به گفته رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس، دولت هنوز6000 ميليارد تومان مصوبه مجلس را به وزارت بهداشت پرداخت نكرده است

نويسنده: مريم يوشي زاده


وزارت بهداشت مي خواهد پيشنهاد افزايش نرخ تعرفه هاي پزشكي را با دولت در ميان بگذارد و حالاچه دولت اين پيشنهاد را بپذيرد و چه نپذيرد، مردم متضرر مي شوند؛ چرا كه اگر اين پيشنهاد از سوي دولت پسند شود مردم بايد هزينه هاي بيشتري براي درمان خود پرداخت کنند و اگر ردشود به گفته معاون درمان وزير بهداشت، از نيمه امسال برخي بخش هاي چرخه درمان قادر به ارائه خدمت به مردم نخواهند بود.
    در شرايطي كه هزينه برخي اقلام و خدمات در بازار هفتگي و ماهانه افزايش پيدا مي كند، لازم است هزينه خدمات پزشكي بويژه براي آزمايشگاه ها، راديولوژي ها و هتلينگ بيمارستاني (اقامت در بيمارستان) در نيمه دوم سال افزايش پيدا كند. اين مقدمه چيني حسن امامي رضوي، معاون درمان وزارت بهداشت است براي اعلام اين خبر كه وزارت بهداشت قصد دارد درخواست هزينه خدمات پزشكي را براي بخش هاي چرخه درمان به دولت در نيمه دوم سال ارائه كند.
    پيشنهاد افزايش تعرفه ها در حالي از سوي اين مسئولان مطرح مي شود كه حدود دو ماه پيش نيز تعرفه هاي پزشكي امسال با حدود 20 درصد افزايش نسبت به سال 90 براي بخش دولتي و خصوصي با مصوبه دولت اعلام شد.
    اين مسئول قصد تهديد كردن نداشت، اما بخشي از سخنان ديروز او نشان مي داد كه به هر حال سلامت عمومي جامعه در خطر است؛ چراكه او هشدار داد: اگر افزايش تعرفه ها اتفاق نيفتد، برخي بخش هاي چرخه درمان از نيمه دوم سال ديگر قادر به خدمت رساني به مردم نيستند.
    منظور او از «برخي بخش هاي چرخه درمان» همان گروهي بود كه ارائه خدمات شان وابسته به تجهيزات پزشكي است و از آنجا كه افزايش قيمت ارز بويژه در ماه هاي اخير قيمت تجهيزات پزشكي وارداتي را افزايش داده، طبيعي است كه اين بخش ها ناچارند براي متضرر نشدن، درخواست افزايش تعرفه داشته باشند.
    او براي كاهش نگراني مردم البته تاكيد كرد كه قرار نيست خدماتي مانند ويزيت مطب و K جراحي (ضريبي كه براساس آن هزينه جراحي تعيين مي شود) زياد شود.
    
    شايد 20 درصد...
    معاون درمان وزارت بهداشت گرچه در نخستين گفت وگوي رسانه اي ديروزش با فارس گفت، تعيين اين كه افزايش تعرفه ها چقدر بايد باشد، نياز به كار كارشناسي دارد و به مردم تضمين داد كه ميزان افزايش تعرفه ها چندان متناسب با افزايش نرخ تجهيزات پزشكي نيست و قرار نيست اگر قيمت ابزاري پزشكي دو يا سه برابر مي شود، قيمت تعرفه ها هم دو يا سه برابر شود، اما ساعاتي بعد در گفت وگويي با ايسنا اعلام كرد كه ميزان افزايش تعرفه احتمالا20 درصد خواهد بود و در هر حال وزارت بهداشت فقط پيشنهاددهنده است و تصميم نهايي با دولت است.
    
    بازي دو سر باخت
    هنوز دولت به درخواست وزارت بهداشت پاسخ مثبت نداده، كارشناساني در حوزه بهداشت و درمان نگران عواقب عملي شدن اين تصميم براي مردم هستند.
    يكي از اين كارشناس ها، حسين تاميني ليچائي، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس است، او البته قبول دارد كه حذف ارز دولتي براي واردات تجهيزات پزشكي، ارائه دهندگان خدمات پزشكي را كه با اين تجهيزات سر و كار دارند در شرايط سختي قرار داده است، اما مي گويد: «تعرفه چنين خدماتي بايد افزايش پيدا كند اما اين افزايش نبايد فشار مالي مضاعفي را به مردم تحميل كند.» اين نماينده مجلس پيشنهادهايي را نيز براي جلوگيري از بيشتر شدن فشار مالي بر مردم ارائه مي دهد.
    براي مثال او معتقد است اگر دولت همان طور كه در برنامه چهارم توسعه متعهد شده بود 70 درصد از هزينه هاي درمان مردم را متقبل شود و فقط 30درصد را به عهده آنها بگذارد، مشكلات كمتر مي شود.
    او سازمان هاي بيمه گر را نيز از قلم نمي اندازد و توضيح مي دهد كه اگر بيمه ها سهم بيشتري از هزينه هاي درمان را بپردازند، فشار مالي بر مردم كمتر مي شود.
    از سوي ديگر هنوز حافظه اذهان عمومي هنوز آنقدر ضعيف نشده است كه يادشان برود براساس مصوبه مجلس، قرار است دولت 6000 ميليارد تومان از محل هدفمندي يارانه ها به وزارت بهداشت اختصاص بدهد اما به گفته حسينعلي شهرياري، رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس هنوز يك ريال از آن پرداخت نشده است و از آنجا كه قانون را نمي شود منتفي كرد، دولت به هر حال بايد آن را بپردازد.
    اين 6000 ميليارد تومان اگر به وزارت بهداشت پرداخت شود، شايد تا حدي اوضاع اقتصادي اش را بهتر كند و تصميم مسئولان آن را براي افزايش تعرفه ها عوض كند و ارائه دهندگان خدمات درماني بتوانند در نيمه دوم سال هم سرپا بمانند و به مردم خدمات ارائه دهند.
    تاميني ليچائي مي گويد: «بتازگي جلسه اي با مسئولان معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور داشتيم و پيشنهاد كرديم كه دولت دست كم 10 تا 20 درصد اين هزينه را پرداخت كند.» با اين حال تاخير دولت در پرداخت اين هزينه تاكنون، نشان مي دهد كه حتي اين پيشنهاد هم قرار نيست به اين زودي ها عملي شود.
    
    اين كل با كلان آميخته؟
    دو بار افزايش تعرفه خدمات پزشكي در سال اقدامي بي سابقه است كه دست كم در سال هاي اخير هرگز رخ نداده و هرچند امامي رضوي اين افزايش قيمت را با افزايش قيمت شير و خودرو مقايسه مي كند در حالي که چه بسا اقشار فقير از نوشيدن شير به علت گران شدن صرف نظر كنند و دور روياي نشستن پشت فرمان خودرو را خط بكشند، اما وقتي درد مردم را زمينگير كند و بيماري نفس شان را ببرد و نتوانند براي گذران زندگي كار كنند، نمي توانند از آن چشم بپوشند و ناچار مي شوند به چرخه درمان چنگ بزنند و آن وقت هزينه هاي گزاف وادارشان مي كند به همه اندوخته شان در زندگي چوب حراج بزنند و به اين ترتيب بيماري نه فقط بيماري، بلكه خانواده اش را نيز فقيرتر مي كند تا آنها علاوه بر غم بيماري يكي از اعضايشان، غم هاي بزرگ تري هم داشته باشند.
    گروه جامعه
    
    
 روزنامه جام جم، شماره 3529 به تاريخ 19/7/91، صفحه 17 (جامعه)
موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : چهارشنبه نوزدهم مهر 1391 | 19:52 | نویسنده : كيوان پورسعيد |


    اعضاي هيات مديره پرسپوليس مهدي تاج را به عنوان رييس سازمان فوتبال اين باشگاه انتخاب کردند. به گزارش خبرآنلاين؛ جلسه هيات مديره باشگاه پرسپوليس چهارشنبه شب برگزار شد.
    در اين جلسه محمد رويانيان مديرعامل اين باشگاه پيشنهاد داد كه مهدي تاج به عنوان رييس سازمان فوتبال باشگاه انتخاب شود. اعضاي هيات مديره هم با اين موضوع موافقت كردند. تاج تا پيش از اين يكي از گزينه هاي رياست هيات مديره باشگاه بود اما در نهايت فداحسين مالكي اين مسووليت را برعهده گرفت.
    همچنين حميد استيلي مسوول ساماندهي کميته پيشکسوتان باشگاه پرسپوليس شد. مسوولان باشگاه پرسپوليس قصد دارند با ساماندهي پيشکسوتان اين باشگاه، شرايطي را براي آنها مانند حقوق ماهانه و بيمه فراهم کنند.
    با نظر رويانيان، حميد استيلي به عنوان مسوول ساماندهي پيشکسوتان باشگاه پرسپوليس انتخاب شد. او اقدامات ابتدايي را در باشگاه شروع کرده و قرار است به زودي با ساماندهي پيشکسوتان شرايط کار را مهيا کند.
    خبر مهم ديگر درباره اين باشگاه پرطرفدار، حاشيه هاي بازي با سپاهان است.پزشک تيم فوتبال پرسپوليس گفت: با منفي بودن جواب آزمايش هاي گرفته شده،از بازيکنان بر ابهامات ما ناشي از اتفاقات پيش آمده براي برخي بازيکنان در فولادشهر افزوده شد.
    دکتر وجيه الله چشمه سري گفت: بازيکنان ما در بازي با سپاهان دچار عوارض سنگين و نادري شدند که باعث تعجب حاضرين در محل شده بود. براي آن اتفاقات هيچ توضيحي وجود نداشت. تمام گمانه زني هايي که در اين مدت از سوي افراد متخصص و غير متخصص صورت گرفت نيز توضيح دهنده مجموع عوارضي که شاهد بوديم، نبود. 
    به گزارش سايت برنا، وي افزود: در واقع دليل تعريف شده اي براي آنچه روي داد ارائه نگرديده است. در بازگشت به تهران با وجود آنکه 30 تا 45 دقيقه پس از بازي عوارض به وجود آمده همان طور که يکباره شکل گرفت به سرعت از بين رفت، بازيکنان را شبانه براي نمونه برداري به کلينيک منتقل کرديم و نمونه ها به دو آزمايشگاه مرجع فرستاده شدند، به اين اميد که دلايل پيش آمده به منظور جلوگيري از تکرار آن براي همه بازيکنان فوتبال مشخص شود. 
    چشمه سري در ادامه گفت: هدف اصلي باشگاه پرسپوليس و ما در چارچوب رسالت پزشکي اين بود که از اتفاقات ناگوار در آينده براي همه تيم ها جلوگيري شود. 
    پزشک پرسپوليس تصريح کرد: دو آزمايشگاه تخصصي مسوول بررسي نمونه ها شدند و به اين منظور دقت و وقت بسياري را اختصاص دادند و در نهايت جواب آزمايش ها منفي بود تا بيش از پيش بر ابهامات و نگراني هاي ما افزوده شود. چرا که از نزديک شاهد عمق حادثه بوديم که با توجه به تصاوير مستند براي مردم هم روشن بود. 
    چشمه سري خاطر نشان کرد: در حال حاضر همچنان نيز اين سوال براي ما باقي است که چه عاملي باعث به وجود آمدن آن عوارض بيمارگونه و غيرمتعارف شده بود. در حالي که سيستم عمومي بدن کار خود را انجام مي داد و علائم حياتي تغيير معني داري نداشت. تعدادي از بازيکنان کليدي ما از نظر سيستم عصبي و ذهني دچار اختلال شده بودند تا جايي که در درک محيط اطراف در ديد و از نظر حافظه دچار اشکال بودند. 
    باشگاه پرسپوليس با دريافت گزارش کادر پزشکي و آزمايشگاه ها و با توجه به باقي ماندن ابهامات و احتمال وقوع دوباره آن حوادث، پرونده را مفتوح نگاه داشته است. 
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : شنبه پانزدهم مهر 1391 | 22:39 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
محققان آمريكايي گامي مهم در سرعت بخشيدن به تجزيه و تحليل DNA برداشته اند كه مي تواند به تشخيص زودهنگام علت بروز طيف گسترده اي از بيماري هاي ژنتيكي نوزادان و درمان سريع منجر شود.
    به گزارش ايسنا، بيش از 3500 نوع بيماري ژنتيكي مختلف وجود دارد كه بسياري از آنها نادر بوده و پزشكان قادر به تشخيص آنها نيستند.
    به گفته محققان، يك سوم نوزادان به دليل بيماري هاي ژنتيكي ناشي از جهش در DNA ، در بخش مراقبت هاي ويژه بستري مي شوند و لزوم تشخيص بموقع نوع بيماري براي شروع درمان بسيار حياتي است.
    با شيوه هاي قبلي آزمايشات ژنتيك، تشخيص بيماري هاي نوزادان حدود شش هفته بطول مي انجاميد؛ اما پزشكان بيمارستان كودكان «مرسي» در كانزاس سيتي، شيوه جديد را براي خواندن كدهاي ژنتيكي (ژنوم) نوزادان مورد آزمايش قرار داده اند كه فقط 50 ساعت پس از انجام خون گيري ساده، جواب آماده مي شود. در اين شيوه تمامي كدهاي ژنتيكي نوزاد تعيين توالي شده، مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته و نتايج دقيق آزمايشات در اختيار پزشك قرار داده مي شود. اين روش جديد روي پنج نوزاد بستري در بخش مراقبت هاي ويژه بيمارستان مورد آزمايش قرار گرفت كه در چهار مورد قادر به ارائه تشخيص دقيق بوده است.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : شنبه پانزدهم مهر 1391 | 22:34 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
محققان يك شركت دانش بنيان دارويي موفق به توليد صنعتي داروي درمان ناباروري ناشي از نامناسب بودن سطح هورمون FSH شدند كه گامي در جهت دسترسي آسان به روش هاي درمان ناباروري براي تمامي زوج هاي نيازمند درمان است.
    دكتر مهبودي، مجري طرح و عضو هيات علمي انستيتو پاستور ايران با بيان اينكه داروي «سينال-اف» (Cinnal-F) باعث افزايش تخمك گذاري در زنان مي شود، گفت: كارآزمايي باليني اين دارو در بيمارستان هاي امام(ره) و شريعتي صورت گرفته و تا يك سال آينده هم ادامه خواهد داشت. در حال حاضر هم اين دارو مجوزهاي ورود به بازار را دريافت كرده و در حال قيمت گذاري است كه اميدواريم تا پايان مهرماه وارد بازار شود.
    وي افزود: سالانه 14ميليون دلار نمونه خارجي اين دارو كه هر ويال آن 20 دلار قيمت دارد وارد مي شود كه داروي ايراني 30درصد زير قيمت داروي مشابه به بازار عرضه خواهد شد.
    عضو هيات علمي انستيتو پاستور ايران درباره كاركرد اين دارو گفت: در برخي موارد، ناباروري به علت عدم توانايي در رهاسازي تخمك هايي با قابليت بارداري مناسب در خانم هاست كه يكي از علت هاي اين پديده، نامناسب بودن سطح هورمون FSH در خون است كه در مواردي به نارسايي ثانويه تخمدان مي انجامد. جبران اين كمبود با تجويز مشابه هاي زيستي هورمون FSH در بسياري از موارد به آزادسازي تخمك هاي مناسب و درمان ناباروري مي شود.
    وي با بيان اين كه «سينال- اف» گونه نوتركيب هورمون FSH انساني است كه توسط محققان داخلي با استفاده از فناوري زيستي و با هزينه اي بسيار پايين توليد شده است، تاكيد كرد: از «سينال-اف» در درمان ناباروري در مردان و زنان استفاده مي شود. اين مولكول DNA نوتركيب از كشت دادن فرم تغيير يافته سلول هاي همسترچيني در راكتورهاي زيستي به دست مي آيد. از «سينال-اف» همچنين در فناوري باروري تقويت شده (ART) استفاده مي شود.
موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه یازدهم مهر 1391 | 21:48 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

