما امروزه وضع فرق کرده و علم پزشکي راهي پيش روي مادران قرار داده است. اکنون آنها مي توانند به کمک آزمايش هاي غربالگري از سلامت جنين شان مطمئن شوند و احتمال بروز مشکل را کاهش دهند. در حقيقت، غربالگري پيش از تولد، انجام آزمايشاتي است که مي تواند احتمال ابتلاي جنين به اختلالات کروموزومي يا آناتوميک (ساختماني بدن) را تشخيص داده و اين مادران را براي انجام آزمايشات تائيدي و تکميلي معرفي کند.
    
    پيشگيري، بهتر از درمان است
    درباره همه بيماري ها و حتي مشکلات دوران جنيني، پيشگيري بهتر از درمان است، اما در اين باره، گاه حتي ممکن است امکان درمان ناهنجاري هم وجود نداشته باشد. به همين دليل تمام مادران باردار بايد اين آزمايش ها را انجام دهند تا احتمال بروز مشکلات به حداقل برسد.
    دکتر مهران قهرماني، پاتولوژيست در گفت وگو با «جام جم» درباره اين غربالگري ها توضيح مي دهد: اکنون انجام تست هاي غربالگري سندرم داون يا منگوليسم، سندرم ادوارد و نقايص لوله عصبي بايد به تمام خانم هاي باردار صرف نظر از سن شان پيشنهاد شود.
    وي با اشاره به مشخصات يک پروتکل غربالگري قبل از زايمان مي گويد: اين آزمايشات بايد کارآمد باشد، يعني ميزان تشخيص قابل قبولي براي ناهنجاري هاي دوران جنيني داشته باشد. همچنين لازم است مقرون به صرفه نيز باشد تا همه مادران باردار براحتي بتوانند آن را انجام دهند. به همين دليل، امروزه در کشورهاي پيشرفته جهان، موسسات بيمه هزينه غربالگري پيش از تولد را به عهده گرفته اند. علاوه بر اين، چنين خدماتي بايد در سراسر کشور قابل انجام باشد که اکنون نيز در هر مرکز يا شهري که آزمايشگاه و بخش سونوگرافي داشته باشد، مي توان اين غربالگري ها را انجام داد.
    مسلما اگر قرار است مادر اين آزمايشات را انجام دهد تا خيالش راحت شود، نبايد خطري هم او و جنينش را تهديد کند. دکتر قهرماني ضمن تائيد اين مطلب مي گويد: آزمايشي بهتر است که احتمال بروز خطر براي مادر و جنين نيز در آن کمتر باشد. به عنوان مثال، اکنون آزمايش هايي وجود دارد که نتيجه قطعي تري به ما خواهد داد، اما به دليل اين که احتمال سقط وجود دارد حتي به ميزان بسيار کم ، اين آزمايشات را در مراحل بعدي به مادر پيشنهاد مي کنيم. در واقع، ابتدا انجام آزمايشاتي توصيه مي شود که خطري براي مادر و جنين نداشته باشد، اما در مراحل بعدي، براي آزمايشات تائيدي و تکميلي از تست هاي تهاجمي تر استفاده خواهيم کرد.
    
    اين آزمايشات قطعي نيست
    ممکن است مادران باردار به اشتباه تصور کنند، انجام تست هاي غربالگري به معناي تشخيص صددرصدي ناهنجاري هاست. دکتر قهرماني اما مي گويد: تست هاي غربالگري، آزمايشاتي است که احتمال خطري را تعيين مي کند و پس از آن، بيمار براي انجام تست هاي تائيدي با روش هاي قطعي تر و کمي تهاجمي تر معرفي مي شود.
    بنابراين در اين آزمايشات احتمال ابتلاي جنين به ناهنجاري ها را بررسي مي کنيم و در صورت مثبت بودن نتيجه، تنها احتمال مبتلابودن مشخص مي شود. پس از آن در صورت نياز بايد آزمايشات تائيدي انجام شود که هزينه بالاتري داشته و احتمال سقط نيز هرچند کم و ناچيز در آنها وجود دارد.
    وي تاکيد مي کند: البته درصد بالايي از مادراني که براي آزمايش هاي تکميلي معرفي مي شوند نيز جنين شان سالم است، ولي گروهي هم دچار ناهنجاري هستند که بايد براي شان تصميمات لازم گرفته شود.
    
    آزمايشات مختلف براي تشخيص سلامت جنين
    آزمايشات غربالگري پيش از تولد شامل سه نوع متفاوت است که در ماه هاي مختلف بارداري انجام مي شود. دکتر قهرماني با اشاره به اين مطلب توضيح مي دهد: غربالگري توام که در سه ماهه اول بارداري انجام مي شود، از ابتداي هفته يازدهم بارداري تا سيزده هفته و شش روز قابل انجام است؛ البته با توجه به اين که ضخامت شفافيت پشت گردن جنين به عنوان عامل مهمي در غربالگري سه ماهه اول در نظر گرفته مي شود، انجام سونوگرافي دقيق نيز بسيار مهم و ضروري است. در صورتي که جواب اين آزمايش ها نگران کننده باشد نيز بايد براساس نظر پزشک، نسبت به انجام آزمايشات تکميلي اقدام شود.
    وي يادآور مي شود: غربالگري در سه ماهه اول بارداري شروع مي شود و بهترين زمان انجام آن از هفته يازدهم يعني يازده هفته و يک روز است تا در صورت نياز فرصت کافي براي انجام آزمايشات تکميلي باشد.
    
    وع ديگر غربالگري، غربالگري سه ماهه دوم است که مي تواند ناهنجاري هاي ديگري مانند نقص لوله عصبي را مشخص کند و از 15 هفته و يک روز تا 22 هفته و شش روز قابل انجام است که به گفته دکتر قهرماني، بهترين زمان براي انجام آن هفته 15 بارداري است و توصيه مي شود با توجه به قوانين کشور، اين غربالگري را در 15 هفته و يک روز انجام دهند.
    وي مي افزايد: روش سوم آزمايشات غربالگري، دو تست است که با عنوان «اينتگريتد» و «سکوئنشيال» معرفي شده است. انجام روش اينتگريتد به دليل اين که بيمار بايد تا سه ماهه دوم صبر کند و نتيجه غربالگري سه ماهه اول و دوم يکجا به او داده مي شود، چندان توصيه نمي شود. در روش سکوئنشيال، اما غربالگري سه ماهه اول به طور کامل انجام شده و نتيجه به پزشک و بيمار اطلاع داده مي شود. در صورتي که احتمال خطر وجود داشته باشد، بيمار براي آزمايشات تائيدي ارجاع داده خواهد شد، اما اگر چنين نباشد، غربالگري هاي سه ماهه دوم انجام شده و پس از آن، ريسک نهايي را به بيمار و پزشک اطلاع مي دهند. قدرت تشخيصي اين روش 92 تا 95 درصد است و به همين دليل اهميت زيادي دارد و روشي مورد تائيد و مطمئن است.
    
    حساسيت کمتر براي بارداري هاي چندقلويي
    خانم هايي که بارداري هاي دوقلويي يا چندقلويي را تجربه مي کنند، چه کاري از دست شان ساخته است؟ آيا اين آزمايشات مي تواند براي آنها هم موثر باشد؟ دکتر قهرماني در پاسخ به اين پرسش مي گويد: اکنون براي بارداري هاي بيش از دوقلويي چنين امکاني را نداريم و غربالگري هاي پيش از تولد براي چندقلوها بسيار دشوار است. درباره دوقلوها، اما مي توانيم اين آزمايشات را با دقت خوبي انجام دهيم، ولي حساسيت آزمايش در بارداري هاي بيش از دوقلويي بسيار کاهش مي يابد. وي توصيه مي کند: در مواردي که ناهنجاري هاي جنين تائيد و از سوي پزشک معالج دستور سقط داده مي شود، بهتر است براي بررسي هاي تکميلي، نمونه دوباره به آزمايشگاه برگردانده شود.
   


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : سه شنبه بیست و ششم شهریور 1392 | 17:13 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
ورود سم حشرات به بدن می‌تواند آسیب‌زا یا حتی کشنده باشد؛ اما محققان اخیرا دریافته‌اند که در زهر زنبور ماده‌ای وجود دارد که می‌تواند با قرارگرفتن در یک کپسول نانو به جنگ ویروس HIV برود.

به گزارش پارس به نقل از جام، امید می‌رود که با ساخت ژلی از این نانوذرات بتوان از ورود HIV به بدن جلوگیری کرد.

 
جزئی از زهر زنبور با بسته‌بندی در حباب‌های بسیار کوچک می‌تواند HIV را ضربه فنی کند! دانمشندان با آزمایش سیستم ارسال در بشقاب‌های آزمایشگاهی گزارش می‌دهند که این نانوذرات به ویروس می‌چسبند و بدون تخریب سلول‌ها، آن را نابود می‌کنند؛ فناوری که شاید روزی با آزمون‌های بیشتر از ابتلا به HIV در بعضی افراد جلوگیری کند.

 
آنتونی گومز (Antony Gomes)، فیزیولوژیست دانشگاه کلکته در هند که کاربرد پزشکی زهرها را مطالعه می‌کند، می‌گوید: «قطعا این روشی بدیع است. گزارش اندکی درباره درمان مبتنی بر زهر علیه ویروس‌ها موجود است. این نوع از پژوهش پتانسیل پیشرفت و توسعه محصولات را دارد.»

 
پژوهشگر پزشکی، جاشوآ هود (Joshua Hood) از دانشگاه واشنگتن در سینت لوئیس و همکارانش، تاثیر نانوذرات حامل سم را در آزمایشگاه بر HIV آزمودند. ذرات ترجیحا به HIV قفل شدند و محموله خود را تحویل دادند: جزء زهری – سمی با نام ملیتین (melittin) – حفره‌های روی پوشش پروتئینی محافظ HIV را پر کرد و به شکل چشمگیر میزان ویروس‌ها را کاهش داد. این پژوهش در نسخه کنونی آنتی‌وایرال تراپی به چاپ رسیده است.

 
آن‌ها همچنین جزء زهری را در سلول‌های سالم انسانی آزمایش کردند. اگرچه می‌دانیم ملیتین غشای سلولی را تجزیه می‌کند، این سلول‌های انسانی به خاطر درمان چندان متاثر نشدند زیرا نانوذرات حاوی ملیتین با ساختار‌های محافظی همراه بودند که در خارج آن‌ها نصب شده بود.


این محافظ‌ها مثل ضربه‌گیر عمل می‌کردند تا نگذارند نانوذرات – و به‌ویژه زهر داخل‌شان – با غشای سلولی تماس یابد. این کار به نانوذرات اجازه می‌دهد تا با استفاده از یک سازه قفل - کلید خاص در پوسته پروتئین ویروس چفت شوند و با ویروس‌های بسیار کوچک‌تری پیوند یابند.

 
به نوشته تارنمای انجمن فیزیک، نویسندگان این مقاله سلول‌های انسانی را از اندام جنسی بانوان انتخاب کردند که معمولا مکان ورود ویروس HIV هستند.

 
هود می‌گوید این یافته‌ها راه را برای آزمایش بیشتر با هدف بلندمدت ساخت ژلی حاوی این نانوذرات فراهم می‌کند.

 
برونو سارمنتو (Bruno Sarmento) محقق زیست‌فناوری از دانشگاه پورتوی پرتغال می‌گوید اگر بخواهیم از این دارو استفاده عملی کنیم، هنوز هم باید کارهای بسیاری انجام دهیم: «باید توجه بسیاری به تولید نانوذرات به روشی قدرتمند و همگن کرد تا یکنواختی دارو حفظ شود.» همچنین وی می‌گوید چنین ژلی نیاز به ویژگی‌های چسبنده دارد تا مطمئن شویم که نانوذرات در محل درست باقی می‌مانند و از ورود ویروس به جریان خون جلوگیری می‌کنند


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : چهارشنبه هفتم فروردین 1392 | 17:51 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
امروز اول دسامبر، روز جهاني ايدز نامگذاري شده است. بيماري ايدز از طريق خون يا ارتباط مستقيم جنسي و محافظت نشده به افراد منتقل مي شود و ابتلاي افراد به آن با انجام آزمايش هايي معلوم مي شود كه در اغلب آزمايشگاه هاي مجهز، بويژه آزمايشگاه هاي معروف به كمپ مثلثي به شهروندان ارائه مي شود. آگاهي هاي پي آمده ممكن است براي افزايش اطلاعتان درباره انواع اين آزمايش ها مفيد باشد:
    به طور كلي با سه نوع آزمايش مي توان به ابتلاي اشخاص و تعداد ويروس HIV در افراد پي برد: 1ـ آزمون آنتي بادي يا HIV antibodi، 2-آزمون آنتي ژن يا P24 antigenو 3 ـ سنجش مقدار يا HIV load.
    آزمايش هاي آنتي بادي به دو روش الايزا (Elisa) و وسترن بلات (Western blot) انجام مي شود. آزمايش هاي آنتي ژن نيز به دو دسته تقسيم شده است: Rt-Pcr و P24. اساس آزمايش هاي آنتي بادي، پيدا كردن ماده اي شيميايي به همين نام در خون افراد است كه وقتي اچ آي وي به بدن راه مي يابد، سيستم ايمني آن را براي مقابله با عفونت، توليد مي كند. اساس آزمايش هاي آنتي ژن نيز جستجوي خود ويروس در خون است. از هنگام ورود HIV يا همان ويروس بيماري ايدز به بدن كسي، تا زمان تشخيص آن در نتايج آزمايش، دو هفته تا شش ماه ممكن است طول بكشد كه به آن دوره پنجره گفته مي شود. 
    همان طور كه دوره پنجره يا ظهور علائم در افراد متفاوت است، ممكن است به سبب تفاوت مقدار و سرعت توليد پادتن در هر شخص، علائم باليني نيز در برخي افراد ديده نشود يا در نتايج آزمايش ديرتر ظاهر شود. آزمايش حداقل بايد در دو نوبت (موسوم به رپيد تست) پس از احتمال آلودگي خوني يا رفتار محافظت نشده جنسي صورت گيرد تا اطلاع از بيماري يا سلامت فرد و ارائه جواب قطعي ممكن شود. آزمايش الايزا، آزموني كمابيش دقيق و ارزان است. پس از دوران نمونه خون فرد در دور بالا، ماده معرف Elisa را به سرم خون جدا شده اضافه مي كنند، اگر طي آزمايش محلول رنگي شود نشانه وجود پادتن اچ آي وي و ابتلابه ايدز است. توليد پادتن حداقل از دو تا سه هفته طول مي كشد. آزمايش وسترن كه گران تر و مشكل تر است معمولاوقتي كارآيي دارد كه نتيجه آزمايش اول مثبت بوده و به نوعي حكم تستي تائيدي را دارد. در آزمايش پي سي آر، ژن يا دي ان اي ويروس شناسايي مي شود. ميزان اطمينان به نتيجه آن تا حدود زيادي بالا، اما هزينه آن اندكي گران تر است. هر چند در اين روش نيز امكان جواب مثبت يا منفي كاذب وجود دارد. البته نتايج مثبت اين تست با آزموني موسوم به سرولوژيك ثابت مي شود. بسياري از افراد به سبب ترس و نگراني، پيش از آزمايش يا در زمان انتظار براي اعلام پاسخ، علائمي در خود مي بينند يا در توهماتي غرق مي شوند كه اثرات آن به شكل دارونما در علائم باليني يا مثبت و منفي شدن كاذب آزمايش دخيل مي شود. دانش بشر درباره ايدز به قدري پيشرفت كرده كه بعيد نيست تا يكي دو سال آينده درمان آن قطعي و ساخت واكسن پيشگيري از آن نيز ممكن شود.