دانشمندان آمريكايي در بوستن درحال ساخت يا درحقيقت رشد گوش در فضاي آزمايشگاهي هستند تا افرادي كه يك گوش خود را از دست داده اند بتوانند از گوش بيونيك جديد استفاده كنند.
    به گزارش مهر، ساخت يك گوش كه شبيه گوش ديگر باشد و از سلول هاي خود فرد كه در محيط آزمايش رشد كرده باشد، مي تواند پيشرفت بزرگي براي ساخت گوش هاي مصنوعي باشد كه اكنون به هيچ وجه ظاهر طبيعي ندارند.
    كاترين ساندبك، مدير آزمايشگاه مهندسي بافت در بيمارستان عمومي ماساچوست آمريكا گفت: طي 20 سال گذشته، محققان بسياري روي رشد گوش كار كرده اند اما تاكنون موفق نشده بودند كه بر موانع عملي شدن اين ايده غلبه كنند.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه بیست و یکم شهریور 1391 | 21:44 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

هشدار وزیر بهداشت درباره آتشفشان ایدز

وزیر بهداشت گفت: رشد انتقال ایدز از طریق روابط جنسی غیر متعارف و مصرف روانگردانهایی مثل شیشه که تمایلات جنسی را ۸ تا ۱۰ برابر می‌کند اگر به همین روال ادامه پیدا کند، در آینده آتشفشان بیماری ایدز را در کشور شعله ور می‌کند.

مرضیه وحید دستجردی افزود: میزان انتقال ایدز و HIV از طریق روابط جنسی غیرمتعارف نسبت به بقیه روش‌ها مثل تزریقی هنوز پائین‌تر است ولی رشد آن خیلی بیشتر است.
وی ادامه داد: رشد تزریقی ایدز را در کشور تقریباً کنترل کرده‌ایم و مشکلی نداریم و در همان حدی که قبلاً بوده باقی مانده است. ولی رشد انتقال ایدز از طریق جنسی خیلی بیشتر شده و خطرناک شده است.
وزیر بهداشت تأکید کرد: اگر همین روند رشد ایدز از طریق روابظ جنسی ناسالم طی شود یک دفعه 10سال آینده می‌بینیم، 50 درصد مبتلایان به ویروس ایدز در کشور ما از طریق جنسی مبتلا شده‌اند. چون هر فردی که به خصوص از بین زنان خیابانی می‌تواند به طور متوسط 5 نفر را مبتلا کند.
وی گفت: آماری که ما داریم این است که 50 درصد این افراد از روش‌های معمولی پیشگیری مثل کاندوم استفاده نمی‌کنند. به همین خاطر افرادی که با اینها تماس دارند مبتلا می‌شوند. این افراد ممکن است بعداً ویروس ایدز را با افراد دیگری حتی همسرانشان منتقل کنند. بنابراین آمار ایدز از این بابت خیلی خطرناک و نگران کننده است.
وحید دستجردی ادامه داد: مواد محرک و روانگردان نیز مثل شیشه، کراک و ... نیز وجود دارد که حالت‌هایی را در افراد ایجاد می‌کند که تمایلات جنسی را 8 تا 10 برابر می‌کند و باعث می‌شود مراقبت از خودشان را از دست بدهند و اگر قبلاً از پوششی استفاده می‌کردند تا مبتلا نشوند حالا دیگر آن را از دست می‌دهند.به این ترتیب این افراد دیگر نمی‌توانند از ابتلا به ایدز جلوگیری کنند.
وی گفت: حتی گاهی می‌بینیم که این افراد مرتکب قتل و جنایت و اعمال خلاف حتی با محارم‌شان می‌شوند. بنابراین این دو مسئله یعنی روابط جنسی غیرمتعارف و مواد روانگردان مثل شیشه می‌تواند آتشفشان ایدز را در کشور شعله‌ور کند. راهش این است که به جوانان و مردم این مسئله را مدام یادآوری کنیم که مراقب باشند زیرا به شدت در معرض خطر هستند.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : جمعه هفدهم شهریور 1391 | 14:19 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
 مدير انتقال خون استان يزد اظهاركرد: خون مردم يزد سالم ترين و كم عارضه ترين خون در سطح كشور است.
    نقي تقوايي گفت: كمترين ميزان آلودگي ها نظير هپاتيت در خون مردم يزد وجوددارد و اين استان در شاخص هايي نظيراهداكننده مستمر خون، نوع و كيفيت خون در سطح كشور اول است كه نشان از تدين و دارالعباده بودن يزد دارد.
    وي افزود: يزد همچنين در زمينه اهداكنندگان مستمر خون در سطح كشور اول است.
    تقوايي ادامه داد: طي 5 ماهه ابتدايي سال جاري 23 هزار و 106 نفر براي اهداي خون مراجعه كرده اند كه از 18 هزار و 173 نفر از آنان خون گيري شده است درحالي كه در سال گذشته 20 هزار و 601 نفرمراجعه و 16 هزار و 267 نفر خونگيري شد.
    وي با بيان اينكه اهداكنندگان خون در بخش خانمها در يزد كم است، اظهار داشت: 50 درصد جمعيت كشور را بانوان تشكيل مي دهند و از اين تعداد حداقل 50 درصد قابليت خون دادن را دارند.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : دوشنبه سیزدهم شهریور 1391 | 22:55 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

بزودي پزشكان قادر خواهند بود در يك روش غيرتهاجمي به وسيله اشك چشم، بزاق يا ادرار ميزان قند خون بيمار را اندازه گيري كنند.
    به گزارش ايسنا، آنوراگ كومار دانشجوي دكتري دانشگاه پوردوي آمريكا نوع جديدي از حسگر زيستي طراحي كرده كه قادر است ظرف چند دقيقه با استفاده از نمونه اشك، بزاق يا ادرار ميزان قند خون را محاسبه كند. با ابداع اين حسگر زيستي هزينه هاي انجام آزمايش به طور چشمگير كاهش مي يابد، چرا كه برخلاف روش متداول نيازي به فرآيندهاي مختلف يا دستگاه هاي اندازه گيري قند خون نيست.
    اين فناوري قادر است ميزان گلوكز خون را در غلظت كمتر از 3/ 0 ميكرومولار تشخيص دهد و عملكرد آن بسيار حساس تر از بيوسنسورهاي الكتروشيميايي بر پايه گرافن يا گرافيت، نانوتيوب هاي كربني و نانو ذرات فلزي است.
    كومار خاطرنشان مي كند: برخلاف حسگرهاي موجود كه تنها قادر به تشخيص گلوكز در خون است، اين حسگر جديد از هر چهار سرم مختلف انساني شامل خون، بزاق، اشك و ادرار استفاده مي كند.
    اين محقق كه به دنبال تجاري سازي فناوري ابداعي است، تاكيد مي كند: با تغيير آنزيم ها مي توان با استفاده از مواد نانوساختار براي اندازه گيري سطح غلظت ساير مواد شيميايي مانند مواد شيميايي دخيل در بروز آلزايمر و پاركينسون نيز استفاده كرد.
    
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه هفتم شهریور 1391 | 22:0 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

محققان با كمك روشي جديد، از اين پس مي توانند از خوني كه در حين جراحي هاي بزرگ هدر مي رود، دوباره استفاده كنند.
    به گزارش مهر، به طور طبيعي هرچقدر جراحي بزرگ تر باشد، خون بيشتري از بدن بيمار خارج مي شود، در جراحي هايي چون عمل قلب باز يا جراحي هاي بزرگ، خون بسياري از بدن بيمار خارج مي شود كه بايد آن را پس از جراحي با مقادير قابل توجه جايگزين كرد.
    احياي خون بيمار در حين جراحي و بازگرداندن آن به بدن ايده جديدي نيست، اما اين روش كاري وقت گير، هزينه بر و نيازمند مهارت است، اما روش جديد كه هموسپ (Hemosep) ناميده مي شود، روشي آسان و بي دردسر تلقي مي شود. در اين روش از دستگاه سبك وزني استفاده مي شود كه خون را به هم مي زند تا از لخته شدن جلوگيري شود، اما كار اساسي را كيسه پلاستيكي ويژه اي انجام مي دهد كه خون احيا شده داخل آن ريخته مي شود. عملكرد اين كيسه شبيه يك اسفنج شيميايي است كه پلاسماي غيرمطلوب كه خون را در حين عمل رقيق كرده، جذب مي كند. به اعتقاد محققان اصلي ترين مزيت اين روش اين است كه اين خون خود بيمار است كه به بدنش بازمي گردد.
    در حال حاضر اين دستگاه در سراسر اتحاديه اروپا به فروش مي رسد و فروش آن در كانادا نيز به تصويب رسيده است.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : پنجشنبه دوم شهریور 1391 | 18:50 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

رئيس سازمان انتقال خون با اعلام ارسال 4350 واحد خون به مناطق زلزله زده گفت: كمبود خون بخصوص گروه هاي خوني منفي همچنان وجود دارد.به گزارش خبرگزاري فارس، به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، غلامرضا توگه افزود: با هماهنگي هايي كه با پايگاه انتقال خون در تبريز داشته ايم 4350 واحد خون از پايگاه هاي تهران و استان هاي همجوار به پايگاه تبريز ارسال شده است.وي با بيان اينكه هنوز نمي دانيم كه عمق نياز ها با توجه به مجروحان و مصدومان چه قدر خواهد بود اظهار داشت: كمبود خون بخصوص گروه هاي خوني منفي همچنان وجود دارد و از مردم درخواست مي كنيم براي اهداي خون به پايگاه هاي سراسر كشور مراجعه كنند.وي افزود: امسال علاوه بر اينكه روزها طولاني است و در فصول گرم سال نيز قرار داريم با مسائل مختلفي از جمله زلزله اخيري كه در استان آذربايجان شرقي رخ داد روبه رو بوديم كه باعث شد كه بيش از پيش نياز مراكز درماني به خون و فرآورده هاي خوني افزايش يابد.توگه با قدرداني از مردم نوعدوستي كه با مراجعه به پايگاه هاي انتقال خون، براي كمك به هموطنان زلزله زده، خون اهدا كرده اند، گفت: تقاضا داريم اين عمل خداپسندانه را به روزهاي كنوني بسنده نكنند و به طور مداوم ذخاير خوني مراكز انتقال خون كشور را تقويت كنند تا در صورت نياز بيشتر به خون، شبكه خونرساني كشور با اطمينان از پشتيباني هموطنان عزيز اهداكننده، براي تامين خون و فرآورده هاي خوني، با سرعت هر چه بيشتر اقدام نمايد.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه بیست و چهارم مرداد 1391 | 22:10 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
یه شي ون، شناگر زن چيني، در رقابت‌هاي400 متر مختلط ركوردي خارق‌العاده از خود به جاي گذاشت تا «جان لئونارد»، مدير اجرايي اتحاديه مربيان شناي جهان، در گفت‌وگو با «ديلي‌ميل» اعلام كند ركوردي كه اين سوپردختر از خود بر جاي گذاشته «باورنكردني» و «نگران‌كننده» است.
وي همچنين اظهارنظر شگفت‌آوري ارائه كرده مبني بر اينكه شايد چيني‌ها به دستكاري ژنتيكي متوسل شده‌اند. جالب اينكه در ادامه رقابت‌ها، شي ون در شناي آزاد با زمان دو دقيقه و هفت ثانيه و 57 صدم ثانيه در جايگاه نخست قرار گرفت و دومين مدال طلايش را در المپيك لندن كسب كرد. وي در اين ماده 18 صدم ثانيه ركورد المپيك را جابه‌جا كرد.
اين در حالي است كه مربي تيم ملي امريكا هم با بيان اينكه «چطور ممكن است شناگر 16 ساله چيني از «رايان لاكتي» نفر شماره يك شناي مردان جهان سريع‌تر شنا كند»، وي را متهم به استفاده از مواد نيروزا كرده و او نيز بحث دستكاري ژنتيكي را مطرح كرده بود.
با اين حال رييس بخش شناي بازي‌هاي المپيك كه بريتانيايي است، شايعه دوپينگ «يه شي ون» را رد و اعلام كرد: پس از گرفتن تست دوپينگ مشخص شد اين ورزشكار از هيچ ماده نيروزايي استفاده نكرده است. روزنامه گاردين در آخرين شماره خود سرمقاله‌اش را به اين دختر  16 ساله اختصاص داده است كه در ادامه مي‌خوانيد.


موضوعات مرتبط: اخبار

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه پانزدهم مرداد 1391 | 22:23 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

كميته بين المللي المپيك اعلام كرد كه از زمان آغاز بازي هاي المپيك 2012 لندن تاكنون 1461آزمايش دوپينگ موفقيت آميز از ورزشكاران گرفته شده است.
    به گزارش مهر، در اين دوره از بازي هاي المپيك، 6250 نمونه براي دوپينگ از ورزشكاران گرفته مي شود. تا صبح ديروز 1461 آزمايش خون و ادرار توسط گروه هزار نفري ستاد ضددوپينگ المپيك گرفته شده است كه از اين تعداد بخش اعظم را آزمايش ادرار و بخشي را آزمايش خون تشكيل داده است.
    ژاگ راگ، رئيس كميته بين المللي المپيك اعلام كرد كه سختگيري روي تقلب هاي دوپينگي در آغاز بازي هاي المپيك موفقيت آميز بوده است، افرادي كه آزمايش ها را انجام داده اند يكصد ورزشكار را به عنوان افرادي اعلام كردند كه در ماه هاي اخير از داروهاي ارتقاي عملكرد استفاده كرده اند.
    استفاده از روش هاي دوپينگي كه داراي معيار ارتقاي عملكرد، تهديد سلامت ورزشكار يا تخطي از روحيه ورزشكاري است، در رقابت هاي ورزشي ممنوع شد.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : چهارشنبه یازدهم مرداد 1391 | 22:21 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
دولت سقف تعرفه خدمات تشخيصي و درماني دولتي و خصوصي را براي سال ۹۱ تصويب و ابلاغ كرد.
    هيات وزيران بنا به پيشنهاد مشترك وزارتخانه هاي تعاون، كار و رفاه اجتماعي، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهوري و تائيد شوراي عالي بيمه سلامت كشور سقف تعرفه هاي خدمات تشخيصي و درماني بخش دولتي در سال 91 را تعيين كرد.
    بر اين اساس، ويزيت پزشكان و دندانپزشكان عمومي 44 هزار ريال، پزشكان و دندانپزشكان متخصص 53 هزار ريال، پزشكان فلوشيب 58 هزار و 400 ريال، پزشكان فوق تخصص و روانپزشكان 64 هزار و 900 ريال و پزشكان فوق تخصص روانپزشك 77 هزار و 400 ريال تعيين شد.
    همچنين بر اساس اين مصوبه، سهم پرداختي سازمان هاي بيمه گر پايه براي ويزيت استادان، دانشياران و استادياران هيات علمي تمام وقت جغرافيايي (مشروط به ويزيت مستقيم بيمار) براساس درجه علمي آنها به ترتيب معادل 6/1 برابر، 45/1 و 35/1 برابر نسبت به سهم آنها از موارد تعيين شده در بند فوق تعيين مي شود.
    بر اساس اين مصوبه، ضريب تعرفه داخلي بستري براي خدمات ويزيت، مشاوره و دياليز 8100 ريال، ضريب تعرفه داخلي ساير خدمات 5800 ريال، ضريب تعرفه بيهوشي 41 هزار ريال، ضريب تعرفه جراحي 74 هزار ريال، ضريب تعرفه دندانپزشكي 2300 ريال و ضريب تعرفه فيزيوتراپي 2700 ريال است.
    در مراكز فيزيوتراپي كه متخصصان طب فيزيكي و توانبخشي، دكتراي فيزيوتراپي و پزشكان متخصص براساس ضوابط، عهده دار مسئوليت فني مراكز مذكور هستند، ضريب تعرفه، 3100 ريال براي آنان اعمال خواهد شد.
    تعرفه ضريب داخلي، جراحي و بيهوشي براي ارائه خدمات بيمارستاني تنها در قسمت حق الزحمه نيروي انساني در مورد پزشكان هيات علمي كه به صورت تمام وقت جغرافيايي در بيمارستان هاي آموزشي خدمت مي كنند و نيز تعرفه خدمات متخصصان پزشكي (ضريب داخلي، جراحي، بيهوشي) در مناطق محروم تا دو برابر ارقام مندرج در بند (ج) اين تصويب نامه تعيين مي شود.
    به سرجمع تعرفه هاي خدمات آزمايشگاهي، پاتولوژي و ژنتيك بخش دولتي براي سال 91، 21درصد به تعرفه هاي مصوب سال 90 اضافه خواهد شد.
    بر اين اساس، به سرجمع تعرفه هاي خدمات پرتوپزشكي بخش دولتي، براي سال 91، 21 درصد به تعرفه هاي مصوب سال 90 اضافه خواهد شد، مشروط بر اين كه رشد تعرفه هاي سونوگرافي 15 درصد، راديولوژي 32 درصد، اسكن ايزوتوپ 37 درصد، راديوتراپي 37 درصد، سي تي اسكن 10 درصد و ام آر آي 5 درصد نسبت به سال گذشته باشد.
    براساس اين مصوبه، فرانشيز خدمات تشخيصي و درماني در سال 91، در بخش بستري براي قسمت دولتي معادل 10 درصد و در بخش سرپايي دولتي معادل 30 درصد تعيين مي شود.
    اين مصوبه از سوي محمدرضا رحيمي، معاون اول رئيس جمهور براي اجرا ابلاغ شده است و از اول فروردين سال 91 لازم الاجراست.
    
    تعرفه بخش خصوصي
    براساس پيگيري جام جم، تعرفه هاي پزشكي بخش خصوصي نيز در جلسه هيات وزيران تعيين شده، اما هنوز اعلام رسمي نشده است.
    لازم به ذكر است كه هفته گذشته تعرفه خدمات بستري و هتلينگ بخش خصوصي اعلام شد و بر اين اساس اين تعرفه نسبت به سال گذشته افزايش 40 درصدي خواهد داشت.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم تیر 1391 | 22:57 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

مديرعامل كانون هموفيلي ايران از بي توجهي و قصور وزارت بهداشت در دريافت غرامت از كشور فرانسه در قبال پرونده خون هاي آلوده انتقاد كرد.
    قويدل مديرعامل كانون هموفيلي ايران در گفت وگو با فارس گفت: وزير خارجه فعلي فرانسه در زمان افشاي پرونده خون هاي آلوده به ويروس ايدز شركت مريو فرانسه در دادگاه اين كشور محاكمه شد اما متاسفانه هنوز وزارت بهداشت ايران براي دريافت غرامت از فرانسه اقدامي نكرده است.
    وي افزود: با وجود اينكه دولت ايران با حكم دادگاه ديه قربانيان فرآورده هاي خوني آلوده ناشي از واردات از شركت مريو فرانسه را پرداخت كرده است اما هنوز پرونده كيفري اين حادثه تلخ مفتوح است و مهمتر از آن، مسئله پي گيري نكردن وزارت بهداشت براي دريافت غرامت از كشور فرانسه به علت ابتلاي بيش از 200 بيمار هموفيلي به بيماري ايدز بر اثر مصرف فاكتورهاي خوني آلوده از اين كشور است.
    وي افزود: متاسفانه با گذشت بيش از يك دهه از افشاي اين پرونده واردات فرآورده هاي خوني آلوده از فرانسه وزارت بهداشت تاكنون هيچ برخوردي با شركت توليدكننده اين فرآورده ها انجام نداده و حتي اين شركت با نام ديگري اكنون در كشور نماينده دارد و به فعاليت خود ادامه مي دهد.
    قويدل گفت: يك شركت دارويي ديگر فرانسوي كه يكي از چهار شركت دارويي بزرگ دنياست در واقع شركت مريو فرانسه را خريداري كرده و اكنون به عنوان وارث حقوقي شركت مريو يكي از شركت هاي مهم حاضر در بازار دارويي كشور است و سالانه حدود 100 ميليون دلار واردات به كشور دارد و متاسفانه مسئولان وزارت بهداشت به جز رئيس سابق سازمان انتقال خون هيچ كدام موضوع دريافت غرامت از شركت فرانسوي را دنبال نكردند.
    مديرعامل كانون هموفيلي ايران افزود: اين در حالي است كه تعدادي از بيماران هموفيلي عراقي نيز از جمله قربانيان فرآورده هاي آلوده اين شركت هستند و حدود يك دهه قبل با فعاليت نوري المالكي كه در آن زمان يك سمت اداري ديگري داشت، عراق توانست از شركت فرانسوي غرامت بگيرد.
    قويدل گفت: برآورد كانون هموفيلي براساس اظهارات بيماران و خانواده هاي آنان اين است كه حدود 250 نفر از بيماران هموفيلي بر اثر مصرف فرآورده هاي خوني آلوده به ويروس ايدز مبتلاشده اند اما به علت انگ ايدز آزمايش و مستندات لازم را فقط براي 200 نفر از اين بيماران در اختيار داريم و حتي در مواردي پس از فوت بيماران براي اينكه امكان شست وشو و تدفين اين بيماران باشد، علت مرگ بيماران ابتلابه ايدز اعلام نشد.
    وي افزود: از مجموع قربانيان مبتلاايدز فرآورده هاي خوني آلوده اكنون فقط 30 نفر زنده هستند كه در ميان آنان 20 نفر همسران بيماران هموفيلي هستند كه به علت اطلاع ديرهنگام درباره آلودگي همسرانشان مبتلاشدند، 5 فرزند اين بيماران نيز از پدران به ويروس ايدز مبتلاشدند كه فقط يك نفر از آنها اكنون در قيد حيات است.
     
    
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه بیست و هفتم تیر 1391 | 22:21 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

محققان موفق شده اند گام هاي نخست را براي استفاده از گلبول هاي سفيد مهندسي شده به منظور مبارزه با بيماري هايي مانند ايدز بردارند.به گزارش مهر، دانشمندان توانسته اند به فناوري درمان با سلول هاي بنيادي دست يابند، با اين حال زماني كه چنين درمان هايي توسعه يابد، مشخص كردن اين كه سلول هاي وارد شده به بدن، دقيقا به كجا مي روند و چه تعداد از آنها به هدف خود مي رسند، كار دشواري است. از اين رو محققان مركز علوم قلب و عروق دانشگاه ادينبورگ موفق شده اند به اين سلول ها برچسب يا نشانگر مغناطيسي و آهن ربايي بزنند.
    مشخص شده است سلول هاي داراي برچسب مغناطيسي براي دريافت كننده ها ضرري ندارند و دو فرد مورد آزمايش كه دوزهاي بسيار زيادي از اين سلول ها به آنها تزريق شد هيچ عوارض جانبي از خود نشان ندادند. همچنين با وجود ذرات مغناطيسي، گلبول هاي سفيد هنوز مي توانند عملكرد ايمني خود را داشته باشند، به طوري كه وقتي اين سلول هاي برچسب دار به بدن بيمار مبتلابه التهاب در ران پا تزريق شد، گلبول هاي سفيد مانند هميشه در درمان و ازبين بردن التهاب موفق عمل كردند. با اين حال محققان معتقدند پيش از آن كه گلبول هاي سفيد نشان دار شده مغناطيسي بتوانند به طور وسيعي به كار گرفته شوند، بايد آزمايش هاي انساني بيشتري صورت گيرد.
   


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : دوشنبه بیست و ششم تیر 1391 | 22:34 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

ارديبهشت سال جاري جواب آزمايش الكل و اعتياد 26 درصد رانندگان تهراني مثبت از كار درآمد و حالافرمانده نيروي انتظامي با اعلام اينكه خط قرمز پليس زرد و نارنجي است از اعتياد 130هزار ايراني به الكل خبر مي دهد. پليس ايران به گفته «سردار اسماعيل احمدي مقدم» اين روزها به دنبال اقتدار نرم است؛ پليس گاهي زبان باتوم دارد اما همه جا اين زبان به كار نمي رود و ما به دنبال اقتدار نرم هستيم. جامعه از نظر ما تمامي افراد از جمله متدينان، آسيب رسان ها و آسيب ديده ها هستند.» او با بيان اينكه يك دهم معتادان كشور مصرف كننده دايم الخمر مشروب اند، مي افزايد: مي گويند در ايران 200 هزار معتاد الكلي وجود دارد كه اين آمار مشكوك است در دنيا 10 برابر معتادان موادمخدر معتاد الكلي وجود دارد اما در ايران يك دهم معتادان موادمخدر معتاد الكلي داريم براساس آخرين آمارها يك ميليون و 300 هزار معتاد در كشور وجود دارد.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم تیر 1391 | 22:55 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

محققان با كمك نوعي حسگر ساخته شده از نانو لوله هاي كربني پوشش داده شده با نانو ذرات طلا، دستگاه ميكروفلوئيدي ارزان قيمتي براي تشخيص سرطان دهان ساخته اند.
    به گزارش مهر، اين ابزار قابليت تشخيص سرطان هاي ديگر را نيز دارد.
    آزمايش بر روي نمونه هاي به دست آمده از 78 بيمار مبتلابه سرطان دهان و 49 فرد سالم در گروه كنترل نشان داد اين ابزار داراي حساسيت باليني 89 درصد و دقت 98درصدي در تشخيص سرطان دهان است.
    نتايج اين تحقيقات در نشريه Analytical Chemistry منتشر شده است.
    در حالي كه محققان ديگر نيز در تلاش براي ساخت دستگاه هاي تشخيصي تحليلي زيست نشانگرهاي خوني سرطان دهان هستند اما اين شيوه براساس فناوري هاي زمان بر و گرانقيمت ارائه مي شوند.
    اين دستگاه ميكروفلوئيدي كه دكتر روزلينگ و همكارانش ساخته اند به طور همزمان حتي ميزان بسيار كم چهار پروتئين را كه نشانه تشخيصي سرطان دهان هستند، مشخص مي كند.
    در اين شيوه دانه هاي مغناطيسي كه هر يك با 120هزار مولكول آنتي بادي پوشش داده شده اند، مي توانند زيست نشانگرهاي خاص پروتئيني را تشخيص داده و آنها را از نمونه هاي خوني بردارند.
    سپس اين ذرات مغناطيسي به دستگاه ميكروفلوئيدي تزريق مي شوند در اين حالت حسگرها، دانه هاي مغناطيسي را كه زيست نشانگرها به آنها چسبيده اند بررسي مي كند. اين حسگرها با امواج الكتريكي كه توليد مي كنند ميزان يك پروتئين خاص در خون را نشان مي دهند. به گفته محققان، كل اين بررسي 50 دقيقه طول مي كشد.
    اين دستگاه بازخوان با قيمت 26هزار دلار به بازار عرضه شده است.
    اين پروژه تحقيقاتي با همكاري دانش پژوهاني از موسسه ملي تحقيقات دندان و سر و صورت، دانشگاه سالو رجينا، بنياد تحقيقات سرطان در مالزي و دانشگاه مالايا انجام شده است.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم تیر 1391 | 22:52 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