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : شنبه یازدهم آذر 1391 | 22:11 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

بيماري كم خوني يا آنمي(Anemia) زماني بروز پيدا مي كند كه تعداد هموگلوبين خون كاهش پيدا كند. هموگلوبين به گلبول هاي قرمز خون در حمل اكسيژن از ريه به تمام اندام هاي بدن كمك مي كند. رنگ قرمز خون نيز به دليل وجود هموگلوبين آن است.
    علت برخي از موارد كم خوني ها، مسائل تغذيه اي است و برخي به تغذيه ربطي ندارد، اما با تغيير شيوه تغذيه مي توان آنها را درمان كرد. در مورد اول بايد گفت كمبود شديد پروتئين، آهن، ويتامين ب12، اسيدفوليك و يا كمبود مجموعه اي از ويتامين ها و بيوتين و ويتامين ب6 به كم خوني منتهي مي شوند. انواع نادر كم خوني به دليل كمبود شديد دريافت مس و يا عناصر ديگر رخ مي دهد.
    شايع ترين انواع كم خوني تغذيه اي در كشور ما به دليل كمبود آهن، پروتئين و كمبود اسيدفوليك در دوران بارداري رخ مي دهد كه طبيعي است چون سوءتغذيه عامل بروز آن است و با اصلاح شيوه تغذيه مي توان آن را درمان كرد. البته در مواردي مي توان از مكمل ها و در موارد نادرتري از تزريق خون به بيمار براي درمان استفاده كرد.
    همچنين كم خوني به دليل خونريزي شديد پس از يك عمل جراحي عمده، اهداي خون به دفعات مكرر، برخي انگل ها، مصرف داروهاي خاص، بيماري هاي بدخيم مثل سرطان ممكن است رخ بدهد كه بايد با توجه به نظر متخصص، درباره عامل اصلي كم خوني و درمان موردنياز تصميم گيري شود.
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه هفدهم مهر 1391 | 22:28 | نویسنده : كيوان پورسعيد |


نويسنده: شاهين مهدوي


براساس آمارهاي ارائه شده از سوي سازمان بهزيستي كشور، بيش از يك ميليون و 500 هزار نفر در ايران مبتلابه اختلالات عقب ماندگي ذهني هستند، اين در حالي است كه آمار اين كودكان روبه افزايش است.
    اگر چه تاكنون بيش از 2000 علت براي عقب ماندگي ذهني عنوان شده است، اما عوامل ژنتيكي، اختلالات متابوليكي و خطرات زمان زايمان از مهم ترين علل معلوليت ذهني در كودكان است.
    كارشناسان معتقدند: تولد هر نوزاد معلول عقب مانده ذهني به مثابه زنگ خطري براي اجتماع است، چرا كه اين افراد علاوه بر آن كه در پيشرفت جامعه زياد موثر نيستند، بلكه به سبب نقص ذهني و معلوليت هايشان، بار اقتصادي سنگيني را بر خانواده ها و جامعه تحميل مي كنند.
    پيشرفت هاي عظيم علم ژنتيك در سال هاي اخير باعث شده كه با انجام دادن آزمايش هاي مختلفي بتوان كودكان عقب مانده ذهني را شناسايي و از تولد آنان جلوگيري كرد.
    
    بيماري هاي ژنتيكي و انواع آن
    دكتر داريوش فرهود، پدر علم ژنتيك و كارشناس سازمان بهداشت جهاني در مورد بيمارهاي ژنتيكي مي گويد: بيماري هاي ژنتيكي به دو دسته اكتسابي و مادرزادي تقسيم شده كه خود بيماري هاي ژنتيكي به تك ژني و چند ژني تقسيم مي شوند. حدود 9000 تا ده هزار بيماري تك ژني وجود دارد كه از بين آنها حدود 100 تا 150 نوع آن را مي توان با روش هاي تشخيص پيش از تولد شناسايي كرد؛ اما تعداد بيماري هاي چند ژني يعني جايي كه يك صفت توسط چند ژن منتقل مي شود، بسيار زياد است.
    او با بيان اين مطلب كه نقش ژنتيك در بسياري از بيماري ها مانند فشار خون، ديابت و... ثابت شده است، مي افزايد: در بيماري هاي ويروسي هم وجود زمينه هاي خاص ژنتيكي مي تواند فرد را مستعد ابتلابه بيماري يا تشديد بيماري كند.
    
    ايران روي خط تالاسمي
    اين متخصص ژنتيك در پاسخ به اين پرسش كه مهم ترين بيماري هاي ژنتيكي در كشور ما كدام است، خاطرنشان مي كند: بيماري تالاسمي در كشور ما اولويت اول را دارد. اكنون بيش از 300 موتاسيون مختلف از بيماري تالاسمي در دنيا شناسايي شده است كه اين متاسيون ها در قسمت هاي مختلف دنيا فرق مي كند. تالاسمي بيشتر در كشور هايي مانند ايران، قبرس، ايتاليا، اسپانيا، يونان، هند، پاكستان، تايلند و مالزي كه داراي آب و هواي مديترانه اي هستند، شيوع مي يابد.
    كشور ما روي كمربند تالاسمي قرار گرفته است و در مناطق اطراف درياي خزر و خليج فارس ميزان آن بيشتر است. در حال حاضر در كشور 25 هزار نفر به بيماري تالاسمي مبتلاهستند و كشور ما بيشترين تعداد بيمار تالاسمي را در جهان داراست و تخمين زده مي شود چيزي حدود ده ميليارد توان در سال هزينه كنترل و درمان اين بيماري مي شود و اين در حالي است كه اميد به زندگي اين بيماران به 70 سال نمي رسد.
    
    هموفيلي؛ دشوار و هزينه بر
    بيماري ديگر هموفيلي است كه چيزي حدود 2600 نفر به اين بيماري مبتلاهستند و درمان آنان هزينه هاي زيادي را مي طلبد.
    نكته: ايران از نظر خدمات مشاوره ژنتيك وتشخيص بيماري هاي ژنتيكي پيش و پس از تولد، موقعيت ممتازي در منطقه دارد و در 33 سال اخير 70 هزار خانواده تنها در يك مركز مشاوره ژنتيك خدمات دريافت كرده اند
    اين متخصص تغذيه در مورد بيماري هموفيلي مي گويد: هموفيلي يك اختلال ارثي در خون است. فرد مبتلابه اين بيماري به علت سطح پايين يا نبود پروتئين هايي به نام فاكتورهاي انعقادي، قادر به متوقف كردن روند خونريزي نيست. فرد بيمارچون يك نقص در انعقاد خون دارد بسادگي نمي توان خونريزي او را بند آورد.
    هموفيلي، بيماري انعقادخون است و شايع ترين علامت آن، خونريزي زياد و غيرقابل كنترل است. هموفيلي نوع A و B از طريق ژني كه روي كروموزوم X است، به ارث مي رسد. دختران، دو كروموزوم X دارند، در حالي كه پسر ها داراي يك كروموزوم X و يك كروموزوم Y هستند.
    
    ديستروفي دوشن، از فلج تا كاهش قواي هوشي
    به گفته او، ديستروفي دوشن از شايع ترين بيماري هاي اوليه عضلاني است كه بيشتر ارثي و پيشرونده و غيرقابل درمان است و فقط در پسر ها ديده مي شود. در 40 درصد بيماران زمينه فاميلي وجود ندارد كه دليل آن جهش ژنتيكي است.
    اين بيماري از حدود 2 سالگي با اختلال در راه رفتن، زمين خوردن پياپي و ناتواني در بالارفتن از پله ها و برخاستن از حالت نشسته ظاهر مي شود. بتدريج ماهيچه هاي اطراف كتف، بازو، سرو گردن و تنه كم توان مي گردد.
    ضعف عضلات اطراف مهره ها، شكم برآمده، افتادگي پاها، افزايش قوس كمري و اختلالات قلبي و گاهي اوقات كاهش قواي هوشي هم وجود دارد.
    
    سندرم داون
    آخرين بيماري شايع در كشور بوجود آمدن بچه هاي با معلوليت ذهني است كه براي دولت هزينه بري خاصي ندارد و تنها براي مراكز آموزشي استثنايي و مراكز كار درماني هزينه بر است. به طور ميانگين از هر 800 نوزاد سالم يك نوزاد معلول ذهني است كه البته اين بيماري با بالارفتن سن مادر افزايش پيدا مي كند.
    در مادران جوان 20 سال فراواني آن از هر 250 نوزاد يك نوزاد معلول ذهني و از 30 سال به بالااين منحني تصاعدي رو به بالامي رود به طوري كه مثلادر 45 سالگي مادر از هر 40 نوزاد يك نوزاد با معلوليت ذهني مي شود.
    دكتر فرهود يادآوري مي كند: آزمايش هاي ژنتيكي قبل از ازدواج كمك فراواني به والدين مي كند كه كودكان منگول به دنيا نياورند. تشخيص پيش از تولد كودك معلول ذهني چيزي حدود 200 هزار تومان است در حالي كه اين تولد، هزينه زيادي را به كشور تحميل مي كند كه چيزي بالغ بر 30 تا 40 ميليون تومان است. بالارفتن سن ازدواج بخصوص سن مادران مهم ترين عامل تولد فرزندان با معلوليت ذهني در كشور است از اين رو بايد تدابير خاصي انديشيده شود.
    
    مراجعه به كلينيك مشاوره ژنتيك كي لازم مي شود؟
    اين كارشناس سازمان بهداشت جهاني در مورد موارد ضروري براي مراجعه به كلينيك مشاوره ژنتيك مي گويد: - در ازدواج هاي خانوادگي (پيش از ازدواج يا پيش از بارداري) و نيز در ازدواج هاي غيرخويشاوندي كه افرادي با يك يا چند نوع بيماري ژنتيكي (ديابت، بيماري هاي قلبي ـ عروقي، سرطان، بيماري هاي كليوي، بيماري هاي پوستي و...) در خانواده طرفين ديده شده باشد.
    
    ـ در مورد سقط مكرر (بيش از دو سقط بدون دليل مشخص) يا مرده زايي
    
    ـ در مورد نازايي زنان يا ناباروري مردان
    
    ـ در موارد مرگ و مير نوزادان يا تولد نوزاداني با انواع ناهنجاري هاي مادرزادي
    
    ـ در موارد تولد نوزاداني با انواع بيماري هاي كروموزومي مانند (سندرم داون و...) بيماري هاي ژني مانند تالاسمي و ... و ضايعات دوران جنيني (رويان آسيبي ها)
    
    ـ كمبود هاي ذهني يا نقص هاي حسي و حركتي، وجود نابينايي ها، ناشنوايي ها و چند معلوليتي در خانواده طرفين
    
    ـ وجود اختلالت رواني و رفتاري در خانواده طرفين
    
    جايگاه ايران از نظر خدمات ژنتيكي
    
    دكتر فرهود مي گويد: خدمات مشاوره ژنتيك و تشخيص پيش و پس از تولد بيماري هاي ژنتيكي در ايران، جايگاه بسيار خوب و بي مانندي را در ميان كشورهاي منطقه داراست به طوري كه تنها در كلينيك ژنتيك تهران، از زمان تاسيس(1357) تاكنون، حدود 70 هزار خانواده ايراني مشاوره ژنتيك شده اند كه اين يك ركورد با ارزش جهاني است. البته اين پيشرفت و برتري شامل همه رشته ها و تخصص هاي پزشكي است.
    

موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : چهارشنبه چهارم مرداد 1391 | 22:21 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
رئيس مركز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت در پي گزارش مواردي از ابتلابه بيماري تب كريمه كنگو در كشور و فوت 2 نفر از مبتلايان، از هموطنان خواست از خريد دام بدون تاييد دامپزشكي اكيدا خودداري كنند.
    به گزارش مهر، محمدمهدي گويا در تشريح موارد ابتلابه بيماري تب كريمه كنگو در استان خراسان رضوي گفت: تاكنون 6 مورد ابتلابه اين بيماري در اين استان گزارش شده است كه متاسفانه 2 نفر از اين افراد به دليل شدت بيماري جان خود را از دست داده اند.به گفته گويا، اولين مورد گزارش شده مربوط به يك كارگر كشتارگاه بوده است كه حدود 10 روز پيش با علائم اين بيماري در بيمارستان امام رضا(ع) مشهد بستري شد.اين بيمار قبل از مراجعه به بيمارستان امام رضا (ع) به يك كلينيك خصوصي مراجعه مي كند كه در آنجا نيز يك پرستار هنگام تزريق سرم به بيمار، با خون وي تماس پيدا مي كند و به بيماري مبتلامي شود.
    وي افزود: اين بيمار پس از مراجعه به بيمارستان، بلافاصله تحت مراقبت هاي درماني قرار گرفت، ولي به دليل شدت بيماري، ظرف 8 ساعت پس از مراجعه فوت كرد.
    گويا تصريح كرد: در بيمارستان امام رضا(ع) نيز يك نيروي خدماتي، يك پرستار و يك انترن در تماس مستقيم با بيمار بودند كه از همان ابتدا تحت مراقبت هاي ويژه قرار مي گيرند، ولي متاسفانه انترن بيمارستان به دليل شدت اين بيماري جان خود را از دست مي دهد.تب كريمه كنگو يك عفونت ويروسي است كه بشدت واگيردار است، اين بيماري از طريق تماس با حيوان آلوده و در هنگام ذبح حيوان و تماس با امعا و احشاي حيوان آلوده در صورت عدم رعايت نكات بهداشتي به انسان منتقل مي شود.همچنين اين بيماري از طريق گزش كنه اي كه روي بدن دام بيمار وجود دارد، قابل انتقال به انسان است و در صورت ابتلاي انسان به اين بيماري، ديگر افرادي كه در حين مراقبت درماني با خون و ترشحات بدن فرد بيمار در تماس باشند و نكات بهداشتي را رعايت نكرده باشند، ممكن است به اين بيماري مبتلاشوند.اين بيماري در ابتدا ممكن است با يك بيماري سرماخوردگي ساده اشتباه گرفته شود. تب، سردرد، تهوع و استفراغ، درد بدن و علائم گوارشي از ديگر علائم ابتلابه اين بيماري است.بعد از چند روز بيمار دچار خونريزي از بيني، لثه، دستگاه گوارشي و دستگاه تناسلي مي شود.
    