محققان موفق به ارائه روشي جديد براي بهبود تست هاي آزمايشگاهي با حساسيت سه ميليون برابر تست هاي رايج شدند. با استفاده از فناوري نانو پيشرفت چشمگيري در تست هاي زيستي انجام شده است. اخيرا يك تست آزمايشگاهي ارائه شده است كه داراي حساسيتي سه ميليون برابر تست هاي رايج است. در اين روش از نانوذرات طلاو ستون هاي شيشه يي استفاده شده است. با اين كار تشخيص بيماري هاي سرطان و آلزايمر بسيار زودتر انجام مي گيرد. در اين روش جديد كه به «ارائه ايمني» شهرت يافته، از سيستم ايمني بدن الهام گرفته شده است تا حضور مواد بيماري زا شناسايي شود. در اين نوع روش ها حضور مواد بيماري زا موجب مي شود پرتوهاي فلورسانس توليد شود كه اين پرتو قابل اندازه گيري در آزمايشگاه است. افزايش مقدار عامل بيماري زا منجر به افزايش تابش پرتو مي شود. زماني كه مقدار اين مواد كاهش يابد، تابش نيز ضعيف مي شود و در نهايت به حدي مي رسد كه قابل شناسايي نيست، براي رفع اين محدوديت پژوهشگران روشي را ارائه كرده اند. محققان دانشگاه «پرينستون» با ترفندي ساده اين پرتوهاي ضعيف را تقويت كردند. آنها از شيشه و طلااستفاده كردند كه موجب افزايش سه ميليون برابري مقدار حساسيت شد.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه بیستم تیر 1391 | 23:32 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

طرح تابستاني پليس راهنمايي و رانندگي كشور همزمان با اوج سفرها در دو مرحله طي تير و شهريور امسال در سراسر كشور اجرا مي شود. در اين ايام يكي از آزمايش هايي كه از رانندگان به عمل مي آيد تست مواد مخدر و الكل است كه از سال گذشته آغاز شده است. در حال حاضر نيز بالاترين نرخ جريمه در كشور مربوط به مصرف مواد مخدر، روانگردان و الكل از سوي رانندگان است. راننده اي كه براي يك بار از اين مواد ا ستفاده كند گواهينامه اش براي شش ماه ضبط و 200 هزار تومان نيز جريمه خواهد شد. همچنين چنين افرادي به دادگاه و دستگاه قضايي معرفي مي شوند. اين تست از رانندگاني كه پليس آنها را متوقف كند انجام مي شود. البته رانندگان وسايل نقليه عمومي هم زير ذره بين پليس هستند. چرا كه اهميت اين موضوع در رابطه با رانندگان وسايل حمل و نقل عمومي بيشتر است چرا كه يك راننده اتوبوس با جان ده ها مسافر سروكار دارد پس بايد از نظر اعتياد و مصرف الكل معاينه شود. البته شركت هاي تعاوني مربوطه نيز موظفند قبل از استخدام راننده وي را از نظر سلامت جسمي، روحي و اعتياد به دقت بررسي كنند. اما پليس نيز به شكل دوره اي در پايانه ها، مبادي ورودي و خروجي شهرها تست الكل و اعتياد را انجام مي دهد. 


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : یکشنبه هجدهم تیر 1391 | 22:2 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

تایید اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا FDA بر دستگاه آزمایش ایدز خانگی، این دستگاه را طی ماههای آینده روانه بازار های این کشور می کند.

به گزارش مهر، این دستگاه آزمایشی که OraQuick نام دارد، بزاق دهان را مورد آزمایش قرار می دهد و طی 20 تا 40 دقیقه نتیجه را آماده می کند.

بر اساس آمار دولت آمریکا یک میلیون و 200 هزار آمریکایی مبتلا به ایدز هستند اما 20 درصد از آنها از بیماری خود خبر ندارند.

این دستگاه آزمایش قرار است در 30 هزار داروخانه و فروشگاه و همچنین از طریق اینترنت به فروش برسد.

شرکت OraSure سازنده این دستگاه آزمایش ایدز خانگی، قیمت دقیق این دستگاه را اعلام نکرده اما قیمت کمتر از 60 دلاری آن را تایید کرده است.

 این دستگاه از طریق بزاق دهان بیماری را تشخیص می دهد


داگلاس مایکل مدیر اجرایی این شرکت گفت: این دستگاه آزمایش امکان بررسی سلامت را در هر زمان و مکانی به افراد مشکوک به ایدز فراهم می آورد.

بر اساس اعلام FDA این دستگاه ممکن است  از دقت 100 درصدی برخوردار نباشد و فرد باید برای تایید نهایی و اطمینان بیشتر به آزمایشگاههای تشخیص طبی و متخصصان مراجعه کند.

شرکت سازنده می گوید در بررسی های آزمایشگاهی، این دستگاه در تشخیص افراد مبتلا به ایدز از دقت 92 درصدی برخوردار بوده است اما 99 درصد مبتلا نبودن افراد را درست تشخیص داده است.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : جمعه شانزدهم تیر 1391 | 23:11 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
به زودي آزمايش هاي ژنتيك براي ازدواج هاي فاميلي اجباري مي شود. لايحه اجباري شدن مشاوره ژنتيك كه تدوين آن به سال 88 برمي گردد به دليل پاره اي از مشكلات تاكنون به مرحله اجرا درنيامده است. روز گذشته مينو رفيعي، معاون مركز پيشگيري از معلوليت هاي سازمان بهزيستي در نشست خبري اين سازمان، با بيان اين مطلب اظهار اميدواري كرد كه به زودي اين لايحه با همكاري وزارت رفاه و نمايندگان مجلس به تصويب برسد. بر اساس آمار، ضايعات نخاعي ناشي از تصادف بيشترين ميزان معلوليت ها را به خود اختصاص داده است. اين در حالي است كه 50 درصد معلوليت ها مادرزادي و به دلايل ژنتيكي است. رفيعي با بيان اينكه خطر معلوليت در ازدواج هاي عادي صفر نيست، افزود: با اين حال ازدواج هاي فاميلي سه برابر ازدواج هاي عادي در معرض معلوليت هستند و 70درصد اين نوع از ازدواج ها به معلوليت نوزادان ختم مي شود. معاون مركز پيشگيري از معلوليت هاي سازمان بهزيستي با اشاره به هزينه هاي بالاي آزمايش هاي ژنتيكي، از راه اندازي پنج مركز پيشگيري از معلوليت در نقاط مختلف كشور خبر داد و اعلام كرد اولين مركز در استان رضوي و با كمك خيرين افتتاح شده است. به گفته رفيعي در حال حاضر 177 مركز مشاوره ژنتيك در كشور وجود دارد كه قرار است اين تعداد به دوبرابر افزايش پيدا كند. در اين نشست مجيد رضازاده دبير كميته پيشگيري از كميته ايدز سازمان بهزيستي تعداد مبتلايان به ايدز را كه تحت پوشش بهزيستي هستند، 770 نفر عنوان كرد. همچنين «كاظم نظم ده» رييس مركز توسعه پيشگيري سازمان بهزيستي با بيان اينكه در سال جاري عمده فعاليت هاي اين سازمان در حوزه پيشگيري متمركز خواهد بود از رشد صددرصدي بودجه در اين بخش خبر داد. نظم ده تعداد افرادي را كه در سال 90 از خدمات پيشگيري بهره برده اند، 13ميليون و 270 هزار نفر اعلام كرد كه در اين ميان پنج هزار و 200 نفر از خدمات پيشگيري از اعتياد، 119 هزار نفر از خدمات درمان و كاهش آسيب اعتياد و 17 هزار و 937 نفر در زمينه كنترل ايدز از برنامه هاي سازمان بهزيستي استفاده كرده اند. علاوه بر اين در سال گذشته يك ميليون و 230 هزار نفر از خدمات مشاوره حضوري، تلفني و اينترنتي و دو ميليون و 200هزار كودك نيز از خدمات پيشگيري از تنبلي چشم و اختلالات بينايي برخوردار شده اند. نظم ده در پايان با اشاره به اينكه در دو سال گذشته بودجه بخش تحت مديريت وي ثابت بوده است، از رشد 4/5 درصدي فعاليت هاي اين بخش در سال 90 نسبت به سال 89 خبر داد و پيش بيني كرد كه با افزايش بودجه شاهد يك رشد چشمگير در بحث كيفي و كمي در فعاليت هاي مختلف اين بخش باشيم.
    
     


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : جمعه شانزدهم تیر 1391 | 23:4 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

زماني كه پيرمرد هندي به دليل درد چشم به پزشك مراجعه كرده بود، انتظار نداشت كرمي به بزرگي 13 سانتيمتر داخل چشمش باشد. پزشكان پس از حضور اين مرد 75 ساله به يكي از بيمارستان هاي بمبئي و بررسي چشم او كرم زنده اي را در چشم او يافتند. «سيتارامان» پزشك معالج اين مرد گفت: در طول دوره 30 ساله اي كه چشم پزشك هستم اين نخستين موردي بود كه يك كرم را از داخل چشم انسان بيرون آورده ام. اين مرد مدت دو هفته از درد و حساسيت چشم شكايت مي كرد تا اينكه به پزشك مراجعه كرد. پزشكان نيز پس از انجام معاينات لازم با ايجاد شكافي كوچك در «ملتحمه» چشم اين مرد، كرم 13 سانتيمتري را در جراحي 15 دقيقه اي بيرون آوردند. پزشكان پس از خروج اين كرم آن را براي بررسي هاي بيشتر به آزمايشگاه فرستادند، اما 30 دقيقه بعد تلف شد. پزشك اين مرد گفت: اين حيوانات از طريق مصرف مواد فاسد و از راه جريان خون به چشم منتقل مي شوند و در صورتي كه به موقع تشخيص داده نشود احتمال دارد بينايي را از فرد بگيرد.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : یکشنبه یازدهم تیر 1391 | 22:21 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
اداره کل انتقال خون استان فارس طی اقدام بی‌سابقه‌ای اقدام به فروش محصولات خون نموده است!

به گزارش فارس به نقل از شیرازه، این خون که توسط مردم با نیات انسان دوستانه در اختیار سازمان انتقال خون قرار می گیرد، اخیراً با قیمت بالایی به بیماران نیازمند آن فروخته می‌شود!

این اقدام سازمان انتقال خون موجب تحمیل هزینه های سرسام آوری خصوصاً به بیماران خاص (نظیر تالاسمی) و نیز بیماران سرطانی خواهد شد.
 
لازم به ذکر است که برخی کشورها نظیر شماری از کشورهای حاشیه خلیج فارس، به دلایل متعدد از جمله عدم وجود حس نوع دوستی، پول پرستی زایدالوصف و ... مجبورند به منظور تهیه خون لازم برای بیماران، از حربه وعده مالی استفاده کنند و در همین راستا به کسانی که حاضر می شوند خون خود را در اختیار هموطنان بیمارشان قرار دهند مبالغ کلانی پرداخت می کنند؛ اما در کشور ایران که هنوز بحمدالله دچار چنین عارضه های سخیفی نگشته است، مردم فهیم و غیور کشورمان، برای کمک به همنوعان و نیز به منظور حفظ سلامت خود، هیچ گاه وجهی را دریافت نمی کنند و خون خود را تنها بطور امانت به سازمان انتقال خون تحویل می دهند تا برای رفع نیازهای حیاتی هموطنان مورد استفاده قرار گیرد.

 
با این حال اخیرا سازمان انتقال خون، بجای رد امانت به نیازمندان و اهداء رایگان خون به بیماران، اقدام به فروش آن به مبالغی گزاف کرده است؛ به طوری که یک لیتر پلاسما فرزیس در بیمارستان، به مبلغ 200 هزار تومان فروخته می شود! این اقدام سازمان انتقال خون که با شعار "اهداء خون، اهداء زندگی" خون را از مردم بطور رایگان دریافت می نماید، پدیده ای عجیب و قابل تأمل است.

 
شایان ذکر است اداره کل انتقال خون استان فارس در ذیل نامه خود به بیمارستانها، اعلام آمادگی نموده است که با سازمانهای بیمه گر به جهت تقبل بخشی از هزینه توسط ایشان جلسه مشترک برگزار نماید!

 
به گزارش شیرازه این در حالیست که کلیه تعهدات سازمانهای بیمه گر در سطح کلان مدیریتی تعیین میشود و ادارات کل استانها به هیچ وجه در این خصوص تصمیم گیرنده نیستند؛ حتی اگر این کار در دستور بررسی توسط بیمه گران قرار بگیرد، مدت زمان مدیدی لازم است تا در این خصوص نتیجه گیری و اقدام شود و لذا این سئوال مهم باقی می ماند که بیماران نیازمند به خون، این هزینه گزاف را چگونه تأمین کنند؟
هنوز مشخص نیست این اقدام توسط سازمان انتقال خون ایران اجرائی شده و یا اداره کل انتقال خون استان فارس رأساً اقدام به آن نموده است


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : دوشنبه پنجم تیر 1391 | 21:46 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
 نماينده منتخب مردم اراک در مجلس نهم با اعلام اينکه «در مجلس هشتم چند گزارش محرمانه در خصوص آلودگي شير به وايتكس به دست ما رسيد، اما متاسفانه بنا به دلايلي نتوانسيم اين موضوع را پيگيري کنيم،» گفت: براين اساس، يکي از اولويت هاي کميسيون کشاورزي در مجلس نهم بررسي اين بحران است.
     
    
    رجايي همچنين از فراخواندن مسوولان و دست اندرکاران تهيه و توليد فرآورده هاي لبني به کميسيون کشاورزي براي پاسخگويي در اين باره در هفته هاي آينده خبر داد.
    همه چيز از اظهارات جنجالي برخي توليدکنندگان محصولات بستني و لبنيات آغاز شد. آنها چندي پيش اعلام کردند كه برخي توليدکنندگان براي بقا در شرايطي که حق افزايش قيمت محصولات خود را با وجود رشد هزينه ها ندارند، آنها را ناگزير کرده تا برخي اصول بهداشتي توليد را ناديده بگيرند به طوري که با افزودن برخي مواد شوينده مثل وايتکس به شير بخشي از افزايش هزينه هاي تحميل شده را جبران کنند! به گزارش «مهر» سعيد سلطاني سروستاني، مديرعامل اتحاديه سراسري دامداران ضمن رد وجود هرگونه افزودني به شير، گفت: اصلاچنين چيزي صحت ندارد، چون نمايندگان سازمان دامپزشکي به صورت مرتب از شيرخام دامدارها نمونه برداري مي کنند و اگر کوچک ترين ماده غيرمجازي در آن ببينند فورا آن را معدوم مي کنند.
    وي تصريح کرد: چطور ممکن است دامداران در شرايطي که با نوسان قيمت شير مواجه هستيم و همه کارخانه هاي لبني براي گرفتن شير با يکديگر رقابت شديدي دارند به شير خود وايتکس اضافه کنند؟! مديرعامل اتحاديه سراسري دامداران همچنين درخصوص اضافه کردن وايتکس به شيرهاي فله اي نيز گفت: با توجه به اينکه همه شيرجمع کن ها مجهز به دستگاه شير سردکن هستند، تمام شيرها اعم از سنتي و صنعتي به صورت سرد تحويل کارخانه هاي لبني مي شود و دليلي ندارد به آن وايتکس اضافه کنند.
    
    واسطه ها به شير وايتکس اضافه مي کنند!
    اين واکنش ها در حالي است که محمدرضا اسماعيلي مديرعامل اتحاديه تعاوني هاي سراسري لبني ايران اظهار كرد: کارخانه هاي لبني به هيچ وجه اين کار را انجام نمي دهند.
    وي اضافه کرد: اما متاسفانه برخي افراد سودجو که شير را از دامداري ها خريداري مي کنند و به کارخانه ها مي فروشند براي اينکه دستگاه خنک کننده مخصوص شير را ندارند براي پايين نگه داشتن بارميکروبي و ميزان اسيديته شير به آن وايتکس اضافه مي کنند.
    مديرعامل اتحاديه تعاوني هاي سراسري لبني ايران با بيان اينکه کارخانه هاي لبني، با آزمايشگاه هاي مجهزي که دارند شيرآغشته به مواد افزودني غيرمجاز مانند وايتکس را قبول نمي کنند، در عين حال گفت: البته ممکن است در اين ميان يکسري ساخت و پاخت هايي صورت بگيرد و شير وايتکس دار به کارخانه هاي لبني فروخته شود!
    در اين رابطه رضا باکري، دبيرانجمن فرآورده هاي لبني ايران مي گويد: من به عنوان نماينده کارخانه هاي صنايع لبني قويا اين موضوع را تکذيب مي کنم؛ چراکه همه اين کارخانه ها داراي مجوز وزارت بهداشت و گواهي سازمان استاندارد هستند.
    و اما محسن مشکات معاون بهداشت و پيشگيري سازمان دامپزشکي خاطرنشان مي كند: نمايندگان سازمان دامپزشکي پيش از آنکه شيرخام در کارخانه هاي صنايع لبني در چرخه توليد فرآورده هاي لبني قرار گيرند اقدام به نمونه برداري و آزمايش هاي سريع مي کنند تا مشخص شود، شير عاري از هرگونه افزودني هايي مثل آب يا مواد شيميايي ديگر (وايتکس) باشد و اگر تخلفي صورت گيرد، بلافاصله آن را گزارش مي کنند و مانع انجام عمليات فرآوري روي شير مي شوند.
    
     


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : شنبه بیست و هفتم خرداد 1391 | 22:48 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
جواب آزمايش الكل و اعتياد 26 درصد رانندگان تهراني در ارديبهشت ماه مثبت بوده است. پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ در ارديبهشت ماه از 95 راننده اين آزمايش را به عمل آورد كه مشخص شد 25 نفر از اين افراد تحت تاثير الكل رانندگي مي كردند. در اين طرح پليس رانندگان مشكوك يا در حال انجام رفتارهاي مخاطره آميز را مورد تست قرار داده است. اجراي اين طرح از اواخر آذرماه سال گذشته و در راستاي اجراي قانون جديد راهنمايي و رانندگي در تهران آغاز شد و تا آخر ارديبهشت اين آزمايش روي 665 نفر انجام شده است. آمارهاي تفكيكي نشان مي دهد مثبت بودن جواب آزمايش رانندگان تهراني در طول اجراي اين طرح روند صعودي داشته كه به گفته مسوولان راهور تهران ناشي از تخصصي تر شدن ماموران در شناسايي اين افراد است. «سرهنگ دوم دكتر حسين قربان خاني» در اين باره به «شرق» مي گويد: «نكته جالب در اين بين، پاسخ صددرصد منفي آزمايش هاي انجام شده در ايام محرم بود.» رييس بهداري راهور تهران همچنين اضافه مي كند: «تجهيزات اين آزمايش استانداردترين تجهيزات موجود در جهان است كه هم اكنون در كشور آلمان مورد استفاده قرار مي گيرد.» او مي گويد به سبب حمايت از توليدات ملي قرار است كه اين تجهيزات با نمونه هاي مشابه داخلي جايگزين شوند. هم اكنون دو خودرو پليس به اين تجهيزات مجهز هستند اما پليس درصدد افزايش تعداد اين خودروهاست. مطابق قانون در صورت مثبت بودن آزمايش مصرف الكل حين رانندگي پليس راهور با جريمه فرد خاطي به مبلغ دو ميليون ريال وي را به جهت شرب خمر به دادگاه مي فرستد. اما پليس چه كساني را مورد آزمايش قرار مي دهد. فرمانده پليس راهنمايي و رانندگي تهران در اين باره به «شرق» مي گويد: «اين آزمايش با تشخيص ماموران آموزش ديده راهور كه در محل حضور دارند انجام مي شود.»
     «سردار رحيمي» اضافه كرد: «به طور كلي رفتارهاي مخاطره آميز مانند سرعت بالا، ورود ممنوع در خيابان هاي اصلي و بزرگراه ها و حركات مارپيچ بيشترين مواردي بوده اند كه شامل انجام اين تست شده اند.» مطابق آمارها بيشتر رانندگان تحت تاثير الكل و مواد در ساعات پاياني شب مبادرت به رانندگي در سطح شهر و به خصوص بزرگراه هاي شهر كرده اند. سردار رحيمي معتقد است كه پليس هرگز در مقابل اين عده كه جان مردم را با رفتارهاي خود به خطر مي اندازند كوتاه نخواهد آمد. تهران هم اكنون تنها شهر اجرا كننده اين طرح در محدوده خود به شمار مي آيد. به نظر مي رسد با اجراي چنين طرح هايي بوده است كه تهران توانست كاهش 29 درصدي در ميزان تصادفات و تلفات خود را رقم بزند. 


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : یکشنبه بیست و یکم خرداد 1391 | 22:23 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

علیرضا زالی شب گذشته در برنامه نبض شبکه خبر که به بررسی موضوع تعرفه های خدمات پزشکی می پرداخت افزود: وزارت بهداشت،سازمان نظام پزشکی و بیمه‌ها از نظر میزان خدمات تعرفه‌های پزشکی به اجماع نسبی رسیده‌اند و در مورد 90 درصد تعرفه‌ها توافق دارند اما مشکل اینجاست که در شورای عالی بیمه فضای حاکم فضای کارشناسی نیست بلکه بضاعت مالی بیمه‌ها تعیین کننده است.

وی ادامه داد:‌ فارغ از اینکه شورای عالی بیمه سلامت یا شورای عالی بیمه خدمات درمانی کی تشکیل می‌شود، مهم خروجی این شوراست که باید تعرفه هایی در حد نرخ واقعی و پیشنهادی وزارت بهداشت و نظام پزشکی را مصوب کنند و بتوانند هیئت دولت را مجاب کنند که مابه التفاوت تعرفه‌های مصوب با نرخ واقعی را پرداخت کند.زالی گفت: در مورد قیمت تمام شده خدمات ما با 6400 خدمت پزشکی مواجه هستیم که برای تک تک آنها نمی توان قیمت تمام شده تعیین کرد بلکه برای خدماتی که متواتر هستند و بیشتر کاربردی هستند مانند هتلینگ، خدمات بستری و برخی خدمات سرپایی این کار انجام شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نطام پزشکی ادامه داد: در سال 85 شورای عالی بیمه یکبار شجاعانه تعرفه هایی نزدیک به قیمت تمام شده را اعلام کرد اما بلافاصله هیئت وزیران این نرخها را وتو کرد و نرخی کاملاً متفاوت با قیمتهای کارشناسی شده را تصویب کردند.وی گفت:‌ دولت باید مابه التفاوت نرخ های مصوب با نرخهای واقعی خدمات را پراخت کند، کل اعتبارات بخش سلامت 13 هزار و 700 میلیارد تومان است که و این میزان برای دولت رقمی نیست و باید افزایش یابد، حالا همه چشم دوخته اند به این 6هزار میلیارد تومان هدفمندی یارانه‌ها( برای بخش سلامت) اما در ماه سوم سال هستیم و خبری از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیست، بنابر این این اعتبار هم وصول نمی‌شود و روی هواست.

قائم مقام رئیس کل سازمان نظام پزشکی افزود: اصلاح این وضعیت کار جهادی و انقلابی می‌خواهد، دولت باید منابع لازم را تأمین کند البته مدیریت منابع هم لازم است تا پرت منابع نداشته باشیم اما در حال حاضر هم بیمارستانها، پرسنل، مردم و بیمه ها همه ناراضی هستند.زالی ادامه داد: وزارت بهداشت اکنون نقشه تحول نظام سلامت را تدوین کرده و تکالیف قانون برنامه پنجم را هم در قالب 900 پروژه تعریف کرده است اما اجرای این پروژه‌ها پول می‌خواهد و اگر می‌خواهیم سلامت مردم را تأمین کنیم و شیرینی سلامت را به کام مردم بچشانیم باید یکبار در طول تاریخ مشکل منابع مالی حوزه سلامت را حل کنیم.وی گفت: در این میان اتفاقات تلخی هم در حوزه سلامت می‌افتد، از جمله اینکه سال گذشته تعرفه خدمات آزمایشگاههای تشخیص طبی صفر درصد رشد داشت در حالی که قیمت کیتهای تشخیصی فقط تا آبان 90 حدود 43 درصد گران شده بود به همین علت سال گذشته حدود 120 آزمایشگاه طبی در کشور تعطیل شدند.

موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : شنبه بیستم خرداد 1391 | 22:38 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
شرايط آب و هوايي و وجود گونه هاي مختلف عقرب و مارهاي سمي در خوزستان، محققان اين استان را بر آن داشته تا در کنار توليدات صنعتي و کشاورزي به توليد پادزهر پرداخته و در اين خصوص مقام دوم کشور را به خود اختصاص دهند.
     احمد تقوي مقدم رئيس آزمايشگاه توليد پادزهر و فرآورده هاي بيولوژيک موسسه رازي اهواز  از سابقه 80 ساله كشورمان در توليد پادزهر از سم عقرب و مار خبر داد و گفت: در سال هاي اخير دولت در سياست هاي جديد خود توليد را از حالت تک بعدي خارج کرده و مراکز توليد پادزهر از سم عقرب و مار را در 5 شهر اهواز، مشهد، مرند، اراک و اصفهان ساخته است. وي با اشاره به اينكه پيش از اين تنها مرکز توليد اين پادزهر در کرج قرار داشت، تصريح كرد:مرکز شناسايي گونه هاي عقرب در جنوب و بخشي از جنوب غرب کشور سال85 در اهواز افتتاح شد و اين مرکز از سال گذشته نيز توليد پادزهر از عقرب را آغاز کرده است.


موضوعات مرتبط: اخبار

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ششم خرداد 1391 | 22:24 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
رئيس مركز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت در پي گزارش مواردي از ابتلابه بيماري تب كريمه كنگو در كشور و فوت 2 نفر از مبتلايان، از هموطنان خواست از خريد دام بدون تاييد دامپزشكي اكيدا خودداري كنند.
    به گزارش مهر، محمدمهدي گويا در تشريح موارد ابتلابه بيماري تب كريمه كنگو در استان خراسان رضوي گفت: تاكنون 6 مورد ابتلابه اين بيماري در اين استان گزارش شده است كه متاسفانه 2 نفر از اين افراد به دليل شدت بيماري جان خود را از دست داده اند.به گفته گويا، اولين مورد گزارش شده مربوط به يك كارگر كشتارگاه بوده است كه حدود 10 روز پيش با علائم اين بيماري در بيمارستان امام رضا(ع) مشهد بستري شد.اين بيمار قبل از مراجعه به بيمارستان امام رضا (ع) به يك كلينيك خصوصي مراجعه مي كند كه در آنجا نيز يك پرستار هنگام تزريق سرم به بيمار، با خون وي تماس پيدا مي كند و به بيماري مبتلامي شود.
    وي افزود: اين بيمار پس از مراجعه به بيمارستان، بلافاصله تحت مراقبت هاي درماني قرار گرفت، ولي به دليل شدت بيماري، ظرف 8 ساعت پس از مراجعه فوت كرد.
    گويا تصريح كرد: در بيمارستان امام رضا(ع) نيز يك نيروي خدماتي، يك پرستار و يك انترن در تماس مستقيم با بيمار بودند كه از همان ابتدا تحت مراقبت هاي ويژه قرار مي گيرند، ولي متاسفانه انترن بيمارستان به دليل شدت اين بيماري جان خود را از دست مي دهد.تب كريمه كنگو يك عفونت ويروسي است كه بشدت واگيردار است، اين بيماري از طريق تماس با حيوان آلوده و در هنگام ذبح حيوان و تماس با امعا و احشاي حيوان آلوده در صورت عدم رعايت نكات بهداشتي به انسان منتقل مي شود.همچنين اين بيماري از طريق گزش كنه اي كه روي بدن دام بيمار وجود دارد، قابل انتقال به انسان است و در صورت ابتلاي انسان به اين بيماري، ديگر افرادي كه در حين مراقبت درماني با خون و ترشحات بدن فرد بيمار در تماس باشند و نكات بهداشتي را رعايت نكرده باشند، ممكن است به اين بيماري مبتلاشوند.اين بيماري در ابتدا ممكن است با يك بيماري سرماخوردگي ساده اشتباه گرفته شود. تب، سردرد، تهوع و استفراغ، درد بدن و علائم گوارشي از ديگر علائم ابتلابه اين بيماري است.بعد از چند روز بيمار دچار خونريزي از بيني، لثه، دستگاه گوارشي و دستگاه تناسلي مي شود.
    