موضوعات مرتبط: اخبار ، بیماریها

تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 | 22:16 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
گواتر به معناي بزرگي غده تيروئيد است. در برخي موارد همزمان با بزرگ شدن اندازه غده، تيروئيد دچار كم كاري و پركاري مي شود و البته در بسياري موارد اين غده با وجود بزرگ شدن اندازه، هيچ گونه اختلال عملكرد ندارد.
    غده تيروئيد در جلوي گردن قرار گرفته و براحتي قابل ديد است. وقتي چيزي را قورت مي دهيم، همراه با حنجره، غده تيروئيد هم بالاو پايين مي رود و به اين ترتيب، مي توان آن را مشاهده كرد. وقتي غده تيروئيد بيش از حد بزرگ مي شود، به نوعي جلوي گردن برجسته مي شود و ممكن است توجه اطرافيان را جلب كند. اولين و مهم ترين نكته در مورد گواتر اين است كه نبايد با مشاهده آن مضطرب شد، زيرا عموما خطر چنداني فرد را تهديد نمي كند.
    با 2 نوع كار تشخيصي مي توان بررسي گواتر را انجام داد. اول آزمايش خون و اندازه گيري هورمون هاي تيروئيد در خون است كه كم كاري، پركاري يا نرمال بودن كار تيروئيد را مشخص مي كند. در بيشتر مواردي كه گواتر همراه با پركاري تيروئيد است، فرد دچار بيماري گريوز است. اين بيماري كه از انواع بيماري هاي خود ايمني است كه به دليل اثر آنتي بادي هاي تحريك شده روي غده تيروئيد ايجاد مي شود. بجز بيماري گريوز، يكي از مهم ترين دلايل گواتر كمبود يد است. در بسياري از نقاط ايران كه دور از دريا هستند به دليل كمبود يد در خاك، غذاهاي گياهي و حيواني داراي يد كافي نيستند و به اين ترتيب، كمبود شديد يد ايجاد مي شود، در اين شرايط غده تيروئيد بزرگ مي شود تا بتواند مقادير كم يد موجود در غذا را جذب كند. در اين حال گاهي غده به حد بسيار شديدي بزرگ مي شود و مي تواند حتي در تنفس فرد اختلال ايجاد كند.
    در سال هاي اخير با اضافه شدن يد به نمك خوراكي، مشكل كمبود يد در بسياري از مناطق ايران رفع شده است. با وجود اين، اكنون نوع ديگري از گواتر كه بر اثر حمله سيستم ايمني به غده تيروئيد و پر شدن اين غده از سلول هاي سفيد خون رخ مي دهد يعني بيماري هاشيموتو شيوع پيدا كرده است. اين بيماري در مناطق غني از يد مثل كشور ژاپن كه غذاهاي دريايي به وفور مصرف مي شود، شيوع بيشتري دارد. در اين بيماري به دلايل نامعلومي سلول هاي سيستم ايمني با حمله به غده تيروئيد، باعث كم كاري تيروئيد و بزرگي آن مي شود. اين بيماري در مراحل اوليه ممكن است تنها ايجاد گواتر كند و هورمون هاي تيروئيد در حد طبيعي باشد، ولي در نهايت موجب كم كاري تيروئيد مي شود.
    راه دوم بررسي تيروئيد، سونوگرافي است. از آنجا كه در برخي موارد گواتر ساده نيست (يعني بافت تيروئيد به صورت يكنواخت افزايش نيافته و تيروئيد را بزرگ نكرده است)، غده تيروئيد داراي گره هاي ريز و درشت است. بعد از معاينه دقيق پزشك، سونوگرافي مي تواند اندازه و مشخصات گره ها را بررسي كرده و به پزشك معالج براي درمان كمك كند. گواتر ساده يعني بزرگي يكنواخت تيروئيد بدون تغيير هورمون ها مي تواند درمان نشود. اگر فرد از بزرگي تيروئيد ناراحت باشد، مي توان با دادن لووتيروكسين كه همان هورمون تيروئيد است، از بزرگي بيشتر تيروئيد جلوگيري كرد يا حتي باعث كوچك تر شدن آن شد.
    
    دكتر رضا كريمي / متخصص بيماري هاي داخلي
     


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391 | 22:17 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
تعريف هپاتيت B چيست؟
    هپاتيت بيماري ويروسي است كه كبد را مورد تهاجم قرار مي دهد. انواع متعدد ويروس ها مي تواند سبب هپاتيت C، B، A و D شود. به لحاظ اهميت بهداشتي، هپاتيت B و C كه عوارضي براي بيمار دارد، به سيروز و نارسايي كبد منجر مي شود و به همين دليل اهميت بيشتري دارد كه بايد مورد توجه قرار گيرد.
    
    انتقال هپاتيت
    تماس جنسي مي تواند باعث انتقال بيماري هپاتيت شود كه البته راه هاي پيشگيري وجود دارد و اگر خانم (فرد مبتلا) واكسينه شود، هيچ جاي نگراني نيست.
    تماس با خون و فرآورده هاي خوني كه ممكن است از طريق تزريق خون باشد يا از طريق افرادي كه معتاد تزريقي هستند و سرنگ مشترك استفاده مي كنند، حجامت و تاتو مي كنند و نيز انواع اقداماتي كه منجر به خونريزي مي شود، خطرساز است. حتي آرايشگاه ها نيز ممكن است عامل انتقال بيماري هپاتيت باشد.
    
    بيماري هپاتيت و عوارض آن
    اين بيماري مي تواند به صورت بيماري حاد با علائمي مانند سرماخوردگي، تب و لرز، تيرگي رنگ ادرار و زردي چشم بروز كند كه پس از چند هفته خود به خود خوب مي شود. بعضي از بيماري هاي ويروسي بدون علامت است و علائم باليني ندارد، اما عوارض آن اهميت دارد. هپاتيت در افراد مبتلاممكن است در طولاني مدت سبب بيماري كبد يا سيروز شود يا به سرطان هاي كبد تبديل شود.
    راه هاي پيشگيري از اين بيماري واكسيناسيون براي همه افراد خانواده است و اگر مادر باردار باشد هنگام زايمان با تزريق واكسن مي توان از انتقال اين بيماري به جنين جلوگيري كرد.
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1390 | 23:11 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

دانشمندان دانشگاه منچستر براي كشف درمان يك بيماري نادر مطالعات جديدي را آغاز كرده اند.
    هايپرانسوليزم ارثي (CHI) يك بيماري نادر است كه در آن غدد پانكراس يا لوزالمعده بيش از اندازه انسولين توليد مي كنند- درست برعكس بيماري ديابت كه در آن توليد انسولين بسيار ناچيز است- به همين دليل تلاش براي تشخيص و درك اين بيماري منجر به پيشرفت هايي در زمينه درمان بيماري ديابت شده است.
    اين مطالعه اخير كه در مجله ديابت به چاپ رسيده در بيمارستان هاي سراسر اروپا و در 2 مركز مراجعه بيماران هايپرانسوليزم در انگلستان، بيمارستان كودكان رويال منچستر و بيمارستان گريت اورموند استريت لندن انجام شده است در سلولهاي سالم توليدكننده انسولين غدد پانكراس، يك گروه كوچك پروتئين به عنوان كليد عمل و مقدار ترشح انسولين را تنظيم مي كنند. هنگامي كه اين پروتئين ها به وظايف خود عمل نكنند، ممكن است اين سلولها يا بسيار كمتر از مقدار لازم انسولين ترشح كنند كه باعث بروز بيماري ديابت مليتوس مي شود يا بيش از اندازه انسولين آزاد كنند كه موجب بروز بيماري هايپرانسوليزم مادرزادي مي شود.
    بيماري هايپرانسوليزم باعث كاهش خطرناك سطح قند خون مي شود كه در صورت عدم درمان سريع مي تواند تشنج و آسيب مغزي ايجاد كند.
    هايپرانسوليزم يك بيماري پيچيده است كه در نتيجه نقص ژني بروز مي كند و در نتيجه هنگامي كه سلولهاي توليدكننده انسولين بايد ترشح انسولين را متوقف كنند همچنان به كار خود ادامه مي دهند.
    اغلب درمانهاي دارويي رايج براي CHI در موارد بسيار حاد اين بيماري با شكست مواجه مي شود و بيماران بايد تحت عمل جراحي برداشتن مقداري يا بخش عمده غدد پانكراس قرار گيرند. محققان دانشگاه منچستر كشف كردند كه درمان سلولها به ويژه به صورت اصلاح شده به بازگرداندن عملكرد كليدهاي دروني كنترل ترشح انسولين كمك مي كند. اين تيم به واسطه اين آزمايش هاي اولين مدرك را مبني بر اينكه نقص ژني مي تواند اثرات معكوس بر سلولهاي توليدكننده انسولين انسان بگذارد، ارائه كرده اند.
    با اينكه يكي از داروهاي مورد استفاده اين گروه در مطالعاتشان در آزمايش هاي و تحقيقات باليني براي درمان بيماران مبتلابه فيبروز كيستي مورد استفاده قرار مي گيرد، اما هنوز بر روي بيماران هايپرانسوليزمي آزمايش نشده است. اين تيم اميدوار است كه يافته هايش راه استفاده از داروهاي جديد يا مشابه را در آزمايشات باليني براي درمان بيماري هايپرانسوليزم هموار كند.


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : چهارشنبه دوازدهم بهمن 1390 | 22:29 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
برخي معتقدند نبود آزمايش ايدز پيش از ازدواج براي شروع زندگي خطرساز است، اما متخصصان اين آزمايش را ضروري نمي دانند

نويسنده: مستوره برادران نصيري

افزايش آمار ايدز در سال هاي اخير، براي همه نگران كننده است؛ اما وقتي اعلام مي شود كه بيش از 50 درصد موارد جديد ابتلابه ايدز مربوط به افراد زير25سال است، اين نگراني ها بخصوص براي خانواده ها چند برابر مي شود؛ زيرا به دليل نبود آزمايش اجباري بيماري هايي چون ايدز و هپاتيت پيش از ازدواج، بسياري از افرادي كه ازدواج مي كنند از بيماري شان بي خبرند. هفته گذشته در همايشي اعلام شد رفتارهاي پرخطر به گروه سني ۱۵ تا 22 سال كاهش يافته و نوجوانان از ۱۵ سالگي در معرض خطر ابتلابه ويروس ايدز هستند. اين عدد و رقم ها از اين جهت خانواده ها را نگران مي كند كه جوانانشان در معرض خطر قرار مي گيرند. اما اين بحث يك مساله ديگر هم به همراه دارد كه هر چند وقت يك بار بر سر زبان ها مي افتد؛ اجباري شدن آزمايش ايدز پيش از ازدواج.
    موافقان اجباري شدن آزمايش ايدز پيش از ازدواج معتقدند با افزايش آمارهاي ابتلابه اين بيماري و در نظر گرفتن تعداد جوانان در سن ازدواج، بهتر است با اجباري شدن اين آزمايش از يك سو جلوي تولد نوزادان مبتلابه ويروس اچ آي وي گرفته شود و از سوي ديگر اطمينان خاطري براي خانواده ها فراهم شود.
    در حال حاضر آخرين آمار تعداد مبتلايان به ايدز در كشور حدود 23 هزار و 125 نفر است كه بر اساس اعلام سازمان جهاني بهداشت آمار واقعي مبتلايان به ايدز در هر كشور حدود 4 برابر بيشتر از آمار رسمي است.
    بر اساس اين آمار، موارد ابتلابه ايدز در ايران در زنان 5 / 8درصد و در مردان 5 / 91 درصد است. همچنين راه انتقال ايدز از طريق اعتياد تزريقي 8 / 69 درصد، مادر به كودك 8 / 0درصد، موارد نامشخص 3 / 18 درصد و از طريق آميزش جنسي 10 درصد گزارش شده است.
    با اين تفاسير در حال حاضر زوج هاي جوان بايد قبل از ازدواج، پاسخ آزمايش هاي تشخيصي براي تالاسمي و اعتياد به موادمخدر را به دفتر ثبت ازدواج ارائه كنند؛ اما انجام آزمايش تشخيص ايدز براي ازدواج اجباري نيست.
    اما با توجه به استقبال خانواده ها، سوالي كه مطرح مي شود اين است كه امكان اجباري شدن آزمايش ايدز وجود دارد يا اين كه نتيجه اين آزمايش چقدر معتبر خواهد بود؟
    
    آزمايشي كه اعتبار ندارد
    ظاهرا آزمايش اجباري ايدز در دنيا هم تنها در برخي از كشورها انجام مي شود و از طرفي ويروس اچ آي وي نيز براحتي دستش را رو نمي كند.
    دكتر محمدمهدي گويا، رئيس مركز بيماري هاي واگير وزارت بهداشت از جمله كساني است كه انجام اين آزمايش تا قبل از ازدواج را ضروري نمي بيند. او به «جام جم» مي گويد: اجباري بودن اين آزمايش در كشورهايي صورت مي گيرد كه تعداد مبتلايان به بيماري ايدز در جمعيت در سن باروري آنها به 5 درصد رسيده باشد؛ در حالي كه تعداد مبتلايان اين بيماري در كشور ما هنوز كمتر از يك درصد جمعيت در سن باروري است. گويا ادامه مي دهد: از طرفي ممكن است نتيجه آزمايش ايدز فردي منفي باشد؛ اما فرد در دوره پنهان بيماري باشد.
    در واقع از زماني كه ويروس وارد بدن فرد مي شود تا هنگامي كه نتيجه آزمايش مثبت شود، فاصله وجود دارد، كه ممكن است اين فاصله حتي به سال هم برسد. به اين مرحله، مرحله پنجره مي گويند. در مرحله پنجره، فرد آلوده و آلوده كننده است؛ ولي نتيجه آزمايش او به طور كاذب منفي مي شود. بنابراين داشتن يك تست منفي به معناي آلوده نبودن به ويروس HIV نيست.
    براين اساس، رئيس مركز بيماري هاي واگير وزارت بهداشت معتقد است اجباري شدن آزمايش ايدز پيش از ازدواج، نه مقرون به صرفه است و نه اعتبار و ارزش علمي دارد؛ اما زوج هايي كه تمايل به اين كار دارند، مي توانند با مراجعه به مراكز مشاوره پيش از ازدواج، درخواست كنند كه چنين آزمايشي انجام دهند.
    
    امكان تولد فرزند سالم از زوج مبتلابه ايدز
    پژوهشگاه ابن سينا و مركز تحقيقات ايدز، طرحي را ارائه كرده اند كه بتوان طي آن و در شرايط ويژه، ويروس اچ آي وي را از اسپرم جدا كرد. اين طرح كه طرح منحصر به فردي محسوب مي شود، نتايج اوليه خوبي در بر داشته و در كشور در حال انجام است.
    ناگفته نماند كه اين تكنيك طبيعتا يك پروسه گران است. افراد در معرض ابتلابايد به مراكز ويژه اي مراجعه كنند و از ابتدا و طول دوره بارداري به صورت مرتب، منظم و مستمر تحت نظام مراقبتي (نظير دريافت واكسن ها يا پيگيري هاي درماني و دارويي) باشند و اين مراقبت در دوره زايمان، شيردهي و نوزادي نيز ادامه يابد تا احتمال انتقال ويروس تا نزديك به صفر پايين آورده شود.
    رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت با بيان اين كه قضاوت درخصوص فراگيرشدن اين تكنيك كمي زود است، درباره نقش بيمارستان هاي دوستدار مادر در مراقبت از مادران مبتلابه ايدز به منظور تولد فرزنداني سالم، مي گويد: البته بيمارستان هاي دوستد ار مادر و كودك، بيشتر در حيطه ترويج تغذيه با شير مادر فعاليت مي كنند.
    به گفته او در واقع جلوگيري از ايجاد سوءتغذيه و كاهش خطر انتقال بيماري از شير مادر از جمله اهداف مورد نظر در ارائه اين خدمات است.
    صداقت در پاسخ به اين پرسش كه در مجموع چند درصد كودكان مادران مبتلابه ايدز ممكن است با اين بيماري متولد شوند، ادامه مي دهد: اين مساله كاملابه اقداماتي كه در اين زمينه صورت مي پذيرد بستگي پيدا مي كند. اگر اين اقدامات موثر نباشد، مي توان گفت به طور تقريبي احتمال انتقال ويروس حدود 40 درصد است. البته اگر مراقبت هاي پزشكي قبل از تصميم به بارداري شروع و پس از آن نيز ادامه يابد، اين احتمال مي تواند تا 10 درصد كاهش پيدا كند. به گفته صداقت، مضاف بر اين، قانوني وجود دارد كه در 3 ماه اول بارداري و تا زماني كه نطفه بسته نشده است، اگر مادر متوجه شود HIV مثبت است، مي تواند سقط قانوني انجام بدهد.
    
    آموزش مهم تر از آزمايش
    با وجود همه ديدگاه هاي موافق و مخالف در خصوص اجباري شدن آزمايش ايدز پيش از ازدواج، همه بر سر اين موضوع اتفاق نظر دارند كه بايد همه جوانان را نسبت به راه هاي پيشگيري از ابتلابه ايدز، پرهيز از روابط خارج از چارچوب خانواده و جلوگيري از رفتارهاي پرخطر آگاه كرد.
    بر اين اساس بهتر است آزمايش ايدز قبل از ازدواج براي اطمينان از سلامت و به صورت داوطلبانه از سوي زوج ها انجام گيرد و ابزار هاي لازم نيز براي آموزش عمومي در گروه هاي سني نوجوان و جوان فراهم شود.
    
     
 روزنامه جام جم، شماره 3319 به تاريخ 17/10/90، صفحه 1 (صفحه اول) 


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : شنبه هفدهم دی 1390 | 22:3 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
غده تيروئيد هورمون تيروكسين را توليد مي كندکه کنترل کننده تقريبا تمام فعاليت هاي سوخت و ساز بدن است. پركاري و كم كاري تيروئيد بيماري هاي بسيار شايع و معروفي هستند كه همه با آن آشنا هستند و خوشبختانه بيماري هاي قابل درماني به شمار مي​روند.
    سرطان تيروئيد اگرچه نسبت به سرطان هاي ريه، پستان، پوست و كولون خيلي شايع نيست، اما جزو سرطان هاي با شيوع متوسط است به طوري كه بروز آن حدود يك در ده هزار نفر در سال است، يعني در يك شهر متوسط با جمعيت 500 هزار نفر در هر سال حدود 50 نفر به اين سرطان مبتلامي شوند. اين سرطان در سنين جواني و ميانسالي شيوع دارد و در خانم ها شايع تر است، اما قسمت خوب ماجرا اين است كه اين سرطان چندان بدخيم نيست و كاملادرمان مي شود.
    بيشتر انواع سرطان هاي تيروئيد كه به پاپيلري و فوليكولر معروف هستند، بعد از اين كه شناسايي شدند، به روش جراحي خارج مي شوند و سپس با يد راديواكتيو سلول هاي باقيمانده آن از بين مي روند و بيمار كاملاپاك مي شود.
    اولين نشانه سرطان تيروئيد وجود يك گره يا ندول در غده تيروئيد است كه معمولاخود بيمار يا اطرافيان متوجه آن مي شوند. در اين زمان روش استاندارد نمونه برداري سوزني از اين گره توسط پزشك فوق تخصص غدد است. در صورتي كه سلول هاي سرطاني در گره وجود داشته باشند، پاتولوژيست آن را تشخيص مي دهد و گزارش مي كند؛ البته بايد دانست كه در صد بسيار كمي از ندول ها بدخيم و بقيه كاملاخوش خيم هستند كه اين موضوع با يك سونوگرافي دقيق از تيروئيد و بعد از نمونه برداري مشخص مي شود.
    در صورتي كه سلول سرطاني در گره تيروئيد تشخيص داده شود، بايد قسمتي يا كل غده تيروئيد با جراحي خارج شود. اكنون نوبت به يد راديواكتيو يا يد 131 مي رسد كه پاكسازي را انجام دهد. خاصيت مهم سلول هاي سرطاني تيروئيد كه آنها را از بقيه سرطان ها جدا مي كند، اين است كه يد را بشدت جذب مي كند و به اين ترتيب وقتي مقدار كمي يد راديو اكتيو به بيمار خورانده مي شود، بيشتر آن در سلول هاي سرطاني باقي مانده متمركز شده و باعث از بين رفتن آنها مي شوند، اين در حالي است كه بيشتر سلول هاي سالم بدن كه يد را جذب نمي كنند در امان مي مانند. بعد از جراحي و دادن يد راديو اكتيو بيمار با هورمون تيروئيد درمان مي شود تا هم جبران نداشتن غده تيروئيد شود و هم با دادن هورمون تيروئيد به بيمار سلول هاي باقيمانده سرطان (احتمالي) فرصت رشد پيدا نكنند.
    آزمايش خون كه در آن يكي از مواد موجود در سلول هاي تيروئيد به نام تيروگلبولين چك مي شود، از روش هاي راحتي است كه براي پيگيري سال هاي بعد اين بيماران كمك خوبي مي كند. سخن آخر اين كه سرطان تيروئيد سرطان كشنده اي نيست و در صورتي كه بموقع تشخيص داده شود، بيمار مبتلاعمر طولاني و تقريبا طبيعي خواهد داشت.
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : دوشنبه پنجم دی 1390 | 22:34 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
در محلولهاي هيپوتونيك به علت اختلاف اسموتيك در دو سمت غشاي RBC مقدار زيادي آب جذب سلول مي شود و در موارد شديد باعث ليزاسموتيك مي گردد. سلولهاي اسفروسيت از قابليت جذب كم تر و شكنندگي بيشتر برخوردار هستند و افزايش شكنندگي اسموزي را نشان مي دهند. به عبارت ديگر سلولهاي كروي تر(اسفروسيت ها) كاهش نسبت سطح به حجم دارند و در مقايسه با گلبولهاي قرمز مقعرالطرفين طبيعي ظرفيت كم تري جهت اتساع در محلولهاي هيپوتونيك را دارند و در غلظت بالاتر از Nacl كه در آزمون شكنندگي اسموزي وجود دارد،متلاشي مي‏شوند كه به اين حالت افزايش شكنندگي اسموزي گويند.

سلولهاي هيپوكرم و پهن نظير سلولهاي هدف، نسبت به سلولهاي طبيعي ظرفيت بيشتري جهت اتساع را دارند و در غلظت پائين Nacl متلاشي مي شوند يعني كاهش شكنندگي اسموزي دارند.

كلاً سلولهايي كه افزايش سطح به حجم را دارند در مقابل اسموز مقاوم هستند و ليز نمي شوند اين سلولها در مواردي نظير بيماري كبدي (سلول هدف) فقر آهن (هيپوكرم بودن سلولها) و تالاسمي مشاهده مي شوند.

اسفروسیتوز میتواند ارثی باشد.در اسفروستيوز ارثي به علت نارسايي پمپ سديم، نفوذپذيري غشاء نسبت به آن افزايش يافته و تخليه سلول از سديم اضافي را مشكل مي سازد. نواقص ژنتيكي در اين بيماري بر پروتئين هاي اسكلتي غشاء گلبولهاي قرمز اثر مي گذارد و با كاهش ميزان اسپكترين عوارض آنرا پديد مي آورد.

فعاليت متابوليك سلول و توليد انرژي در گلبولهاي اسفروسيتيك افزايش مي يابد كه كوششي است براي جبران نواقص غشايي و كاهش تراوش كاتيون سلول .

با تجمع سديم در گلبولهاي قرمز،مايعات بين سلول به داخل سلول نفوذ مي‏كنند و سلول به حالت اسفروستيك در مي آيد.

اسفروسيت شدن سلول در نتيجه جدا شدن بخشي از غشاء سلول ايجاد مي گردد و با اين اتفاق مقداري از هموگلوبين سلول نيز از دست مي رود در نهايت سلول تخريب مي شود.

با برداشتن طحال در اسفروسيتوز ارثي علائم باليني بيمار كاهش مي يابند زيرا طحال مكان مناسبي براي گلبولهاي اسفروسيتي نيست) اما تغييري در مورفولوژي RBCها كه اسفروسيتي هستند ايجاد نمي شود.

شروع بيماراي از دوران كودكي است و كم خوني خفيف تا متوسط ايجاد مي كند. در اسفروسيتوز تخريب RBCها خارج عروقي محسوب مي گردد و درون طحال رخ مي دهد، بنابراين بزرگي طحال يك يافته بارز در اسفروسيتوز است .


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : جمعه بیست و پنجم آذر 1390 | 22:57 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
یکی از دوستان گرامی در مورد تست شکنندگی اسمزی سئوال کرده بود امیدوارم این مطلب بتواند برایشان مفید واقع شود.

Osmotic Fragility  در بیماران تالاسمی کاهش پیدا میکند و باعث کمبود اکسیژن مخصوصا در ارتفاعات برای فرد مبتلا به تالاسمی میشود یعنی مقاومت یا فشار اسمزی گلبول های قرمز کم میشود و باعث شکنندگی آنها میگردد روش انجام این تست بطور خلاصه به شرح زیر است:

 ابتدا باید چند رقت با استفاده از سرم فیزیولوژی 10% و آب مقطر یا با استفاده از بافر فسفات و آب مقطر تهیه کنید و به رقتهای تهیه شده خون شسته شده بیمار را اضافه نمائید بعد از نیم ساعت انکوباسیون در دمای اتاق با دور پائین سانتریفوژ کرده و مایع روئی را در مقابل لوله بلانک ( یا رقتی که اصلا لیز نداده ) بخوانید سپس درصد لیز را از تقسیم مقدار جذب نوری لوله ها نسبت به لوله ای که کاملا لیز داده است محاسبه کنید جواب تست لوله ای است که 50% لیز داده است.

ضمنا در گسترش لام خون محیطی این بیماران اسفروسیتوز دیده میشود.


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : پنجشنبه بیست و چهارم آذر 1390 | 23:57 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: 90درصد زنان كشور به دليل كمبود شديد پروتئين، آهن، ويتامين ها و مس دچار كم خوني هستند.
    «مهديس فخارپور» در گفت وگو با ايرنا افزود: بالاترين درصد كم خوني شديد زنان در دوران بارداري رخ مي دهد كه سوءتغذيه مهمترين عامل اين بيماري است.
    اين متخصص زنان با بيان اينكه زنان كشور كمتر به مسائل تغذيه اي خود توجه دارند، اضافه كرد: مشغله هاي زندگي، كار و مسئوليت تربيت فرزندان باعث شده است زنان به نوع مواد غذايي كه بدنشان نياز دارند، كم توجهي كنند.
    به گفته وي، كم خوني با علامت هاي مختلف از جمله عفونت، سردرد، تنگي نفس، كمردرد و غيره بروز مي كند.
    فخارپور با بيان اينكه آمارها نشان مي دهد از هر 5 زن در كشور يك زن به كم خوني مبتلااست، ادامه داد: زنان به دليل وضعيت فيزيولوژي بدن خود هر ماه مقادير زيادي خون از دست مي دهند و براي جايگزين كردن اين خون از دست رفته بايد مواد مغذي در وعده هاي غذايي روزانه خود بگنجانند. 
    وي گنجاندن مصرف گوشت، جگر، تخم مرغ، حبوبات، مغزها، ميوه هاي خشك و سبزي ها را در سبد تغذيه روزانه زنان بسياري ضروري دانست و گفت: چنانچه برخي زنان از يك رژيم غذايي پيروي مي كنند، بايد اين مواد را حتما مصرف كنند.
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : چهارشنبه نهم آذر 1390 | 23:10 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
براساس آمارهاي اعلام شده، 10 درصد مردان و 3 درصد زنان دچار مشكلات سنگ كليه مي شوند و در صورتي كه فردي براي اولين بار سنگ كليه داشته باشد و آن را درمان نكند تا 5 سال آينده، 50 درصد احتمال بروز مجدد اين مشكل وجود دارد. بنابراين توجه به عوامل موثر در كاهش احتمال بروز سنگ كليه مهم است و مهم تر از همه اين كه آموزش لازم براي تغييرات در زندگي لازم است. دكتر سيمين وحيدي، جراح و متخصص كليه و مجاري ادراري در بخش عصرگاهي راديو سلامت درباره روش هاي پيشگيري، تشخيص و درمان اين بيماري سخن گفته است.
    5 درصد علل سنگ سازي ژنتيك است و 95 درصد باقيمانده بستگي به نحوه زندگي، رژيم غذايي و فعاليت جسمي فرد دارد كه اين عوامل قابل پيشگيري است و افرادي كه زمينه ژنتيك دارند با بهبود تغذيه و فعاليت روزانه مي توانند سنگ سازي كليه خود را كنترل كنند.
    سنگ سازي در مناطق مختلف دنيا و ايران شيوع متفاوتي دارد. همچنين اين مشكل به رژيم غذايي در آن منطقه نيز بستگي دارد. مثلادر شهر هاي شمالي كه ميوه و سبزيجات بيشتر مصرف مي كنند، درصد كمتري از افراد مبتلابه سنگ كليه مي شوند، اما شيوع آن در مناطق جنوب كشور بيشتر است.
    يكي از موارد مهمي كه در پيشگيري از سنگ سازي كليه به اثبات رسيده است، مصرف كلسيم براي افراد مبتلابه كليه سنگ ساز است. به همين علت مصرف روزانه 3 ليوان شير براي بيماران مبتلابه سنگ كليه و همچنين افراد سالم توصيه مي شود، چون علاوه بر اين كه از بروز پوكي استخوان جلوگيري مي كند، باعث كنترل سنگ سازي مي شود. به افراد مبتلابه اين بيماري توصيه مي شود از مصرف نمك پرهيز كنند و هنگام استفاده از غذا هاي پرنمك از پياز بهره بگيرند، چون پياز در تعديل نمك نقش دارد و سنگ سازي را كاهش مي دهد.
    مصرف مايعات، ميوه و سبزيجات و مصرف لبنيات نيز به اين افراد توصيه مي شود. همچنين توصيه مي شود مصرف گوشت قرمز گاو و گوسفند و پروتئين را محدود كنند، چون گوشت حاوي نمك زيادي است و مصرف گوشت به طور همزمان سبب ورود كلسيم، اسيد اوريك و سديم به ادرار مي شود و شرايط را جهت سنگ سازي كليه مهيا مي كند. بنابراين توصيه مي شود اين دسته از افراد از گوشت سفيد ماهي، ميگو و مرغ استفاده كنند.
    خوب است بدانيد نوع آب تاثيري در سنگ سازي ندارد.گاهي املاح در آب مانع از سنگ سازي مي شود و حتي املاح جذب بدن شده و نياز آن را برطرف مي كنند. اغلب سنگ هاي كليه بي علامت هستند، اما ممكن است باعث بي اختياري ادرار، بروز دردهاي گهگاه در پهلو و بسته شدن ناگهاني خروجي ادرار شود.
    به هر حال با مراجعه به متخصص مربوط و انجام دادن چند آزمايش ساده مي توان اين بيماري را تشخيص داد. تغيير رژيم غذايي و انجام دادن ورزش هاي مخصوص به درمان اين بيماري كمك مي كنند. همچنين انجام سونوگرافي و آزمايش هر 6 ماه يكبار براي پيگيري به تمام افراد در همه سنين توصيه مي شود.
    
    
     


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : چهارشنبه چهارم آبان 1390 | 22:52 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
رييس هيات مديره انجمن تالاسمي ايران گفت: در حال حاضر سالانه 150 تا 200 مورد تولد تالاسمي در كشور ثبت مي شود و هر بيمار تالاسمي سالانه 10 تا 15 ميليون تومان به سيستم سلامت كشور هزينه وارد مي كند. مجيد آراسته اظهار داشت: در حال حاضر هر بيمار مبتلابه تالاسمي سالانه 10 تا 15 ميليون تومان به سبد بهداشت و درمان كشور هزينه وارد مي كند در حالي كه هزينه آزمايش پيشگيرانه ژنتيك يك ميليون تومان است. 
    