موضوعات مرتبط: اخبار ، بیماریها

تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391 | 22:16 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
 وزيربهداشت افزايش تعرفه هاي خدمات درماني دربخش خصوصي راغيرقانوني خواند وبابيان اينكه، سازمان نظام پزشكي نمي تواند تعرفه اعلام كند، گفت: افزايش تعرفه ها مي بايست با نظروزارت بهداشت باشد واگرافزايشي دربخش خصوصي صورت گرفته باشد حتما موضوع ازطريق معاونت درمان وزارت بهداشت وسازمان تعزيرات حكومتي پيگيري مي شود. به گزارش خبرنگارما، مرضيه وحيد دستجردي روزگذشته درحاشيه مراسم افتتاح ساختمان جديد آزمايشگاه مرجع غذا ودارودرجمع خبرنگاران گفت: هرسال درارديبهشت وخرداد اين تعرفه ها مصوب وابلاغ مي شود. متاسفانه اين مشكل هرساله وجود دارد و امسال به علت عدم تشكيل شوراي بيمه سلامت مضاعف شده است. لذا اگرافزايش تعرفه اي صورت گرفته باشد بلاوجه است وهنوزاجازه لازم براي افزايش تعرفه ها داده نشده است. اين اقدام بايد حتما تحت نظارت انجام شود كه دولت تصميم گيري درباره اين مسئله را دراختياروزارت بهداشت گذاشته است وسازمان نظام پزشكي نمي تواند چنين كاري كند. اگرتغييراتي صورت بگيرد وافزايش تعرفه داشته باشيم تعزيرات حكومتي موظف به پيگيري آن است.وي درباره بودجه هزارو150 ميلياردي وزارت بهداشت كه عنوان شد به وزارت راه اختصاص يافته است، توضيح داد: درحال پيگيري هستيم تا بودجه هزارو150 ميليارد توماني كه سهم وزارت بهداشت بوده وبه وزارت راه اختصاص يافته است را پس بگيريم. وي ازامكان رايگان شدن خدمات بستري دربيمارستانهاي دولتي خبرداد وافزود: اگر 6هزارميليارد تومان مصوب ازهدفمندي يارانه ها براي بخش سلامت را به موقع وماه به ماه بدون تغييربدهند هزينه خدمات بستري دربيمارستانهاي دولتي در صورتي كه ازكانال پزشك خانواده ونظام ارجاع باشد رايگان مي شود وفرانشيز10 درصد ازمردم گرفته نمي شود.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391 | 22:54 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

محققان MIT نمونه اوليه دستگاهي را طراحي كرده اند كه قادر به پاكسازي و تصفيه خون از آلودگي هاي باكتريايي است.
    به گزارش ايسنا، در يك پديده طبيعي موسوم به حاشيه گزيني، پلاكت ها و لكوسيت ها به سمت رگ هاي خوني حركت كرده و به آنها مي چسبند. اين حالت اغلب در نخستين مرحله از التهاب زخم ايجاد مي شود. حالااين گروه تحقيقاتي از فرآيند حاشيه گزيني در طراحي و ساخت دستگاه خود استفاده كرده اند. گفته مي شود در آينده نزديك مي توان از اين دستگاه براي پاكسازي خون و به عنوان روش درماني براي اختلالات باكتريايي خون از جمله عفونت استفاده كرد.
    اين دستگاه كوچك شامل يك ريزتراشه پليمري با شبكه اي از ميكروكانال هاست. جريان خون آلوده به باكتري از طريق يك كانال منفرد وارد دستگاه مي شود و در اين مرحله فرآيند حاشيه گزيني باعث مي شود كه ميكروب ها، لكوسيت ها و پلاكت ها به سمت كانال هاي كناري هدايت شوند و گلبول قرمز در (كانال) وسط باقي مي ماند.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه نوزدهم اردیبهشت 1391 | 22:35 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
تبريز- خبرنگاركيهان:
    داروي انعقاد خون، با استفاده از گياهان آذربايجان شرقي، براي نخستين بار در دنيا، كشف شد.
    مديرعامل تعاوني پيوند علم و صنعت صبح ديروز به كيهان گفت: هسته تحقيقاتي انعقاد خون، پس از 8 سال پژوهش موفق به كشف اين نوع داروي گياهي شد.
    «رستم علي وفايي» افزود: به زودي اين دارو به صورت آمپول، كپسول قطره و اسپري و بدون هيچ گونه عوارضي وارد بازار مي شود.
    مدير و مجري طرح فوق تصريح كرد: دكتر «سودابه داوران»، «سعيد ناصر» و «وحيد صبح خيز» اعضاي هسته تحقيقاتي انعقاد خون هستند.
    وي يادآور شد: داروي فوق مي تواند در كمتر از 1 دقيقه خون ريزي هاي داخلي و خارجي را منعقد ساخته و قابليت ضدعفوني نيز دارد و از نظر اقتصادي يك بيستم قيمت داروهاي مشابه خارجي را دارد.
    وي خواستار مشاركت سرمايه گذاران، براي تجاري كردن و توليد انبوه اين دارو شد.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت 1391 | 22:7 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

شرق: «به ازاي هر 100هزار نفر، حدود 100نفر سالانه در كشور به بيماري سرطان مبتلامي شوند كه اين آمار در مردان بيش از زنان است.» دكتر «محمدعلي محققي» معاون آموزشي وزارت بهداشت، چهارشنبه گذشته در ميزگرد «چالش هاي درمان سرطان» كه همزمان با برپايي يازدهمين كنگره سراسري مديكال آنكولوژي و هماتولوژي ايران ( ششم تا هشتم ارديبهشت ماه) برگزار شد، ضمن بيان مطلب فوق گفت: «طبق برآورد مركز آمار در سال 90، مجموع هزينه هايي كه از بيت المال صرف سلامت شد، 560هزار ميليارد ريال است كه اين مبلغ صرف سه بخش آموزش، تحقيقات و امور دانشگاهي، پيشگيري و بهداشت و مباحث مربوط به توانبخشي و بازتواني شده است.» وي در ادامه افزود: «به عبارتي 160هزار ميليارد كه 40 درصد اين بودجه است، صرف سه بخش مورد اشاره و 60 درصد بقيه صرف هزينه هاي درماني مي شود، در حالي كه اين ميزان در نظام هاي معتبر سلامت معكوس و به نفع نظام سلامت است.» معاون آموزشي وزارت بهداشت با اشاره به اينكه يك سوم سرطان ها در مراحل اوليه قابل پيشگيري است، گفت: «پرسش اساسي اين است كه نظام سلامت ما چه اقداماتي را براي پيشگيري از سرطان در جامعه و چه سرمايه گذاري اي را در اين زمينه براي نسل هاي بعدي انجام داده است؟» وي با انتقاد از اينكه نظام سلامت ما بيمارمحور است، يادآور شد: «نظام سلامت در كشور بيشتر به معلول توجه دارد تا علت.» دكتر «محققي» تصريح كرد: «ضروري است نظام سلامت در كشور در سطوح آموزش، تحقيقات و... رويكردهاي خود را دگرگون كرده و چينش آن بر اساس سلامت محوري تنظيم شود.» در ادامه دكتر «اردشير قوام زاده» رييس اين كنگره، تشخيص زودهنگام و درمان مناسب را از ضرورت هاي نظام سلامت در كشور برشمرد. وي با ابراز خرسندي از اقدام وزارت بهداشت در زمينه پزشك خانواده گفت: «احياي پزشك خانواده در جامعه و به ويژه در جوامع كوچك مانند شهرهاي كوچك و روستاها سبب تشخيص زودرس بيماري ها به ويژه سرطان ها خواهد شد.» رييس يازدهمين كنگره سراسري مديكال آنكولوژي و هماتولوژي ايران، افزايش پزشكان درمانگر سرطان و در كنار آن توسعه و تجهيز مراكز درماني و تدوين دستورالعمل درماني متناسب با بيماران ايراني را به عنوان ضرورت هاي نظام سلامت كشور در زمينه سرطان ها عنوان كرد. دكتر «كاظم زنده دل» دبير شبكه ملي تحقيقات سرطان نيز ضمن انتقاد از اختصاص درصد ناچيزي از بودجه كنترل بيماري ها به بيماري هاي غيرواگير اظهار داشت: «در حالي كه 60 درصد مرگ وميرها ناشي از بيماري هاي غيرواگير (از جمله سرطان ها) است، تنها 9 درصد از بودجه كنترل بيماري ها به بيماري هاي غيرواگير اختصاص دارد.» وي با اشاره به گزارش اخير سازمان بهداشت جهاني گفت: «بيشترين آمار سرطان از كشورهاي ميان درآمد گزارش شده كه كشور ما نيز از جمله اين كشورهاست و ضروري است كه از هم اكنون به فكر برنامه ريزي هاي پيشگيري و كاهش مرگ ومير ناشي از سرطان ها باشيم.» دبير شبكه ملي تحقيقات سرطان در ادامه افزود: «سالانه 63هزار نفر در كشور به سرطان مبتلامي شوند كه از اين تعداد 46هزار نفر فوت مي كنند.» وي با تاكيد بر اينكه در آمارهاي رسمي ابتلابه سرطان، 20 درصد كم شماري داريم، خاطرنشان كرد: «سالانه 80 تا 90هزار مورد جديد به مبتلايان سرطان در كشور افزوده مي شود كه 50 تا 55هزار نفر آنان فوت مي كنند.» دكتر «زنده دل» در پايان اظهار داشت: «شبكه ملي سرطان برنامه اي براي بازنگري برنامه موجود وزارت بهداشت پيشنهاد كرده كه منتظر تصويب وزارت بهداشت است.»
    
     بروز موارد جديد سرطان در كشور
     دكتر «آرش جنابيان» عضو كميته علمي كنگره مديكال آنكولوژي و هماتولوژي ايران در گفت وگو با مهر، ضمن ابراز نگراني از بروز موارد جديد سرطان در كشور گفت: «ميزان بروز موارد جديد سرطان در كشور در حال افزايش است به گونه اي كه سالانه حدود 80هزار مورد جديد سرطان گزارش مي شود.» وي در ادامه ضمن انتقاد از نبود آمار در زمينه ميزان شيوع و مرگ ومير ناشي از سرطان در كشور اظهار داشت: «لازم است تا مسوولان كشور نسبت به جمع آوري آمارهايي در زمينه ميزان شيوع سرطان هاي رايج در كشور و ميزان شيوع و مرگ ومير ناشي از اين بيماري به تفكيك سن، جنس و موقعيت جغرافيايي اقدام كنند.» وي سرطان هاي سينه، معده، روده بزرگ و ركتوم، مثانه، مري، پروستات، ريه، خون و دستگاه لنفاوي را از شايع ترين سرطان ها در كشور ذكر كرد و يادآور شد: «تعداد بيماران سرطاني گزارش شده در كشور در يك دوره 20 ساله از 1365 تا 1384 در يك گزارش مستند علمي تقريبا سه برابر شده است.» دكتر «جنابيان» در ادامه با تاكيد بر اينكه دانش كشور در اين حوزه به توليد علم زيادي منجر نشده است، پيشنهاد كرد به منظور به روز كردن روش هاي درماني و داده هاي متخصصان در اين حوزه، برگزاري كنگره به گونه اي برنامه ريزي شود كه امكان حضور همه متخصصان رشته هاي جراحي داخلي و پرتودرماني كه به نوعي با درمان و تشخيص سرطان در ارتباط هستند، فراهم شود.
    
     
 روزنامه شرق ، شماره 1515 به تاريخ 10/2/91، صفحه 8 (پزشكي) 


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : دوشنبه یازدهم اردیبهشت 1391 | 22:46 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

    مركز بهداشت و انتقال خون بريتانيا رسما اعلام كرد: 30 درصد ذخيره خون در اين كشور براي حوادث ناگوار براي بازي هاي المپيك پيش رو كم داريم. درحالي كه انتظار مي رود بيش از يك ميليون مسافر براي بازي هاي المپيك 2012 به لندن بروند، مركز بهداشت و درمان بريتانيا براي درمان و حوادث پيش بيني نشده و نياز احتمالي مسافران به خون آماده نيست. در كنار بازي هاي المپيك امسال شصتمين سالگرد تاج گذاري ملكه انگليس هم برگزار مي شود كه تمام اين حوادث در بريتانيا باعث شده احساس نياز به خون ذخيره روز به روز افزايش پيدا كند. وزارت بهداشت اعلام كرد، اگر وضع به همين صورت پيش برود مراكز بهداشتي و درماني براي درمان زخمي ها در شرايط بحراني قرار خواهند گرفت. «جان لتيم» نماينده مركز انتقال خون در بريتانيا گفت: هر بسته استاندارد خون فقط مي تواند جان سه نفر را نجات دهد و ما مي خواهيم تمام مسافراني كه به كشور ما براي تماشاي بازي ها مي آيند مطمئن باشند كه در صورت بروز هرگونه حوادث ناگوار و پيش بيني نشده و زخمي شدن مسافران، مراكز بهداشتي و درماني كاملابراي درمان آنها در صورت نياز به خون آماده هستند. نياز هرروزه خون در بريتانيا حدودا 230 هزار نفر است كه معمولابه خاطر حوادث زيادي كه در بازي هاي جهاني همانند المپيك رخ مي دهد نياز به ذخيره خون ميزبان بسيار افزايش پيدا مي كند كه بريتانيا در اين زمينه هنوز نتوانسته اين اطمينان خاطر را به مسافراني بدهد كه براي بازي هاي المپيك عازم لندن هستند. 
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : شنبه نهم اردیبهشت 1391 | 22:16 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
رئيس يازدهمين كنگره سراسري مديكال آنكولوژي و هماتولوژي ايران گفت: 75 درصد سرطان هاي بيماري هاي خوني بدخيم، غير بدخيم و بيماري هاي ژنتيك و متابوليك هم اينك در كشور قابل درمان است.
    دكتر اردشير قوام زاده كه به مناسبت برپايي «يازدهمين كنگره سراسري مديكال آنكولوژي و هماتولوژي ايران سخن مي گفت با اعلام اين خبر گفت: خون بند ناف منبع مناسبي براي پيوند سلولي است. اما طي سال هاي اخير و با استفاده از روش هاي جديدتر، مي توان اين پيوند را از فرد غير خويشاوند كه داراي سلول هاي همگن با بيمار است يا از خواهر و برادر بيمار كه داراي 50 درصد تشابه سلولي با وي است، نيز استفاده كرد.
    وي ادامه داد: به علت تحريم ايران و نبود امكان انتقال ارز با وجود عضويت ايران در بانك جهاني خون بندناف و بانك هاي ديگر، استفاده از اين بانك ها با مشكلاتي همراه است.
    به گفته رئيس يازدهمين كنگره سراسري مديكال آنكولوژي و هماتولوژي ايران، بهره گيري از سلول هاي بنيادي افراد نيم همگن كه در حال حاضر در ايران در حال انجام است، بهترين شيوه براي رفع اين معضل است و هم اينك ايران در خاورميانه در زمينه بانك خون از غير خويشاوند رتبه نخست را داراست.
    وي افزود: يازدهمين كنگره سراسري مديكال آنكولوژي و هماتولوژي ايران كه با حضور 20 ميهمان خارجي ششم ارديبهشت ماه در تهران برپا مي شود، فرصت مناسبي را فراهم مي آورد تا پزشكان داخل و خارج كشور به تبادل تجربيات موفق خود بپردازند.
    دكتر قوام زاده تصريح كرد: در اين كنگره مهيماناني ازكشورهاي آمريكا، كانادا، فرانسه، سوريه، عراق، پاكستان و ... حضور خواهند داشت كه در مورد جديدترين روش هاي درماني خود با پزشكان ايراني به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
    گفتني است: يازدهمين كنگره سراسري مديكال آنكولوژي و هماتولوژي ايران از سوي انجمن هماتولوژي و آنكولوژي ايران 6 تا 8 ارديبهشت ماه در هتل المپيك تهران برپا مي شود.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : یکشنبه سوم اردیبهشت 1391 | 22:12 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
دبير شوراي عالي نظام پزشكي، از نظر موافق وزارت بهداشت با سختي كار آزمايشگاه هاي تشخيص طبي خبر داد.
    