    


موضوعات مرتبط: اخبار ، بیماریها

تاريخ : چهارشنبه سیزدهم مهر 1390 | 23:34 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
پروستات يك غده ترشحي در مردان است كه به اندازه يك گردو بوده و دقيقا در پايين مثانه قرار دارد. وظيفه آن توليد بخش هايي از مايع مني است. پروستات همانند ديگر بافت هاي بدن دچار بيماري هايي مي شود كه شايع ترين اين بيماري ها بزرگي خوش خيم پوستات است: مشكلات ديگر پروستات شامل، عفونت هاي حاد و مزمن پروستات و سرطان پروستات هستند.
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه بیست و هفتم شهریور 1390 | 22:44 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

اسهال يكي از شايع ترين علت هاي مراجعه بيماران به مراكز بهداشتي درماني اعم از مطب ها، درمانگاه ها يا بيمارستان هاست. معمولافصل شيوع اسهال را تابستان مي دانند اما در فصول سرد سال نيز انواعي از اسهال هاي ويروسي شايع مي شوند. هر ساله بويژه در فصل تابستان درباره شيوع بيماري هاي وبا و شبه وبا (التور) كه نوعي از اسهال هاي حاد عفوني هستند، مسائلي شنيده مي شود. اما اين بيماري ها چه ماهيتي دارند و آيا خطرناكند؟ و براي درمان آنها چه بايد كرد؟
    
    عامل ايجاد كننده وبا و علايم بيماري
    عامل ايجاد وبا نوعي باكتري به نام ويبريو كلراست. اين ميكروب عمدتا از طريق استفاده از آب آلوده به بدن انسان منتقل مي شود. شبه وبا يا التور نيز ميكروبي از همان خانواده ويبريو است كه به نام التور شناخته مي شود، راه انتقال آن نيز مشابه وباست.
    اين ميكروب ها با ورود به روده باعث ايجاد التهاب در ديواره روده شده و اسهال آبكي شديد ايجاد مي كنند. اين عفونت ها مي توانند درد شديد و دوره يي شكم نيز در بيمار به وجود بياورند و حتي تب و گاهي استفراغ نيز ايجاد مي كنند.
    اسهال اين بيماران بسيار شديد است بطوري كه بيماران دچار كم آبي و خشكي بدن مي شوند و به علت دفع ميزان زيادي از املاح (الكتروليت هايي مثل سديم، پتاسيم و كلر)، اگر بيماران درمان نشوند شرايط بحراني پيدا خواهند كرد. علايمي مثل خستگي، ضعف، بيحالي و خشكي دهان و مخاطات به علت از دست دادن آب و املاح بدن در اين بيماران شايع است. تب مي تواند تا 39 درجه نيز برسد و بايد كنترل شود.
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : شنبه بیست و ششم شهریور 1390 | 23:13 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
امروزه در دنيا براي بررسي شاخص هاي بهداشتي و سلامت جوامع، به دو دسته از بيماري ها با عناوين «نوپديد» و «بازپديد» اشاره مي شود. برنامه مراقبت و كنترل اين بيماري ها در صحنه مراقبت بيماري هاي واگيردار تعيين كننده جايگاه شاخص هاي بهداشتي كشورهاست. تب خونريزي دهنده كنگو- كريمه يكي از اين بيماري هاست كه براساس اعلام رئيس اداره بيماري هاي قابل انتقال بين انسان و حيوان از ابتداي امسال 47 نفر به طور قطع به اين بيماري مبتلاشده اندكه از اين بين فقط 38 نفر آنها بهبود يافته اند. از آنجا كه اين بيماري بيشتر به علت ورود غيرمجاز دام به كشور پديد مي آيد و با گزش كنه آلوده به دام منتقل مي شود، با تماس خون و ترشحات دام آلوده با خراش يا زخم انسان، به او نيز انتقال مي يابد و مراجعه نكردن بموقع، خطرات زيادي ازجمله فوت را به دنبال خواهد داشت لذا بهتر است كمي بيشتر با اين بيماري و راه هاي پيشگيري از آن آشنا شويم. 
    تب خونريزي دهنده كنگو- كريمه(CCHF) يك بيماري ويروسي تب دار حاد و خونريزي دهنده و از گروه بيماري هاي مشترك بين انسان و حيوان است. اگرچه اين بيماري ويژه حيوانات است، اما موارد تك گير و طغيان هاي محدود ناگهاني اين بيماري در انسان نيز مشاهده مي شود. 
    نخستين بار در جهان در سال هاي 1944 و 1945 بيش از 200 نفر در منطقه كريمه واقع در اوكراين شوروي به صورت حاد مبتلابه اين بيماري شدند. بعدها در سال 1956 عامل اين بيماري با علائم مشابه در كنگو واقع در قاره آفريقا شناسايي شد به همين علت نام اين بيماري تركيبي از هر دو محل كريمه و كنگو انتخاب شده است. نام ديگر اين بيماري تب خونريزي دهنده آسياي مركزي است. 
    در برخي از منابع چنين ذكر شده است كه اين بيماري حدود سال 1110 ميلادي از سوي جرجاني، پزشك و دانشمند بزرگ ايراني در كتاب گنجينه خوارزمشاهي مفصلاً توضيح داده شده است. از سال 
    1944 ميلادي تاكنون مواردي از اين بيماري در كشورهايي از قاره آفريقا، اروپاي شرقي و جمهوري هاي تازه استقلال يافته شوروي گزارش شده است و شيوع بالايي از بيماري در بين پرسنل نظامي، كاركنان بيمارستانها، كشاورزان و اشخاصي كه با دام سر و كار دارند، مشاهده شده است. 
    در حال حاضر در بيشتر كشورها بويژه در كشورهاي همسايه ايران ويروس اين بيماري يا آنتي بادي مربوط به آن جدا شده است. ازجمله در كشور عراق، پاكستان، تركيه ، افغانستان، دبي، كشورهاي عربي، قزاقستان و ازبكستان گزارش هايي در اين مورد وجود دارد. 
    در سال هاي اخير همه گيري هاي متعدد محدودي از دو كشور پاكستان و افغانستان گزارش مي شود كه نشانگر آلودگي بيشتر دامي و انساني در اين مناطق است. 
    در كشور ما براي نخستين بار در خراسان در مطالعه اي روي كنه هاي جداشده از دام ها مشخص شد كه اين كنه ها آلوده به ويروس عامل تب كنگو- كريمه است. منشا اين آلودگي در آن زمان ورود دام هاي آلوده از مناطق مرزي شرق كشور اعلام شد. 
    در سال هاي اخير مواردي از اين بيماري در استان هاي خوزستان، بوشهر، چهارمحال و بختياري، سيستان و بلوچستان، آذربايجان غربي، يزد، كرمان، تهران، اصفهان و فارس گزارش شده است. خوشبختانه اين بيماري در انسان كمتر يا به ندرت اتفاق مي افتد. اگرچه ميزان شيوع آن در حيوانات بيشتر است. 
    دكتر محمد مهدي گويا، رئيس مركز مديريت بيماري هاي واگيردار وزارت بهداشت و درمان در اين باره مي گويد: در دنيا مرگ و مير ناشي از اين بيماري بين 30 تا 50 درصد است، اما در ايران به علت به كارگيري يك روش جديد كه درمان با داروي «ريباويرين» است، مرگ و مير ناشي از تب كريمه - كنگو به كمتر از 
    15 درصد رسانده شده است و اين آمار هم عمدتاً مربوط به كساني است كه بيماري آنها دير تشخيص داده شده يا بموقع براي درمان مراجعه نكرده اند. 
    عامل بيماري تب خونريزي دهنده كنگو - كريمه، ويروسي از گروه اريو ويروس ها يعني ويروس هاي منتقله توسط بندپايان است. اين ويروس نسبت به حرارت، محيط اسيدي و همچنين كلر حساس است و به راحتي از بين مي رود. صابون و مايعات يا مواد شست وشودهنده با اينكه ويروس را از بين نمي برند، اما تا حدي آن را غيرفعال مي كنند. 
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه دوازدهم شهریور 1390 | 22:12 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
كم كاري تيروئيد از بيماري هاي شايع در زنان است و در زنان باردار بين 2 تا 3 در هر 1000 نفر رخ مي دهد. اين بيماري به علل متفاوتي رخ مي دهد. يكي از اين علل كه در برخي كشورهاي فقير شايع است، كمبود يد در مواد غذايي است كه اغلب به دليل كمبود اين ماده معدني در خاك اين مناطق است. در سال هاي قبل از غني سازي يد در اين كشورها، با شمار زيادي از كودكان عقب مانده ذهني روبه رو بوديم كه به دليل كم كاري تيروئيد در مادران آنها حين بارداري و كم كاري تيروئيد در اين كودكان رخ مي داد.
    خوشبختانه با افزودن يد به نمك طعام در اين كشورها و همين طور افزودن يد به مولتي ويتامين هاي مخصوص دوران بارداري از ميزان بروز اين نوع از كم كاري تيروئيد كاسته شد.نوع ديگر كم كاري تيروئيد به دليل فعال شدن سيستم ايمني فرد عليه غده تيروئيد خودش به وجود مي آيد كه گاه علت بروز اين حالت مبتلاشدن به بيماري هاي ويروسي خاص است.در هرحال علائم كم كاري تيروئيد يا هيپوتيروئيدي خستگي، يبوست، عدم تحمل سرما و افزايش وزن است. از علائم ديگر مي توان به ورم اندام ها و صورت، ريزش مو و خشكي پوست اشاره كرد. اين علائم ممكن است در بسياري از بيماري هاي ديگر ديده شود، پس براي تشخيص قطعي اين بيماري نياز به انجام آزمايشات خاص هورموني داريم. از طرفي چون در دوران بارداري تغييراتي در ميزان طبيعي اين آزمايش هاي هورموني رخ مي دهد، براي تشخيص، به فرد متخصص در اين زمينه نياز داريم.
    اما اهميت تشخيص و درمان بيماري كم كاري تيروئيد چيست؟ طبق تحقيقات هورمون تيروئيد نقش مهمي در رشد و نمو سيستم عصبي جنين دارد، به طوري كه حتي در فرزندان مادراني كه كم كاري تيروئيد مخفي دارند، نيز اختلالات رشد عصبي و كاهش شاخص هوش ديده شده است. در كساني كه كم كاري تيروئيد شديد داشته اند، نازايي و سقط هاي مكرر رخ داده است، بنابراين تشخيص بيماري و درمان آن بخصوص در زمان بارداري بسيار مهم است پس كساني كه سابقه كم كاري تيروئيد يا جراحي تيروئيد يا درمان پركاري تيروئيد با يد راديواكتيو داشته اند، قبل از بارداري يا اوايل بارداري بايد از نظر مشكلات تيروئيد بررسي و آزمايش شوند و كساني كه تحت درمان هستند هم طي بارداري و پس از زايمان از نظر كنترل اين بيماري تحت نظر باشند، زيرا در دوران بارداري نياز به هورمون تيروئيد افزايش مي يابد و چه بسا كساني كه قبل از بارداري ظاهرا مشكلي نداشته اند اما حين بارداري به دليل افزايش نياز بدنشان، با آزمايش متوجه بيماري ايشان مي شويم.
    از مشكلات ديگري كه حين بارداري براي افرادي كه دچار كم كاري تيروئيد هستند رخ مي دهد، زايمان زودرس، پاره شدن زودرس كيسه آب، فشارخون بارداري و كنده شدن جفت (دكولمان) را مي توان نام برد كه هر يك خطراتي براي مادر و جنين دارند.
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : شنبه دوازدهم شهریور 1390 | 22:10 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

براساس آخرين تحقيقات پزشكي انجام شده در مركز آزمايشگاهي آدلايد استراليا از هر 7 زن يك نفر مبتلابه كم خوني است. كم خوني كه از جانب بسياري از افراد ساده گرفته مي شود اما سلامت نيمي از زنان باردار و انسان هاي پير و جوان را نشانه رفته است.
    بدن ما براي خون سازي نيازمند مواد اوليه مانند آهن و ويتامين ها، بخصوص اسيد فوليك است، اما اكثر مردم در تامين اين مواد ناآگاه هستند. بنابراين كم خوني ناشي از فقر آهن شايع ترين و مهم ترين كم خوني مردمان دنيا به شمار مي رود.
    بخش اصلي خون سازي بدن از طريق مغز استخوان انجام مي شود. به همين خاطر عواملي كه موجب صدمه به مغز استخوان مي شود، مي توانند سبب كم خوني شوند.


موضوعات مرتبط: بیماریها

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ششم شهریور 1390 | 22:32 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

روش هاي متعددي براي كاهش كلسترول بالاي خون وجود دارد و يكي از آنها كاهش سطح كلسترول خون در مدت 7 روز است.
    اما پيش از هر چيز بايد اطلاعاتي در مورد انواع كلسترول خون ارائه شود. كلسترول خون به دو دسته تقسيم مي شود: كلسترول بد يا ليپوپروتئين كم چگالي (
LDL) و كلسترول خوب يا ليپوپروتئين پرچگالي (HDL). كلسترول بد خون مي تواند با مصرف گوشت هاي پرچرب، چربي هاي اشباع شده، فرآورده هاي لبني پرچرب و گوشت قرمز افزايش پيدا كند.
    اما چگونه مي توان كلسترول بالاي خون را يك هفته اي پايين آورد. تنها راه براي دستيابي به اين هدف اين است كه خويشتن دار و هدف گرا باشيد. پيش از هر اقدامي انجام ورزش روزانه مانند پياده روي و دويدن ضروري است. دوم كاهش چند كيلو از وزنتان است به ويژه اگر اضافه وزن داشته باشيد. تجمع چربي بيش از حد در بدن مي تواند موجب بالارفتن كلسترول بد خون از سطح طبيعي شود. سوم، ترك عادات بد مانند كشيدن سيگار است. از مكمل هاي غذايي مانند مواد غذايي سرشار از فيبر (غلات و حبوبات كامل) استفاده كنيد اين نوع مواد غذايي مي توانند مانع بالارفتن سطح كلسترول خون شوند. شما همچنين بايد مواد غذايي افزايش دهنده كلسترول خوب خون مانند چربي غير اشباع شده و غذاهاي دريايي مصرف كنيد و استفاده مواد غذايي افزايش دهنده كلسترول بد خون را در رژيم غذايي روزانه تان كاهش دهيد. ميوه ها و سبزيجات خام نظير توت فرنگي، هويج و كلم بروكلي در كاهش كلسترول بد خون بسيار موثرند. همچنين طي اين 7 روز سعي كنيد روزانه حداقل 8 سهم سبزيجات و ميوه در رژيم غذايي خود بگنجانيد. خوردن حداكثر 3 پرتقال در روز نيز مي تواند براي كاهش سطح كلسترول خون مفيد باشد.


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : یکشنبه ششم شهریور 1390 | 22:27 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
سرطان سينه از جمله بيماري هايي است كه براي پيشگيري از بروز آن راهكارهاي موثري وجود دارد و مهم ترين توصيه در اين زمينه تغييرات در الگو و سبك زندگي است.
    بطور متوسط از هر 8 زن يك نفر در معرض ابتلابه اين سرطان است، اما با راه هاي طبيعي كه در اين مقاله به آنها اشاره شد مي توان تا حد زيادي از بروز آن جلوگيري كرد.
    براساس گزارش سايت اينترنتي كامن سنس، پيشگيري طبيعي از سرطان سينه همانطور كه عنوان شد به اعمال تغييراتي در الگوي زندگي بستگي دارد كه در اينجا به تشريح 8 مورد از موثرين آنها مي پردازيم.
    1 هر روز فعاليت و تمرينات بدني داشته باشيد. مطالعات نشان مي دهد زناني كه روزانه حداقل 30 تا 45 دقيقه ورزش مي كنند20 تا 40 درصد كمتر در معرض خطر ابتلابه سرطان سينه هستند.
    2 يك رژيم غذايي پيشگيري از سرطان را دنبال كنيد. براي جلوگيري از بروز اين بيماري مصرف ريزمغذي هاي گياهي را با خوردن مقادير زيادي از ميوه ها، سبزي ها، غلات سبوس دار، دانه ها، خشكبار و حبوبات افزايش دهيد. در يك رژيم غذايي براي مقابله با سرطان سينه حتما مواد غذايي زير را بگنجانيد:
    - مواد غذايي سرشار از فيبر خوراكي كه از مقدار انواع سرطانزاي استروژن در جريان خون مي كاهند و تا 54 درصد احتمال بروز اين سرطان را كاهش مي دهند.
    - دانه سويا و محصولات آن مثل «توفو» نيز احتمال سرطان سينه را كاهش مي دهند البته در اين مورد بايد از مصرف زياد محصولات شيرين شده و تصفيه شده سويا خودداري كرد.
    - سبزيجات خانواده سير و پياز تاثير سرطانزاي مولكول هاي راديكال آزاد را خنثي كرده و مانع از تكثير سلول هاي سرطاني مي شوند.
    3 حتما وزن خود را به يك حد سالم و طبيعي برسانيد. بررسي ها نشان مي دهد كه افزايش وزن يك عامل موثر در بروز سرطان سينه است. البته اين خطر بويژه زماني تشديد مي شود كه اضافه وزن ناشي از مصرف زياد شيريني ها، نوشابه هاي قندي و ساير كربوهيدرات هاي تصفيه شده باشد.
    4 الكل را از زندگي خود حذف كنيد. بررسي ها تاييد مي كند كه مصرف كنندگان الكل بيشتر در معرض خطر ابتلابه اين سرطان هستند.
    5 هرگز سيگار نكشيد يا در محيطي كه دود سيگار هست، قرار نگيريد. زنان سيگاري 40 درصد بيشتر در معرض ابتلابه سرطان سينه هستند اما ترك آن بلافاصله تاثيرات سودمندي در كاهش اين خطر برجاي مي گذارد.
    6 مصرف چربي را كاهش داده و از چربي هاي سالم استفاده كنيد. چربي هاي ترانس را از رژيم غذايي خود حذف كنيد، مصرف چربي هاي اشباع شده را كاهش دهيد و مصرف روغن زيتون و روغن ماهي امگا – 3 را افزايش دهيد.
    7 تا حد امكان از تماس با عوامل سرطانزا مثل غذاهاي سرطانزا، تشعشعات غيرضروري پرتوايكس، هورمون درماني، تماس فيزيكي يا استنشاق حشره كش ها و آفت كش ها پرهيز كنيد.
    8 ازمكمل هاي غني ازريزمغذي هابراي پيشگيري از سرطان سينه و ساير بيماري ها استفاده كنيد. مناسب ترين ويتامين ها در كاهش خطر ابتلابه سرطان سينه شامل ويتامين هاي A،D،E و روغن ماهي امگا – 3 هستند.
   


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : یکشنبه ششم شهریور 1390 | 22:25 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

سنگ كليه از نظر اندازه از يك دانه شن تا حدود يك توپ تخم مرغي متغير بوده و ممكن است منفرد يا متعدد باشد.
    
    سنگ دستگاه ادراري يكي از ناراحت كننده ترين بيماريهاست. سنگهاي كليه در هر قسمتي از دستگاه ادراري 
    مي توانند تشكيل شوند اما اغلب آنها از كليه ها منشا مي گيرند. وي افزود: مردها بيش از زنها مبتلامي شوند و شيوع سني آن بعد از 30 سالگي است. استعدادهاي خانوادگي و ارثي كاملاً در بيماري سنگ كليه شناخته شده هستند. هر بيماري متابوليكي كه سبب توليد و ترشح بيش از حد موادي مثل كلسيم، سيستين، اسيد اوريك و اگزالات از كليه ها شود مي تواند سبب بروز سنگ كليه شود. حدود 75 تا 85 درصد سنگها از جنس كلسيم بوده و حدود 15 درصد سنگها از تركيب منيزيم و آمونيم فسفات هستند. پنج درصد سنگها از جنس اسيد اوريك بوده و دو درصد از جنس سيستين است. مهمترين علت تشكيل سنگ در كليه ها عبارت است از: افزايش غلظت ادراري و رسوب هر يك از مواد ذكر شده در سيستم ادراري. برخي از بيماريها كه با تشكيل سنگهاي كلسيمي ارتباط دارند عبارتند از: پركاري غده پاراتيروئيد، مسموميت با ويتامين D، بيماري كوشينگ، ساركوئيدوز و...
    
    سنگهاي شاخ گوزني بيشتر در عفونتهاي كليه ايجاد مي شود و سنگهاي اسيد اوريكي در افرادي كه لوسمي ( نوعي سرطان خون) يا نقرس دارند ديده مي شود. سنگها از اين نظر مهمند كه مي توانند سبب انسداد مسير خروج ادرار يا زخم و خونريزي در مجاري ادراري گردند و در نهايت سبب آسيب جدي به كليه ها شوند. سنگهاي ريز به دليل عبور از مسير حالب مي توانند سبب دردهاي قولنجي شديد شوند، ولي سنگهاي درشت، دردي ايجاد نمي كنند و ممكن است خود را با وجود خون در ادرار نشان دهند يا اينكه هيچ علامتي نداشته باشند. 
    
    درمان سنگهاي كليه: 
    در شروع حاد حمله سنگ كليه، مهمترين اقدام درماني، كاهش درد است. داروهاي ضد اسپاسم براي شل كردن عضلات حالب و كمك به دفع سنگ، مفيدند. بسته به نوع سنگ، داروهايي به منظور متوقف كردن رشد سنگهاي موجود يا تشكيل سنگهاي جديد، ممكن است تجويز شود. رفع انسداد به وجود آمده به علاوه درمان عفونت احتمالي با استفاده از آنتي بيوتيك و مايع درماني و پيشگيري از بروز سنگهاي جديد، اصول اصلي درمان را تشكيل مي دهند. در صورت عدم دفع سنگ با روشهاي طبي، استفاده از روشهاي جراحي الزامي است. اين بيماران بايد بدانند كه؛ 
    
    1- روزانه حداقل 8 تا 12 ليوان مايعات بنوشند 2- فعاليتهاي بدني و ورزشي منظم داشته باشند 3- ساليانه يك بار جهت كنترل و پيگيري بيماري خود سونوگرافي از كليه ها و مجاري ادرار را فراموش نكنند 4- مصرف پروتئين حيواني و نمك را كاهش دهند 5- در طول نيمه شب حد اقل يك بار براي تخليه مثانه بيدار شوند و مجدداً آب بنوشند.
    
    
     


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : پنجشنبه سوم شهریور 1390 | 0:8 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
نويسنده: دكتر سهراب خير النسائي

كم خوني فقر آهن شا يعترين نوع كم خوني در تمام سنين است كه طي آن به تدريج ذخاير آهن بيمار كاهش مي يابد و در اثر آن ميزان هموگلوبين و حجم گلبول هاي قرمز خون كاهش پيدا مي كند . 
    
    علائم:
    ضعف ، خستگي ، بي اشتهايي ، ناخن قاشقي شكل ، ريزش مو ، تنگي نفس ، سر درد ، پر خوابي، ترك گوشه دهان ، سوزش زبان و تپش قلب .
    
    علل:
    1- افزايش نياز ( دوران نوزادي ، بلوغ ، حاملگي) 
    
    2- افزايش دفع آهن ( خونريزي مزمن از دستگاه گوارش، 
    عادت ماهانه) 
    
    3- كاهش جذب آهن ( سوء تغذيه ، سوء جذب از دستگاه گوارش)
    
    درمان :
    درمان كم خوني فقر آهن در موارد بسيار شديد آن تزريق خون است اما در موارد ديگر استفاده از قرصهاي حاوي آهن است كه بسته به شرايط بيمار از 1تا3 قرص در روز و به مدت 4تا6 ماه متفاوت است . مهمترين عارضه قرصهاي آهن درد معده ، تهوع و يبوست است كه براي كنترل علائم گوارشي بهتر است دوز دارو را به تدريج افزايش دهيم .يا قرصها را با شكم پر مصرف كنيم. در افرادي كه سوء جذب ، خونريزي گوارشي يا عدم تحمل آهن خوراكي دارند بهتر است از اشكال تزريقي آهن به صورت وريدي استفاده شود .
    
    درمان بايد تا چند ماه پس از طبيعي شدن هموگلو بين ادامه يابد و استفاده از مواد غذايي مثل گوشت قرمز و سفيد ، لبو ، آجيل چهار مغز ، خرما ، جگر ، عدسي ، كاهو ، كشمش و ميوه هاي خشك شده به بيماران توصيه مي شود .
    
    توصيه :
    زنان باردار بايد از ماه چهارم بارداري، داروي آهن را دريافت كنند.
    
    در سنين كم و بچه هاي شيرخوار نيز كم خوني ديده مي شود كه علت آن عدم وجود آهن كافي در شير مادر است. اختلالات تغذيه اي در بچه هايي كه به مدرسه مي روند، مي تواند باعث كمبود آهن شود.
    
    در افراد مسني كه تنها زندگي مي كنند و يا در آسايشگاه هاي خيريه و سالمندان هستند، به علت بد غذايي يا اختلالات 
    تغذيه اي، ممكن است كم خوني مشاهده شود، بخصوص آنهايي كه از سلامت دهان و دندان خوبي برخوردار نيستند و به علت عدم توانايي در جويدن وخوردن غذا، معمولابه اندازه كافي آهن دريافت نمي كنند.
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : پنجشنبه سوم شهریور 1390 | 0:7 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

مجراي ادراري به راهي گفته مي شود كه ادرار به واسطه آن از كليه ها به خارج از بدن منتقل مي شود. ادرار در افراد سالم فاقد باكتري است، اما هنگامي كه باكتري ها از راه مجاري ادراري به داخل بدن (مثانه، كليه و...) راه پيدا مي كنند باعث عفونت در اين مجاري مي شوند. اين عفونت ها كه ازجمله عفونت هاي رايج در انسان هستند در تمام گروه هاي سني و هر دو جنس ديده شده، اما احتمال ابتلاي به آنها در ميان زنان جوان بيشتر است. دكتر محمد براري متخصص بيماري هاي عفوني در اين باره به جام جم مي گويد: عفونت مجاري ادراري بندرت، بيماري خطرناك و طولاني مدتي است. اما نبايد فراموش كرد كه در اين بيماري، عود شايع است. عفونت مجراي ادرار معمولابه وسيله باكتري «اي كولي» (E. coli) ايجاد مي شود.
    وي مي افزايد: ديابت، بارداري، استفاده از محصولات قوي پاك كننده پوست، خوشبوكننده ها و روغن هاي حمام، استفاده از قرص هاي ضدبارداري، مصرف بيش از حد آنتي بيوتيك، سابقه سنگ كليه، بيماري هاي آميزشي (روابط جنسي خارج از چارچوب خانواده) و انسداد مجاري ادراري ازجمله عوامل ايجادكننده عفونت مجاري ادراري هستند.
    
    نشانه ها
    احساس سوزش هنگام ادرار كردن و بيشتر شدن دفعات ادرار با حجم كم، شايع ترين نشانه عفونت مجاري ادراري است. دكتر براري مي گويد: در زمان عفونت، پوشش مجاري ادرار همانند پوشش داخلي بيني و حلق طي سرماخوردگي، قرمز و ملتهب مي شود كه اين التهاب منجر به بروز درد در شكم و لگن شده و به فرد احساس دفع مكرر ادرار دست مي دهد. وي با توضيح اين كه قطره قطره آمدن ادرار با وجود احساس دفع فوري، ادرار كردن همراه با درد يا سوزش، وجود خون در ادرار و بوي بد و تيرگي ادرار از ديگر علائم اين بيماري هستند،مي افزايد: آزمون تشخيصي عفونت مجاري ادراري شامل بررسي آزمايشگاهي ادرار است.
    
    درمان
    استفاده از آنتي بيوتيك، مناسب ترين راه درمان عفونت مجاري ادراري است و مي توان اين كار را پس از مراجعه به پزشك در منزل نيز انجام داد. دكتر براري مي گويد: احتمال عود و بروز مجدد عفونت در افرادي كه يك بار اين بيماري را تجربه كرده اند، بيشتر است.
    بنابراين توصيه اكيد مي شود حتي اگر فرد احساس كرد كه ديگر هيچ نشانه اي از عفونت در او باقي نمانده است تا تكميل دوره درمان به مصرف دارو ادامه دهد.
    وي مي افزايد: شرط اصلي در درمان اين بيماري از بين بردن كامل باكتري هاي ايجادكننده عفونت است زيرا گسترش عفونت به مثانه و كليه ها در صورت عدم درمان موفق، قطعي است. دكتر براري مي گويد: در صورت عدم بهبودي بيمار به رغم درمان يك هفته اي، خونريزي از مجراي ادرار يا مشاهده خون در ادرار و تب بالاي 3/38 درجه سانتي گراد بايد دوباره به پزشك مراجعه كرد.
    وي يادآور مي شود: اگر فردي به خاطر عفونت مجاري ادرار (بخصوص مثانه) درد زيادي داشته باشد، پزشك ممكن است دارويي براي كاهش اين درد تجويز كند كه اين دارو خود باعث تغيير رنگ ادرار مي شود و جاي نگراني نيست.
    
    پيشگيري
    مصرف مايعات و بخصوص نوشيدن مقدار كافي آب در طول روز به اين دليل كه در هر بار ادرار، مثانه خود را كمي بيشتر پاك مي كند مي تواند اقدامي موثر در جلوگيري از ابتلابه بيماري هاي سيستم ادراري باشد. اين متخصص بيماري هاي عفوني توضيح مي دهد: شستن لباس هاي زير با شوينده هاي معطر، استفاده از وان آب داغ، جكوزي و همچنين پوشيدن شلوارهاي هاي تنگ به مدت طولاني، مي تواند تشديدكننده اين بيماري باشد.
    دكتر براري توصيه مي كند: بيمار مصرف غذاهاي اسيدي را افزايش دهد زيرا محيط اسيدي باعث از بين رفتن باكتري هاي مضر مي شود.
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : سه شنبه بیست و پنجم مرداد 1390 | 23:36 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
يك آزمايش باليني در انگليس روي واكسن ايدز نشان داد كه تقريبا در حجم ويروسي، 90 درصد از افراد آلوده به ويروس اين بيماري ها، تفاوت هايي ايجاد شده است. دكتر گريگوري استولفف رييس امور اجرايي شركت زيست داروشناسي خصوصي موسوم به «سيك» تاكيد كرد: اين نخستين باري است كه يك واكسن انساني ويروس ايدز چنين نتايج اميدواركننده و قابل توجهي را در يك آزمايش باليني روي نمونه هاي انساني نشان مي دهد. دكتر استولف در بيانيه يي اظهار داشت گام بعدي در اين آزمايشات پيشبرد اين مرحله تا آزمايش هاي نهايي روي انسان هاست تا دوز مناسب و رژيم دارويي مطلوب براي استفاده از اين واكسن و افزايش اثرگذاري آن مشخص شود. به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، پزشكان مي گويند توليد يك واكسن موثر براي مقابله با ايدز كار بي نهايت دشوراي است چون ويروس اين بيماري دايما جهش ژنتيكي پيدا مي كند اما واكسن جديد توليد شركت سيك فقط نقاط محافظت شد ه يي را در پروتئين هاي داخلي ويروس ايدز و مورد هدف قرار مي دهد كه در تمام نسخه هاي مختلف و جهش يافته اين ويروس، ثابت باقي مي مانند. متخصصان و مسوولان شركت سيك مي گويند پيش بيني مي شود كه در سال 2012- 2013 آزمايشات درماني فاز 3 روي اين واكسن انجام شود. اگر اين مرحله از آزمايشات نيز تاييد شوند، واكسن جديد ظرف 3 تا 5 سال در اختيار بيماران قرار خواهد گرفت.


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : پنجشنبه ششم مرداد 1390 | 23:36 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
بيماري هموفيلي يكي از شايع ترين اختلالات خوني در جامعه جهاني است كه از سنين كودكي خود را نشان داده و تا پايان عمر با بيمار همراه است. هموفيلي يك اختلال در سيستم لخته شدن خون است. لخته شدن فرآيندي است كه طي آن خون شما از شكل مايع به فرم جامد تغيير شكل مي دهد تا جلوي خونريزي گرفته شود. هموفيلي انواع مختلفي دارد كه تمام انواع آن مي توانند باعث طولاني شدن مدت خونريزي شوند.
    اگر كسي كه مبتلابه بيماري هموفيلي است دچار بريدگي شود مدت زمان بيشتري طول مي كشد تا در مقايسه با يك فرد سالم خونش لخته شود. بريدگي هاي كوچك معمولامشكل چنداني ايجاد نمي كنند. مشكل مربوط به خونريزي هاي عميق داخلي و خونريزي در مفاصل است كه مي تواند سلامت بيمار را با خطر جدي روبرو كند. هموفيلي بيماري اي است كه در تمام عمر وجود دارد. اما به دنبال درمان مناسب و مراقبت هاي شخصي اغلب بيماران مبتلابه هموفيلي مي توانند بدون مشكل به فعاليت هاي روزمره عادي بپردازند.