    به گزارش مهر، محمد صاحب الزماني در مراسم روز آزمايشگاهيان گفت: سال گذشته نامه اي در رابطه با سختي كار آزمايشگاهيان به امضاي دكتر صدر، رئيس كل سازمان نظام پزشكي به معاونت رياست جمهوري نوشتيم و طي آن درخواست كرديم آزمايشگاه هاي تشخيص طبي در رديف مشاغل سخت و زيان آور قرار بگيرد.وي با اشاره به ارجاع نامه از معاونت رياست جمهوري به وزارت بهداشت، توضيح داد: در خردادماه سال 90 بود كه معاونت رياست جمهوري به وزارت بهداشت نامه نوشت و از آنها خواستند كه نظر تخصصي خودشان را در اين رابطه اعلام كنند.صاحب الزماني با بيان اين كه وزارت بهداشت نظر موافق خود در رابطه با سختي كار آزمايشگاهيان را در 27 اسفند سال 90 به معاونت رياست جمهوري اعلام كرده است، افزود: قطعا اين موضوع براي اين كه به قانون تبديل شود، زمان خواهد برد.
    
    دبير شوراي عالي نظام پزشكي به موضوع ثبت روز آزمايشگاهيان در تقويم رسمي كشور اشاره و تصريح كرد: در نامه اي كه به امضاي دكتر صدر، رئيس كل سازمان نظام پزشكي ايران به رئيس جمهور نوشتيم، درخواست كرديم روز آزمايشگاهيان كه مصادف با ميلاد حكيم سيد اسماعيل جرجاني است، در شوراي فرهنگ عمومي و شوراي عالي انقلاب فرهنگي به ثبت برسد و در تقويم رسمي كشور قرار بگيرد.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391 | 23:2 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
رئيس انجمن دکتراي علوم آزمايشگاهي با اشاره به ضعف پزشکان در تفسير آزمايش هاي تشخيص طبي گفت: پزشكان تنها يك دوره يك ماهه راديولوژي مي بينند، ولي براي تفسير آزمايش ها دوره اي نديده اند و اگر دروس آزمايشگاهي تدريس مي شود، توسط استاداني است كه خودشان تا به حال پايشان به آزمايشگاه باز نشده است، در حالي كه بايد آموزش تفسير آزمايش ها براي پزشكان عمومي برگزار شود.
    
    به گزارش فارس، بهزاد پوپك به نقش سازمان هاي بيمه گر در وضعيت آزمايشگاه ها اشاره كرد و افزود: سازمان هاي بيمه گر براي آزمايشگاه ها به معضلي تبديل شده اند که در راس آنها تامين اجتماعي است و گاهي تا 8 ماه به آزمايشگاه ها مبلغي پرداخت نشده است؛ البته اين آمار مربوط به تهران بوده و حتي در برخي استان ها از اين زمان نيز عقب تر است.
    
    رئيس انجمن دکتراي علوم آزمايشگاهي، پرداخت بموقع بيمه را در وضعيت آزمايشگاه ها بسيار موثر عنوان کرد و افزود: اگر زماني، فقط 30 درصد تعرفه را در بخش خصوصي بيمار پرداخت مي کرد و بقيه را بيمه برعهده مي گرفت، ولي به دليل ورود تجهيزات جديد برخي خدمات، زير پوشش بيمه نمي روند و حتي در برخي جاها جاي بيمه و مردم عوض شده است و تا جايي 70 درصد پرداختي برعهده مردم است.
    
    وي در پاسخ به اين که چرا گاهي آزمايشگاه ها، تفسيرهاي متفاوتي از آزمايش دارند، افزود: هميشه خطا از آزمايشگاه نيست؛ بلکه تفسيرها نادرست است. تفسير يک آزمايش نياز به دوره آموزشي دارد. وي تصريح كرد: در عين حال ما نافي خطا در آزمايشگاه نيستيم، اما متاسفانه استانداردي هم در کشور براي تعريف واقعي ميزان خطاي مجاز وجود ندارد.
    
    پوپک با انتقاد از برخي همکاران جامعه علوم آزمايشگاهي گفت: متاسفانه گاهي جمله اي را پشت پاکت هاي پاسخ آزمايشگاه ها باعنوان «تفسير آزمايش منحصرا برعهده پزشک معالج است» مي نويسند که آن را نمي پسنديدم؛ چراکه تفسير يک جواب آزمايشگاه برعهده يک تيم است، حتي اگر پزشک معالج تصميم گير باشد.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه بیست و نهم فروردین 1391 | 22:51 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
  شير غني سازي شده با تركيبات ضد سرطان، در دانشگاه تبريز توليد شد.
    دكتر «اكبر تقي زاده» دانشيار گروه آموزشي علوم دامي دانشگاه تبريز گفت: با كمك ستاد فناوري نانوي رياست جمهوري و با 200 ميليون ريال اعتبار، محققان دانشگاه تبريز موفق به توليد شير غني سازي شده با تركيبات ضد سرطان «CLA» شدند.
    وي هدف از اين تحقيق را «افزايش ميزان توليد ايزومرهاي مختلف ضد سرطان CLA در شير با استفاده از سطوح مختلف پنبه دانه در تغذيه گاوهاي شيري هلشتاين دانست و اظهار داشت: CLA در جلوگيري از سرطان، پوكي استخوان و ديابت، نقش مهمي دارد و بايد توجه داشت كه امروز در ايران، سونامي سرطان به ويژه سرطان دستگاه گوارش يكي از عوامل اصلي افزايش مرگ و مير به شمار مي رود. تقي زاده گفت: نتايج آزمايش ها نشان دهنده اثرات مثبت پنبه دانه بر توليد شير، تركيبات شير و ايزومرهاي ضد سرطان CLA «سيس9 - ترانس 11» شير در گاوهاي شيرده هلشتاين است.
    دانشيار گروه آموزشي علوم دامي دانشگاه تبريز با اشاره به لزوم انجام تحقيقات پايه براي بررسي اثرات جيره هاي مورد استفاده در تغذيه گاوهاي شيرده و توليد شير غني شده با ايزومرهاي CLA گفت: لازم است مسئولان امر سلامت براي روشن شدن ابعاد موضوع و عرضه محصول شير سالم، اهتمام بيشتري به امر پژوهش در اين زمينه داشته باشند.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : پنجشنبه هفدهم فروردین 1391 | 21:42 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

رئيس سازمان انتقال خون با بيان اين كه تبليغات پلاكت درماني براي مواردي نظير رويش مجدد موها، رفع چين و چروك و بازسازي غضروف ها در رسانه هاي نه چندان معتبر، يك نوع استفاده غير اصولي و نادرست از اين فرآورده مهم و علمي است، گفت: وجهه علمي پلاكت درماني كاملازيرسوال بوده و مورد تاييد نيست.
    دكتر غلامرضا توگه درباره انديكاسيون مصرف PRP (پلاسماي غني از پلاكت) در زيبايي گفت: اين روزها تبليغات گسترده اي پيرامون PRP صورت مي پذيرد اما بايد گفت اين تبليغات فراتر از واقعيت هستند.
    وي با بيان اين كه PRP جايگاه خاصي در علم انتقال خون دارد، اظهار كرد: به يقين فرآورده هاي پلاكتي نقش مهمي را در پديده هاي علمي ايفا مي كنند، اما بايد توجه كرد تبليغات پلاكت درماني براي مواردي نظير رويش مجدد موها، رفع چين و چروك و ترك هاي پوستي و بازسازي غضروف ها در رسانه هاي نه چندان معتبر، يك نوع استفاده غير اصولي و نادرست از اين فرآورده مهم و علمي است.
    توگه با بيان اين كه بعضاً مشاهده مي شود از اين فرآورده به عنوان فرآورده اي حاوي سلول هاي بنيادي ياد مي شود درحالي كه كاملااز نظر علمي غلط است، گفت: از نظر ما وجهه علمي پلاكت درماني كاملازير سوال بوده و مورد تاييد نيست.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه دوم اسفند 1390 | 22:13 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

وزير بهداشت و درمان از توليد كيت هاي جديد تشخيص اعتياد در كمترين زمان ممكن خبر داد.
    دكتر مرضيه دستجردي در گفت وگو با فارس با اعلام توليد كيت هاي جديد تشخيص سريع اعتياد در انستيتو پاستور ايران كه در كمتر از 2 ساعت اعتياد، نوع و ميزان مصرف آن را نشان مي دهد گفت: اعتياد سنتي گرچه آمارهاي متفاوتي در كشور دارد اما تا حدي كنترل شده است ولي خطر اصلي اعتياد صنعتي و مدرن است كه عامل اصلي طلاق، خشونت، تجاوز و قتل در كشور است.
    مرضيه وحيد دستجردي در گفت وگو با فارس، افزود: براي تشخيص سريع اعتياد كيت هاي جديدي در انستيتو پاستور ايران توليد شده است كه مي تواند ظرف 2 ساعت پاسخ دهد و مشخص كند كه اعتياد وجود دارد يا نه و حتي نوع و ميزان اعتياد را مشخص مي كند. اين كيت ها اكنون در كشور توليد شده و امكان تشخيص سريع اعتياد را فراهم كرده است.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : جمعه بیست و هشتم بهمن 1390 | 14:51 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

محققان دانشگاه صنعتي اصفهان موفق به طراحي وساخت بيوسنسورDNA سرطان خون برپايه نانوذرات اصلاح شده طلاشدند كه مي تـواند دركمتراز20 دقيقه براساس توالي خاص ژن عامل سرطان خون اين بيماري را شناسايي كند. دكترعلي اصغرانصافي استاد دانشكده شيمي دانشگاه صنعتي اصفهان وبرگزيده گروه علوم پايه هفدهمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشكي رازي درگفتگوبا ايسنا، اظهاركرد: سرطان مزمن خون باعث افزايش گلبول هاي سفيد خون درمغزاستخوان مي شود. سلول هاي سرطاني ازمغزاستخوان به خون راه يافته وغدد لنفاوي وديگرارگان ها نظيرجگروطحال را تحت تاثيرقرارمي دهد. همچنين سرطان مزمن خون باعث اضمحلال مغز استخوان شده وميزان ايمني بدن را شديدا كاهش مي دهد.وي با بيان اينكه تحقيقات متخصصان ژنتيك نشان مي دهد كه جهش ژني يكي ازعوامل مهم سرطان مزمن خون است، تصريح كرد: ازآنجا كه سنسورهايDNA داراي انتخابگري وحساسيت بالادرتشخيص كيفي وكمي گونه هاي هدف هستند، ارائه روش هاي انتخابي برپايه تشخيصDNA درتحقيقات علوم زيستي وتشخيص بيماريهاي ژنتيكي ازاهميت بالايي برخورداراست.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1390 | 22:26 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
رئيس آزمايشگاه رفرانس ايمونوهماتولوژي گفت: شناسايي خونهاي نادربه تعداد 10هزارواحد درسال، ازكارهاي بسيارارزشمندي است كه امسال موفق به انجام آن شديم. مصطفي مقدم درتشريح فعاليتهاي جديد وپيشرفتهاي آزمايشگاه رفرانس ايمونوهماتولوژي سازمان انتقال خون گفت: ايجاد بانك اطلاعاتي اهداكنندگان خون نادربا ذخيره اطلاعاتي بيش از350نفر، افزايش بيش ازصد درصدي ذخيره خونهاي نادر، آزمايش خونهاي اهدايي درخواست شده ازپايگاه هاي مختلف انتقال خون كشوربراي بررسي وشناسايي خونهاي نادربه تعداد 10000واحد درسال، ازكارهاي بسيارارزشمندي بودند كه در سال جاري موفق به انجام آن شديم.وي افزود: شناسايي مواردي ازخونهاي بسيارنادرهمانند چهارمورد خون گروه بمبئي درتهران وشهرستانها، دومورد خون گروه «چلانو منفي» ويك مورد گروه خوني«لوتران منفي» ازديگراقداماتي بود كه اين آزمايشگاه براي غني تركردن بانك ذخيره خونهاي نادرانجام داده است. مقدم دربيان اهميت وفايده اقدامات ذكرشده درسال90 گفت: آماده سازي خونهاي نادرذخيره شده دربخش انجماد براي بيماران متقاضي ازجمله گروه خون بمبئي و ارسال آن به استانهاي كشورباعث نجات جان بيماران نيازمند به اين خون ها شد.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه بیست و پنجم بهمن 1390 | 22:23 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
آزمايشگاه كلن آلمان نتيجه نمونه گيري هاي به عمل آمده از سه ورزشكار جودو را مثبت اعلام كرد.
    اين جودوكاران دوپينگي از شركت كنندگان در مسابقات قهرماني كشور بودند كه يك ماه پيش و در جريان اين رقابت ها توسط افسران ستاد ملي مبارزه با دوپينگ از آنها نمونه گيري شد.
    نمونه گيري هاي به عمل آمده از شركت كنندگان در رقابت هاي جودو قهرماني كشور براي آناليز و اعلام نتيجه به آزمايشگاه كلن ارسال شد. متخصصان اين آزمايشگاه پس از بررسي و آناليز نمونه هاي ارسالي اعلام كردند كه تست مربوط به سه نفر از جودوكاران مثبت است.
    مسعود حسن زاده، رضا ولي پور و مصطفي سالاري جودوكاراني هستند كه نتيجه نمونه گيري آنها از سوي آزمايشگاه كلن آلمان مثبت اعلام شده است. حسن زاده جودوكار 100+ كيلوگرم است و ولي پور و سالاري هم به ترتيب در اوزان 73 و 60 كيلوگرم كار مي كنند. اين ورزشكاران يك ماه پيش در رقابت هاي جودو قهرماني كشور شركت كرده بودند و در جريان همين مسابقات بود كه از آنها نمونه گيري شد. البته هيچ يك از جودوكاران دوپينگي فوق ملي پوش نيستند اما در هر صورت اين موضوع به مسئولان فدراسيون جودو و ورزشكاران خاطي اعلام شده است.
    ستاد ملي مبارزه با دوپينگ (نادو) بزودي با برگزاري نشستي به پرونده اين سه جودوكار دوپينگي رسيدگي مي كند.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : چهارشنبه نوزدهم بهمن 1390 | 22:17 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
خط توليد فرآورده هاي آنتي بادي دارويي كه توليدكننده يكي از جديدترين انواع داروهاي بيوتكنولوژيك و دومين كارخانه توليد عامل خوني «فاكتور 7» ويژه بيماران هموفيلي در دنياست، با حضور رئيس جمهور به صورت رسمي افتتاح شد.
    اين شركت از ۲ سال پيش به دنبال تلاش جمعي از متخصصان و انديشمندان صنعت بيوتكنولوژيك دارويي و با هدف توليد داروهاي نوتركيب و بخصوص آنتي بادي هاي مونوكلونال دارويي پايه گذاري شد و هم اكنون پس از 2 سال تلاش بي وقفه، گذر از تحريم هاي همه جانبه و با رعايت دقيق ترين استانداردهاي بين المللي به ثمر رسيده است.
    ظرفيت توليدي اين شركت با توجه به بهره گيري از سيستم هاي كشت سلولي ويژه با چشم انداز برآورده ساختن نيازهاي ايران و دسترسي به بازارهاي منطقه و دنيا طراحي شده و با توليدات اين شركت بالغ بر 120 ميليون دلار صرفه جويي ارزي از محل قطع واردات دارويي حاصل شده و پيش بيني مي شود در يك برنامه 5 ساله به صادراتي بيش از 70 ميليون دلار در سال دست يابد.
    كارخانه توليد داروهاي بيوتكنولوژي ريوژن زيست دارو نهمين كارخانه از اين نوع در دنيا از جهت وسعت و سرمايه گذاري بوده و پس از تنها كارخانه اي كه در دانمارك عامل خوني «فاكتور 7» ويژه بيماران هموفيلي را توليد مي كند، دومين كارخانه از اين نوع در دنياست كه در حال حاضر براي 60 نخبه و تحصيلكرده عرصه دارويي كشور و 500 نفر ديگر اشتغال ايجاد كرده است.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه هجدهم بهمن 1390 | 22:16 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
دبيرانجمن خون وسرطان كودكان ايران با اشاره به كمبود پرستاردرزمينه بيماريهاي خوني ازمرگ اين كودكان به دليل كمبود تخت ومراكزبخش پيوند مغزاستخوان دركشورخبرداد. به گزارش فارس، محمد سعيد رحيمي نژاد، اظهارداشت: ما دركشوربا وجود دستاوردهاي بسياردرزمينه پيشگيري ودرمان سرطان خون دركودكان هنوزدربرخي مباحث ازجمله پرستار، تخت ومركزپيوند مغزواستخوان دچاركمبود هستيم به طوري كه كودكان بيماربراثرزمان انتظارليست كه طولاني مي شود جان خود را ازدست مي دهند.وي افزود: درحال حاضردركشوردربرخي ازمراكزازجمله بيمارستان شريعتي، موسسه محك ودوبخش هم درشمال كشورودرشهرشيرازوجود دارد كه اين تعداد درمقايسه با ديگركشورها ازجمله ژاپن كه داراي200 مركزپيوند مغزواستخوان است كه فقط 70 مركزآن مختص كودكان مبتلابه سرطان خون است، نشان ازكمبود مراكزبخش پيوند مغزاستخوان دركشورمان دارد.
    