موضوعات مرتبط: بیماریها

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه سوم مرداد 1390 | 23:10 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

نويسنده: دكتر مجتبي ملك

ديابت يكي از شايع ترين بيماري هاي مزمن در سراسر جهان است كه تاكنون درماني براي آن شناخته نشده و اين به آن معناست كه بيمار تا پايان عمر با اين بيماري دست وپنجه نرم مي كند و به همين جهت بايد برنامه منظمي را براي مقابله با عوارض آن و مراقبت از سلامت اندام هاي خود ترتيب دهد. اما علاوه بر اين ويژگي، ديابت ويژگي خاص ديگري نيز دارد كه آن را در ميان ساير بيماري ها ممتاز كرده و آن مخرب بودن اين بيماري است. ديابت را از آن جهت مخرب مي نامند كه در صورت عدم شناسايي و كنترل به موقع و صحيح، علاوه بر آنكه مي تواند سلامت اندام هاي مختلف بيمار را تهديد كند، آسيب هاي سنگيني را براي سلامت فرد، خانواده، جامعه و اقتصاد به دنبال خواهد داشت. بيماري هاي قلبي و عروقي، كوري، نارسايي كليه، قطع عضو و سكته مغزي را مي توان از جمله مهم ترين عوارض بلندمدت عدم توجه به ديابت دانست كه ابتلابه هر كدام از آنها مي تواند علاوه بر آنكه براي بيمار يك فاجعه تمام عيار محسوب شود، براي جامعه نيز بحران آفرين و هزينه ساز باشد. اين عوارض تكان دهنده است و طبيعتا اين عوارض وقتي ايجاد شد، درمان ناشي از آنها از قبيل تخت هاي سي سي يو به علت سكته هاي قلبي، دستگاه هاي دياليز، معاينه هاي چشمي و پيوندهاي كليه و... بايد حتما به اندازه كافي باشد. بنابراين هزينه هايي همچون ضرورت توسعه بخش هاي دياليز مراكز درماني كشور، اشغال شدن بيش از حد تخت هاي بيمارستاني و عوارض معلوليت را نيز بايد به هزينه هاي مستقيم ديابت بيافزاييم. امروزه انتظار جامعه بشري جست وجوي راهي مطمئن براي حمايت از بيماران ديابتي است و در اين ميان مطالعات باليني حاكي از آن است كه توانمندسازي بيماران در كنترل قند خون، گام مهمي در كاهش مرگ ومير و عوارض ديابت است. بيمار مي تواند با كنترل روزانه قند خون خود و بر اساس آموزش هايي كه از قبل دريافت كرده است، از مبتلاشدن به عوارض سخت و پرهزينه ديابت رهايي يابد. در خانواده اي كه زمينه ژنتيكي دارند، شانس ابتلابه ديابت در اعضاي چاق خانواده بيشتر است. اين در حالي است كه افراد چاق مي توانند با كاهش حداقل 10 درصد از وزن خود و ورزش منظم، شانس ابتلابه ديابت نوع دو را تا 50 درصد كاهش بدهند و اگرچه هيچ راهي براي پيشگيري از ديابت نوع يك وجود ندارد اما در ديابت نوع دو با كاهش وزن و نيم ساعت ورزش روزانه منظم افراد مي توانند از ابتلابه ديابت نوع دو پيشگيري كنند. شايد بتوان كنترل ديابت بدون «اندازه گيري ساختارمند قند خون» را به رانندگي در كوهستان با چشمان بسته تشبيه كرد. اهميت استفاده از گلوكومتر در پيشگيري از عوارض ديابت در تحقيقات متعددي به اثبات رسيده است. اين تحقيقات نشان داده اند كه در افراد ديابتي كه قند خون شان را به طور مرتب اندازه مي گيرند و از نتيجه اين آزمايش ها براي تنظيم روش درماني خود استفاده مي كنند، عوارض ديابت به نحو قابل ملاحظه اي كمتر ديده مي شود. دستگاه هاي اندازه گيري قند خون يا گلوكومتر اين امكان را براي فرد فراهم مي سازد كه نسبت به ميزان لحظه اي قند خون خود اطلاع پيدا كند و آن را با ميزان كالري دريافتي و فعاليت انجام شده تنظيم كند و عكس العمل لازم را نسبت به آن اعمال كند. اما نكته اساسي كه ما از آن به عنوان ضرورت «تست ساختاريافته قند خون» نام مي بريم آن است كه بيمار در چه مواقعي از طول شبانه روز و براساس كدام برنامه از پيش تعيين شده بايد اقدام به تست قند خون كند و نقشه راه براي ترجمه صحيح اين اعداد كدام است؟ در واقع نتايج حاصله از دستگاه تست قند خون نياز به تفسير و تحليل دارد و امكان اين مهم تنها زماني به نحو بهينه در اختيار بيمار و پزشك قرار مي گيرد كه فرآيند تست قند خون در قالب يك ساختار مشخص و تعريف شده (نمايه 360 درجه) صورت پذيرفته باشد. امروزه دوره رويكرد غيرهدفمند و بدون برنامه به تست قند خون پايان پذيرفته است. در نهايت بايد اذعان كنيم كه امروزه به رغم همه پيشرفت هايي كه در دنياي پزشكي صورت پذيرفته است، بايد از ضرورت ايجاد انگيزه در بيماران به منظور پيگيري مستمر «تست قند خون ساختاريافته» و توانمندسازي ايشان در اين خصوص به عنوان حلقه مفقوده در كنترل ديابت نام برده شود. 
    *عضو هيات علمي انستيتو غدد 
    دانشگاه علوم پزشكي تهران
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : دوشنبه ششم تیر 1390 | 23:24 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

    تالاسمي بيماري اي ارثي است كه به صورت ارثي منتقل مي شود. در اين بيماري، فرد بيمار اختلال در توليد گلبول قرمز خون را دارد. گلبول هاي قرمز در خون، اكسيژن را به قسمت هاي مختلف بدن مي رسانند كه بدون آنها بدن ضعيف شده و از رشد باز مي ماند. هر سال حدود صد هزار كودك مبتلابه انواع شديد اين بيماري در دنيا متولد مي شوند. تالاسمي بيشتر در ميان مردم ايتاليا، يونان، خاورميانه، آسياي جنوبي و آفريقا ديده مي شود. 


موضوعات مرتبط: بیماریها

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه بیست و نهم خرداد 1390 | 22:19 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
فاويسم يا بيماري باقلا، در فصل بهار بيش از هر زمان ديگري افراد را به اين بيماري مبتلامي كند چرا كه بدن برخي افراد با خوردن باقلادچار حساسيت شده و پس از آن گلبول هاي قرمز به طور ناگهاني تخريب مي شود.
    600 ميليون نفر در جهان مبتلابه فاويسم هستند و تنها با پيشگيري و اجتناب از مصرف خوراكي هاي داراي مواد حساسيت زا مي توان بر اين بيماري غلبه كرد.
    فاويسم يك بيماري ارثي وابسته به جنس است كه از سوي كروموزوم ايكس منتقل مي شود به طوري كه پسران نسبت به دختران بيشتر به اين بيماري مبتلامي شوند.
    افرادي كه به فاويسم مبتلامي شوند دچار كمبود نوعي آنزيم مهم گلبول هاي قرمز موسوم به آنزيم (G6pd) در بدن خود هستند.
    نداشتن يا كمبود اين آنزيم درگلبول قرمز موجب مي شود گلبول هاي قرمز در مقابل استرس هاي اكسيداتيو مانند راديكال هاي آزاد موجود در برخي مواد و خوراكي ها و نيز عفونت ها، بي دفاع شوند.
    بيشتر مبتلايان فاويسم از بيماري خودآگاه نيستند و با خوردن برخي خوراكي ها يا مواد يا داروها، دچار علايم اين بيماري مي شوند.
    رئيس بخش خون بيمارستان حضرت رسول(ص) تهران درباره اين بيماري به ايرنا گفت: بيماري فاويسم در حقيقت بروز كم خوني شديد و ناگهاني در افراد است كه بيشتر با خوردن باقلاشروع مي شود اما همه باقلاها موجب اين بيماري نمي شود.
    «مسعود وكيلي» تصريح كرد، فقط برخي باقلاها- كه بيشتر در مناطق شمالي كشور رشد مي كند- موجب اين بيماري مي شود.
    وي تب، كمردرد، خستگي و ضعف شديد را از جمله علايم بيماري فاويسم برشمرد و گفت: همچنين هنگام تخريب گلبول هاي قرمز در اين بيماري، موادي آزادي مي شود كه روي كليه ها تاثير منفي داشته و ممكن است منجر به نارسايي كليه شود.
    اين استاديار دانشگاه علوم پزشكي تهران خاطرنشان كرد، بيماري فاويسم بيشتر در كودكان مشاهده مي شود و مانند بيماري هموفيلي بيشتر در پسران بروز مي كند.
    وكيلي درباره نشانه هاي اين بيماري گفت: تغيير ناگهاني رنگ ادرار و سياه شدن آن از علايم ابتلابه بيماري فاويسم به شمار مي رود.
    وي يادآور شد، افراد مبتلابه بيماري فاويسم علاوه بر باقلا، بايد از خوردن شمار زيادي داروها مانند داروهاي ضدمالاريا و يا آنتي بيوتيك ها اجتناب كنند.
    به گفته اين فوق متخصص هماتولوژي و آنكولوژي، بيماران فاويسمي همچنين بايد از تماس با برخي مواد شيميايي مانند نفتالين نيز پرهيز كنند.
    وكيلي افزود: عفونت ويروسي هم گاهي ممكن است موجب تخريب گلبول هاي قرمز بدن شود.
    وي خاطرنشان كرد، بيماران در حالت شديد فاويسم بايد بستري شوند و نياز به تزريق سرم و خون دارند كه به طور معمول اين مرحله حاد، دو روز طول مي كشد و بيمار دوباره به وضعيت طبيعي زندگي بازمي گردد.
    اين استاد دانشگاه گفت: بيماران فاويسمي زندگي معمولي دارند و فقط هنگام بروز علايم نياز به اقدام هاي درماني پيدا مي كنند.
    به گفته متخصصان، علايم بيماري فاويسم در دوران نوزادي، بلوغ و پيري و نيز در بيماران داراي عارضه قلبي و عروقي، كليوي، چشمي يا كبدي مي تواند شديدتر باشد. 
    علايم فاويسم شديد، رنگ پريدگي يا زردي پوست، ناخن ها و پلك، ضربان غيرطبيعي قلب، تيرگي ادرار، احساس خستگي و كوفتگي، درد پشت يا شكم، تنفس كوتاه، خواب آلودگي و تب است.
    كارشناسان بهداشتي براي پيشگيري از ابتلابه اين بيماري، مصرف نكردن باقلا، انواع لوبيا، سويا و انواع افزودني هاي غذايي كه سويا در آن ها وجود دارد مانند انواع نخود و عدس را مورد تاكيد قرار داده اند.
    همچنين مبتلايان به اين بيماري بايد از مصرف برخي داروها و مواد شيميايي مانند استامينوفن، ايبوپروفن و سپروفلوكساسين پرهيز كنند.
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : یکشنبه بیست و نهم خرداد 1390 | 22:16 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
مالاريا عامل بسيار شايع تب در كشورهاي گرمسيري است. شروع بيماري با خستگي، ضعف و سردرد، درد بدن و تب است كه دقيقا شبيه بيماري هاي ويروسي معمولي مثل سرماخوردگي است.
    تب هاي شديد و دوره اي كه در برخي موارد به بالاي 40 درجه مي رسد، قبل از شروع درمان در بيماران وجود دارند به طوري كه بيمار هر سه روز يك بار دچار تب شديد و لرز مي شود كه چند ساعت ادامه دارد و سپس بهبودي پيدا مي كند. اين افزايش درجه حرارت در واقع يك مكانيسم دفاعي براي از بين بردن انگل مالارياست، زيرا در دماي زياد انگل ها كشته مي شوند. مكانيسم دفاعي ديگر بدن فعال شدن طحال در به دام انداختن گلبول هاي سرخ آلوده است، به اين ترتيب در بيماري مالاريا طحال بزرگ شده و با از بين رفتن گلبول هاي سرخ آلوده بيمار دچار كم خوني مي شود.
    نكته جالبي در مالاريا وجود دارد و آن اين كه در كشورهاي آفريقايي برخي بيماري هاي خوني مثل كم خوني داسي شكل (كه در آن گلبول هاي سرخ به شكل داسي هستند) و تالاسمي ها شايع تر هستند. علت اين است كه اين نوع كم خوني باعث مقاومت در مقابل نوع كشنده مالاريا مي شود و بنابراين در بستر زمان افرادي كه اين انواع كم خوني را داشته اند بيشتر زنده مانده و زندگي كرده اند.
    مشكل مهمي كه در بيماران دچار نوع بدخيم مالاريا (فالسي پاروم) ايجاد مي شود، اين است كه گلبول هاي سرخ آلوده زائده اي پيدا مي كنند كه باعث چسبيدن آنها به جدار رگ ها و به يكديگر مي شود و اين موضوع باعث بند آمدن خون در رگ ها مي شود.
    بسته شدن رگ هاي مغزي در مالاريا كه باعث خواب آلودگي و كما مي شود، عارضه مهم و اصلي مالارياي فالسي پاروم است. از عوارض ديگر مالاريا افت قند خون است كه بخصوص در بچه ها و خانم هاي باردار ايجاد عارضه و مرگ مي كند. بخصوص اين كه در حال حاضر داروي «كينين» كه در درمان مالارياي مقاوم استفاده مي شود، نيز خود باعث افت قند مي شود. انگل مالاريا علاوه بر انسداد رگ هاي مغزي باعث بسته شدن رگ هاي جفت در خانم هاي باردار مي شود و منجر به كوچك ماندن جنين و زياد شدن مرگ دوران جنيني و نوزادي مي شود.
    تشخيص بيماري مالاريا با ديدن انگل در لام خون محيطي است. لام خون به معني پخش كردن يك قطره خون روي يك شيشه مستطيلي شكل است كه بعد از رنگ آميزي آن را زير ميكروسكوپ بررسي مي كنيم. وقتي براساس علائم خيلي به بيماري مشكوك باشيم حتي اگر يك بار لام خون منفي بود، بايد در روزهاي بعد آن را تكرار كنيم.
    درمان بيماري مالاريا در انواع خوش خيم با داروهايي مثل «كلروكين» طي يك دوره چند روزه انجام مي شود. متاسفانه در حال حاضر انواع بدخيم مالاريا به بسياري از داروها مقاوم هستند؛ البته داروهايي مثل «آرتزونات» و «مفلوكين» براي درمان اين دسته از بيماران به بازار آمده است.
   


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : دوشنبه بیست و سوم خرداد 1390 | 23:26 | نویسنده : كيوان پورسعيد |مبارزه جدي با تالاسمي در ايران به بيستمين سال خود رسيده است. برنامه پيشگيري از بروز بتاتالاسمي ماژور در كشور، داراي 3 استراتژي بود. از سال ۷۰ تا ۷۵ اين برنامه بصورت آزمايشي اجرا شد و برنامه پيشگيري از بروز موارد جديد تالاسمي ماژور از ابتداي سال ۷۱ به صورت آزمايشي در چند استان پرشيوع(مازندران، فارس، گيلان، خوزستان و اصفهان) به اجرا در آمد.
    استراتژي يكم: در تمام متقاضيان ازدواج جهت شناسايي زوج هاي ناقل تالاسمي و مراقبت ويژه از طريق دفاتر محاضر به مراكز بهداشتي درماني ويژه مشاوره تالاسمي ارجاع و آزمايشات لازم انجام مي گيرد.
    برنامه رسمي پيشگيري از بروز بتا تالاسمي ماژور سال ۷۶ در سراسر كشور آغاز گرديد. در ابتدا غربالگري زوج ها در زمان ازدواج و در صورت ناقل بودن زوج ها، پيشنهاد به جدايي زوج ها استوار بود و در صورت عدم پذيرفتن اين پيشنهاد، پيشگيري از بارداري به آنها توصيه مي شد. ولي از سال ۷۷ با اجراي برنامه تشخيص پيش از تولد پيشنهاد جدايي حذف و اين انتخاب به عهدة زوجين متقاضي ازدواج گذاشته شد. در صورت ازدواج بلافاصله بعد از ازدواج به يكي از مراكز تشخيص پيش از ازدواج ارجاع داده شده تا محل و نوع ژن تالاسمي در هر دو زوج مشخص گردد سپس زوجين پس از بارداري قبل از هفته دهم بارداري مجدداً به همان آزمايشگاه مراجعه مي كردند و تحت شرايطي از بند ناف جنين خون مي گرفتند.
    استراتژي دوم: در اين استراتژي كه سال 80 شروع شد، زوج ها از طريق فرزندان مبتلابه تالاسمي ماژور(بيشتر موارد از واحد تزريق خون بيمارستان و گاهي نيز از طريق مطب متخصصان) شناسايي شده و در صورتي كه فرزند سالم نداشته باشند، جهت داشتن فرزند سالم تحت مراقبت قرار مي گيرند.
    استراتژي سوم: در اين استراتژي كه از سال ۸۴ شروع شده و مخصوص استان هاي پرشيوع است (گيلان، مازندران، بابل، گلستان، زاهدان، زابل، كرمان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و فارس)، زوج هاي ناقل تالاسمي كه قبل از ۱۳۷۶ ازدواج كرده اند بررسي و شناسايي مي شوند. در اين استراتژي تمام زنان شوهردار كمتر از ۴۰ سال واجد شرايط بارداري كه قصد بارداري داشته يا در هفته هاي اول بارداري هستند توسط بهورز در خانه هاي بهداشت و پايگاه هاي بهداشتي شناسايي شده و در صورتي كه تمايل به بارداري داشته باشند به مركز بهداشتي درماني محل زندگي خود معرفي شده تا به يكي از آزمايشگاه ها ارجاع داده شوند، در صورتي كه در پرونده خانوار آزمايشات لازم موجود باشد نيازي به ارجاع به آزمايشگاه نيست.
    در نهايت در صورتي كه نتيجه آزمايش مشكلي نداشته باشد، نيازي به پيگيري بعدي نداشته در غير اين صورت از مرد نيز آزمايش به عمل مي آيد و در صورت اشكال در آزمايش مرد براساس فلوچارت آزمايش تالاسمي رفتار مي گردد. بديهي است كه اين استراتژي موقتي بوده و برخلاف استراتژي اوّل از ابتدا از زن آزمايش مي شود و ديگر اين كه لزومي به ارجاع به آزمايشگاه مركز مشاوره تالاسمي نيست.


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : چهارشنبه چهاردهم اردیبهشت 1390 | 23:12 | نویسنده : كيوان پورسعيد |


عفونت ادراري در كودكان يك بيماري بسيار مهم و شايع است؛ به طوري كه 3 تا 5 درصد دختران و 1 درصد پسران عفونت ادراري را تجربه مي كنند.
    دكتر زهرا پورنصيري فوق تخصص كليه كودكان در اين باره به «جام جم» مي گويد: «عفونت ادراري يك بيماري مهم و شايع ميان كودكان است كه به علت وارد شدن ميكروب به مجاري ادرار ايجاد مي شود. چنانچه عفونت فقط مثانه را درگير كند «سيستيت» و اگر كليه را درگير كند «پيلونفريت» ناميده مي شود. اين بيماري مي تواند باعث تخريب قسمتي از كليه شده يا ايجاد فشار خون و نارسايي كليه نمايد و از اين رو اهميت زيادي دارد.»
    وي مي افزايد: «ميكروب هاي ايجادكننده عفونت اكثرا ميكروب هاي موجود در دستگاه گوارش هستند. البته ويروس ها و قارچ ها نيز مي توانند موجب بروز عفونت ادراري شوند. 7 درصد كودكان كوچك تر از 2 سال كه تب مي كنند به علت عفونت ادراري است.»
    
موضوعات مرتبط: بیماریها

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه بیست و نهم دی 1389 | 23:24 | نویسنده : كيوان پورسعيد |


واكسني كه مي تواند از شما در برابر همه انواع آنفلوانزاها محافظت كند تا سه سال آينده عرضه خواهد شد.
    با كمك اين واكسن كه فقط كافي است يك بار تزريق شود نه تنها ميليون ها نفر از ابتلابه آنفلوانزاهاي فصلي در امان خواهند بود، بلكه از برخي بيماري هاي خطرناك و كشنده مانند آنفلوانزاي خوكي و آنفلوانزاي پرندگان نيز پيشگيري مي شود.
    نكته جالب اين جاست كه يك بار تزريق اين واكسن مي تواند تا پايان عمر از شما در برابر اين بيماري ها محافظت كند و به اين ترتيب ديگر نيازي به تزريق هاي ناخوشايند هر ساله نيست.
    بعد از آن كه آزمايش نمونه هاي اوليه اين واكسن نتايج بسيار رضايت بخشي را به همراه داشته است، محققان انگليسي اعلام كردند تا چند سال ديگر اين واكسن را در اختيار بخش هاي درماني قرار خواهند داد.
    اين واكسن نه تنها شما را از بسياري از بيماري ها محافظت مي كند، بلكه قيمت آن از واكسن هاي معمولي فعلي نيز كمتر خواهد بود و به اين ترتيب مي توان از مزيت هاي آن حتي در كشورهاي فقير جهان نيز بهره مند شد.
    واكسن هاي قديمي بايد هر سال تجديد مي شدند، چرا كه با گذشت زمان نمونه هاي جديد و تغيير شكل يافته اي از ويروس ها در سطح جامعه منتشر مي شد و به همين دليل دانشمندان مجبور بودند براي مبارزه با آنها واكسن هاي جديدي را طراحي كنند.
    اما در واكسن جديد به پروتئين هايي توجه شده است كه در ميان همه ويروس ها مشتركند و در طول بيش از 60 سال جهش نداشته اند.
    هم اكنون آزمايشگاه هاي زيادي در سراسر جهان در تلاش هستند تا اولين نمونه از واكسن هاي جديد را بسازند. در آخرين تلاش ها محققان با انجام آزمايش روي موش ها به نتايج بسيار اميدواركننده اي دست يافتند. اين واكسن سپس براي اولين بر روي انسان ها آزمايش شد. در اولين تحقيقات اين واكسن به 48 فرد سالم انگليسي تزريق شد كه بدن آنها را در برابر بسياري از انواع آنفلوانزاهاي ايمن كرد.
    دانشمندان اميدوارند بين 3 تا 5 سال آينده اين واكسن را به بازار عرضه كنند.
    
    

موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : یکشنبه دوازدهم دی 1389 | 23:20 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

دبير انجمن متخصصان بيماري هاي عفوني و گرمسيري ايران، نسبت به مصرف فرآورده هاي لبني غيرپاستوريزه هشدار داد و گفت: بيماري تب مالت فقط از طريق فرآورده هاي لبني غيرپاستوريزه منتقل مي شود.
    مينو محرز با اعلام اين خبر افزود: توليدكنندگان شير، ماست، پنير، بستني، سرشير و ساير فرآورده هاي لبني سنتي به دليل صرفه اقتصادي، كاهش هزينه هاي توليد و سود بيشتر در توليدات خود از شير غيرپاستوريزه استفاده مي كنند كه همين امر سبب انتقال بيماري تب مالت به مصرف كنندگان مي شود.
    وي گفت: در فرآيند حرارت دهي محصولات پاستوريزه تمام ميكروب هاي مضر و بيماري زا از جمله ميكروب بيماري تب مالت (بروسلوز) نابود مي شود و امكان انتقال بيماري تب مالت از طريق محصولات پاستوريزه منتفي است.
    وي ادامه داد: در فرآيند پاستوريزاسيون شير تا 75 درجه سانتيگراد به مدت 15 ثانيه و در فرآيند استريليزه كردن شير از 135 تا 145 درجه سانتي گراد به مدت 2 تا 4 ثانيه حرارت داده مي شود. درحالي كه ميكروب بيماري تب مالت در دماي 57 درجه سانتي گراد به طور كامل نابود مي شود.
    به گفته محرز به غير از بستني هاي سنتي غيرپاستوريزه، بستني هاي قيفي نيز ازشير فله اي و غيرپاستوريزه توليد مي شوند.
    وي با اشاره به اينكه در صورت تمايل افراد به خريد پنيرهاي سنتي، خريداران مي بايست، فرآورده هاي لبني پاستوريزه را خريداري كنند، اظهار داشت: توليد پنير در اين كارخانه ها كه داراي مجوز از وزارت صنايع و موسسه استاندارد هستند با آزمايش كنترل كيفيت صورت مي گيرد.
    محرز گفت: براي از بين رفتن ميكروب بيماري تب مالت در پنيرهاي غيرپاستوريزه، پنير مي بايست، 3 ماه در آب نمك باقي بماند.
    براساس اين گزارش، خريد و معدوم كردن دام بيمار از بهترين راهكارهاي مبارزه با بيماري تب مالت عنوان شده است.
    گفتني است در حال حاضر اجراي واكسيناسيون دقيق و اطلاع رساني به مردم در مورد استفاده از فرآورده هاي پاستوريزه از راه هاي موثر براي كنترل بيماري تب مالت به شمار مي رود.
    
    


موضوعات مرتبط: بیماریها

تاريخ : چهارشنبه هشتم دی 1389 | 23:9 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

بقراط حكيم 460 سال قبل از ميلاد به وجود سنگ در انسان پي برد و در سال 865 ميلادي محمد زكرياي رازي درباره درمان جراحي سنگ مثانه از ناحيه پرينه صحبت هايي را بيان كرد. در سال 980 ميلادي با تولد ابن سينا دانش طب آن زمان متحول شد و بدين ترتيب بررسي سنگها در زمانهاي مختلف ادامه يافت تا به امروز كه عوامل ژنتيكي، مصرف داروها و تغييرات PH ادرار، كاهش مصرف مايعات و رژيم غذايي را از موارد مهم تشكيل سنگ مي دانند.
    به طور كلي بيماري سنگ ادراري يك بيماري شايع در تمام جوامع است كه عوامل متعددي در ايجاد آن دخالت دارند كه در نظر گرفتن يك يا چند فاكتور ممكن است نتيجه درستي به بار نياورد.

موضوعات مرتبط: بیماریها

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 0:19 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

سال 1360 (1981 ميلادي) پزشكان بيماري جديدي را كشف كردند كه به خاطر مجموعه علائم ناشناخته آن را «نشانه هاي نقص ايمني اكتسابي» يا به طور مخفف ايدز نامگذاري كردند، كسي فكر نمي كرد روزي اين بيماري كابوس بشريت و ويروس ايدز تبديل به مشهورترين ويروس تاريخ بشر شده و تبديل به چهارمين عامل مرگ در جهان شود.
    در سال هاي دهه 60 كه اولين موارد بيماري ايدز گزارش شد، برخوردها درخصوص اين بيماري بسيار منفي بود. در آن زمان شخص مبتلابه ايدز به چشم يك مجرم كه مجازات مرگ در انتظار اوست، نگريسته مي شد. اثرات اين تفكر تا حدي باقي است به طوري كه پس از گذشت حدود 25 سال هنوز هم مبتلايان جرات نمي كنند بيماري خود را عنوان كنند. واكنش ها در آن زمان به قدري شديد بود كه حتي وزير بهداشت آن زمان، وقتي در جلسه هيات دولت موضوع را مطرح كرد با واكنش منفي مواجه شد.
    در آن زمان به دليل آن كه در جامعه كلمه اي درباره اين بيماري، روش هاي ابتلاو مقابله با آن گفته نشده بود، مسافراني كه به خارج از كشور سفر و زندانياني كه دوره محكوميت خود را سپري مي كردند، در روابط پرخطر خود و استفاده از سرنگ هاي دست ساز و مشترك افراط مي كردند و به ويروس ايدز مبتلامي شدند.
    اما امروزه نگاه ها عوض شده است. امروز ايدز يك «بيماري» است، «جرم» نيست و با بيماران مانند يك «بيمار» و نه يك «مجرم» رفتار مي شود.

موضوعات مرتبط: بیماریها

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه دهم آذر 1389 | 23:20 | نویسنده : كيوان پورسعيد |


وزير بهداشت در آستانه روز جهاني ايدز(10 آذر) درحالي نسبت به افزايش 5 برابري انتقال ايدز از طريق روابط غيراخلاقي در كشور هشدار مي دهد كه پيش از اين نيز با عنوان «آتشفشان ايدز در راه است»، موضوع آلوده بودن نيمي از زنان روسپي به ويروس اچ آي وي (HIV) را رسانه اي كرده بود.
    دكتر مرضيه وحيد دستجردي در حاشيه گردهمايي «توليد دارو و تجهيزات بيوتكنولوژي» در جمع خبرنگاران با ابراز نگراني از افزايش موارد ايدز از طريق ارتباطات غيراخلاقي به خصوص در نسل جوان تاكيد كرد: با ادامه اين روند تعداد مبتلايان از اين طريق 5 برابر خواهد شد.
    موج اول ايدز در كشور ما با ورود فرآورده هاي خوني آلوده آغاز شد،پس از آن اعتياد تزريقي شيوع ايدز را چند برابر كرد و حالاموج سوم ايدز با روابط غيراخلاقي و محافظت نشده تهديد جديد اين بيماري شده است.
    وزير بهداشت در همين خصوص به معتادان تزريقي اشاره كرد و گفت: در زمينه معتادان تزريقي كه عامل اصلي بيماري ايدز و HIV در كشور هستند، خوشبختانه توانسته ايم شيوع آن را در اين گروه كنترل كنيم و تعداد بسيار كمي در هر سال مبتلابه اين بيماري مي شوند.
    به گفته دستجردي اما آنچه كه براي ما خطر بزرگ و جدي است، مسائل مربوط به ارتباطات غير اخلاقي است كه منجر به بيماري ايدز و HIV شده و ممكن است آنچه كه براي آينده پيش بيني مي كنيم با اين روند پيش رو، ظرف 4 تا 5 سال آينده، ميزان مبتلايان از اين طريق 5 برابر شود.به گزارش ايسنا، او تصريح كرد: با توجه به شناسايي بيش از 20 هزار مورد مبتلابه ايدز و وجود 3 تا 4 برابر موارد اين ميزان كه تاكنون شناسايي نشده اند، اين بيماري در كشور كنترل شده است، اما تنها از جنبه اخلاقي نگران هستيم كه مردم و بخصوص نسل جوان بايد رعايت كنند.
    اين هشدار وزير بهداشت، وقتي چهره تهديد به خودش مي گيرد كه به حرف هاي چندي پيش اين مقام مسوول مراجعه كنيم.دستجردي اعلام كرده بود: براساس آزمايش انجام گرفته روي 200 نفر از زناني كه به اظهار خود در تهران به روسپيگري مشغول هستند، مشخص شد 50 درصد آنان ناقل ايدز هستند.
    به گفته او هركدام از اين افراد در طول سال مي توانند حداقل 5 نفر را به ايدز مبتلاكنند.
    وزير بهداشت با هشدار جدي به جوانان در خصوص رعايت نكات اخلاقي و انجام مراقبت هاي بيشتر، تصريح كرده بود: در گذشته بيماري ايدز بيشتر از طريق معتادان تزريقي در جامعه شيوع پيدا مي كرد، اما در حال حاضر اين الگو تغيير يافته و انتقال بيماري ايدز در اكثر موارد از طريق تماس هاي جنسي است.

موضوعات مرتبط: بیماریها

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه هشتم آذر 1389 | 22:23 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By SlideTheme :.