    رحيمي نژاد بيان داشت: دراين زمينه بايد چند راه حل به كار رود، نخست اينكه يك مركزبزرگ براي كودكان مبتلابه سرطان خون راه اندازي شود كه مسلماً اين راه حل كمي امكان پذير نخواهد بود ولي مي توان درتمام مراكز استانها يك بخش پيوند مغزاستخوان ايجاد كرد.


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : دوشنبه هفدهم بهمن 1390 | 22:22 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
مدير عامل سازمان انتقال خون از اهداي 2 ميليون ليتر خون از سوي مردم ايران در سال 90 خبر داد.
    غلامرضا توگه به مهر گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده ميزان اهداي خون از نظر تعداد و درصد، سال به سال افزايش يافته است.
    وي افزود: بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهاني ايران در زمينه اهداي خون در منطقه رتبه اول را داراست و كل اهداي خون در ايران داوطلبانه است.
    مدير عامل سازمان انتقال خون اهداكننده مستمر خون را يكي از منابع اطمينان بخش و كاملاسالم براي ارزيابي عملكرد سازمان هاي انتقال خون دانست و تاكيد كرد: 68 درصد داوطلبان اهداي خون در ايران اهداكنندگان مستمر هستند. و از نظر جمعيت و معيارهاي مختلف، مناطق تحت پوشش ايران به صورت شبكه اي تحت پوشش سازمان ما هستند.وي به انجام تست هاي غربالگري در 98 درصد مناطق كشور توسط سيستم هاي مطابق با معيارهاي جهاني اشاره و اظهار كرد: علاوه بر اينها سازمان انتقال خون امسال موفق شد 100 هزار ليتر پلاسما به كشورهاي ديگر از جمله آلمان صادر كند.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه یازدهم بهمن 1390 | 22:20 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

محققــان اسـتراليايي آزمايشي ارائه كرده اند كه غربالگري سرطان سينه را با استفاده از تار مو امكانپذير مي كند. اين آزمايش مي تواند جايگزين معتبري براي ماموگرافي باشد. به گزارش ساينس ديلي، شركت SBC Research، 80 بيمــــــار را مورد آزمايش قرار داده است. قصد آنها تاييد اين فرضيه بود كه زنان مبتلابه سرطان سينه ميزان بسيار بيشتري فسفوليپيد در جريان خون شان دارند و اين ميزان در موهاي آنها قابل تشخيص است. اين شركت كه قصد تجاري سازي اين آزمايش را دارد، اعلام كرد كه اين آزمايش مي تواند براي زنان در تمامي سنين به عنوان يك شيوه غربالگري اوليه مورد استفاده قرار گيرد. اين در حالي است كه شيوه ماموگرافي عمدتاً براي زنان بالاي 50سال كاربرد دارد.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : یکشنبه نهم بهمن 1390 | 22:17 | نویسنده : كيوان پورسعيد |

    دبير ستاد توسعه فناوري سلول هاي بنيادي از راه اندازي پنج مرکز فرآوري سلول در پنج دانشگاه کشور، حمايت از تجهيز آزمايشگاه ها براي ورود به شبکه آزمايشگاهي و ايجاد بانک جامع از سلول هاي بنيادي در کشور تا سال 94 خبر داد. دکتر محمد واسعي با اشاره به راه اندازي پنج مرکز فرآوري سلول يا سل تراپي در پنج دانشگاه کشور افزود: همچنين ستاد توسعه فناوري سلول هاي بنيادي از چند آزمايشگاه در زمينه سلول هاي بنيادي جهت بازسازي حمايت کرده است تا اين مراکز بتوانند وارد سيستم شبکه آزمايشگاهي شوند. وي تصريح کرد: يکي از طرح هاي مشترک ستاد فناوري سلول هاي بنيادي با سازمان انتقال خون ايران شناسايي و جمع آوري اطلاعات به لحاظ سازگاري مولکول هاي پيوندي افرادي است که خواستار اهداي سلول هاي بنيادي خوني و مغز استخوان هستند.
   


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه بیست و هفتم دی 1390 | 18:51 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
رئيس پليس راهور تهران گفت: از رانندگاني كه با حركات خطرساز براي خود و ديگران حادثه ايجاد مي كنند، تست رواني گرفته مي شود و در اين رابطه پليس با جديت موضوع را پيگيري خواهد كرد.
    سردار حسن رحيمي در گفت وگو با فارس افزود: كساني كه با سرعت 140 كيلومتر در ساعت اقدام به رانندگي مي كنند، سبقت غيرمجاز دارند و يا اقدام به لايي كشي و انجام حركات مارپيچ مي كنند در زمره افرادي قرار مي گيرند كه بايد مورد تست رواني قرار بگيرند.
    وي توضيح داد: اگر فردي به صورت همزمان اين سه تخلف را انجام دهد علاوه بر 3 جريمه صد هزار توماني دريافت نمره منفي، خودروي وي به مدت سه روز توقيف خواهد شد.
    رئيس پليس راهور گفت: در صورت توقف اين افراد گواهينامه آنها دريافت خواهد شد و آنها به مراكز درماني و پزشكي اعزام خواهند شد تا سلامت رواني آنان مورد آزمايش قرار گيرد.
    وي بيان كرد: اگر از نظر روحي و رواني صلاحيت اين افراد از سوي مراكز بهداشتي مورد تاييد نيروي انتظامي تاييد نشود تا زمان دريافت صلاحيت پزشكي گواهينامه آنها بازگردانده نخواهد شد و فرد به هيچ وجه اجازه رانندگي نخواهد داشت.
    رحيمي گفت: پليس در اين زمينه با جديت عمل خواهد كرد و موضوع را تا تاييد نهايي مورد بررسي قرار خواهد داد.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم دی 1390 | 22:39 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
تيمي بين المللي از محققان اعلام كردند مي توان مورچه ها را به گونه اي برنامه ريزي كرد كه به ابر سربازهايي با سرهايي بزرگ تبديل شوند.
    به گزارش مهر، تمامي كلوني هاي مورچه ها از حشراتي در مشاغل مختلف از جمله سربازها و كارگرها تشكيل شده است. محققان دانشگاه مك گيل با ايجاد تغييراتي در لارو مورچه ها راهي را براي تبديل مورچه ها در دوران لاروي به ابر سربازاني جنگجو ارائه كردند.
    محققان براين باورند كه كشف جديد نشان مي دهد بسياري از ويژگي هاي گونه هاي زيستي مختلف از قابليت رمزگشايي برخوردارند، راهكاري كه مي تواند مطالعه بر روي روند تكامل جانداران را تسهيل كند. دراين مطالعه محققان لارو مورچه ها را در دوره اي تعيين شده از رشد تحت تاثير هورموني قرار داده و آنها را به مورچه هايي ابرسرباز و بزرگ تبديل كردند.
    دانشمندان توانستند اين آزمايش را در دو گونه مختلف از مورچه ها كه كلوني آنها به صورت طبيعي از صنف ابرسرباز برخوردار نيست، با موفقيت اجرا كنند. محققان در اين آزمايش بر روي مورچه هاي «فيدل»، گروهي بزرگ از مورچه ها متشكل از هزار گونه مرتبط، مطالعه كردند كه در ميان آنها تنها هشت گونه داراي صنف ابر سرباز بودند، در اين صنف سربازها مسيرهاي ورودي لانه را با كمك سرهاي بزرگشان مسدود كرده و از ورود مهاجمان جلوگيري مي كنند.
    ايده تلاش براي برنامه ريزي مورچه هاي درحال رشد براي ساخت اين ابرسربازها زماني مطرح شد كه محققان دريافتند گونه رايج ديگري از مورچه هاي فيدل كه در كلوني خود از ابر سربازها برخوردار نيستند، به شكلي عجيب از سرهاي بسيار بزرگي برخوردارند.
    اين مورچه هاي تغيير يافته شباهت زيادي به ابر سربازها در گونه هايي خاص از مورچه ها داشتند از اين رو دانشمندان تصميم گرفتند تا عامل تبديل اين مورچه هاي سرباز معمولي به ابر سربازها را دريابند. به گفته محققان زماني كه ملكه مورچه تخم گذاري مي كند، هر يك از آنها متناسب با محيطي كه در آن رشد مي كنند، حرارت و موادغذايي كه دريافت مي كنند ويژه كاري خاص رشد مي كنند، كارگر يا سرباز اما كليد تبديل شدن به يك ابر سرباز به ماده شيميايي خاصي بستگي دارد كه به هورمون كودكي شهرت دارد.
    براساس گزارش بي بي سي، از اين رو محققان دريافتند در صورتي كه اين هورمون در زماني مناسب به لارو مورچه ها برسد آنها را به ابر سربازها تبديل خواهد كرد.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : چهارشنبه بیست و یکم دی 1390 | 22:37 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
رئيس پليس راهور تهران بزرگ گفت: تست الكل از رانندگان خطرساز صورت مي گيرد.
    به گزارش فارس سردار حسين رحيمي گفت: طرح تست آزمايش الكل به صورت آزمايشي با دو دستگاه خودرو مجهز به پيشرفته ترين امكانات آزمايشگاهي در سطح شهر تهران آغاز شده است.
    وي بيان داشت: اين خودروها در طول روز و تا ساعت 22 در تمامي مناطق شهر تهران به صورت چرخشي در اختيار پليس بزرگراه و معاونت عمليات قرار دارد.
    رحيمي تاكيد كرد: به محض اينكه واحدهاي گشت به مورد مشكوكي برخورد كنند و احتمال بدهند كه فرد از مشروبات الكلي استفاده كرده از اين تيم ها براي گرفتن تست الكل كمك گرفته مي شود.
    رئيس پليس راهور تهران گفت: داشتن سرعت سرسام آور و انجام حركت هاي نمايشي از جمله عواملي محسوب مي شود كه ماموران را مجاب به گرفتن تست الكل خواهند كرد.وي ادامه داد: براساس ابلاغيه هيئت وزيران در صورتي كه پليس تاييد كند فرد از الكل و موارد مشابه استفاده كرده علاوه بر 200 هزار تومان جريمه، توقيف گواهينامه و محروميت از رانندگي به مدت 3 ماه با پرونده تنظيمي به اتهام مصرف مشروبات الكلي به مراجع قضايي ارجاع داده خواهد شد.
    


موضوعات مرتبط: اخبار

تاريخ : سه شنبه بیستم دی 1390 | 22:47 | نویسنده : كيوان پورسعيد |
<< مطالب جدیدتر مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By SlideTheme :.